KULTURA

David LaChapelle przyjedzie do Poznania

08.11.2018Wojciech Szczot

David LaChapelle przyjedzie do Poznania

Za jego nazwiskiem przemawiają nietypowe kompozycje, scenki rodzajowe i pierwszoligowe gwiazdy. David LaChapelle w swojej twórczości ukazuje rzeczywistość w krzywym zwierciadle. To właśnie z nim uwielbia współpracować Kim Kardashian, Madonna, Lady Gaga, Naomi Campbell, Kanye West, Nicki Minaj, Christina Aguilera, Bjork... Lista właściwie nie ma końca. Gwiazdy cenią go za szalone pomysły i umiejętność łączenia różnych, często przeciwnych sobie motywów. Na jednym z dzieł grupę futbolistów umieścił obok "Jezusa", Lady Gagę zaś zrzucił z wózka inwalidzkiego. Od września prace LaChapelle'a można podziwiać również w Polsce, a konkretnie w Poznaniu. W Starym Browarze, do 10 grudnia na wszystkich zwiedzających czeka aż 57 dzieł, z różnych okresów twórczości fotografika. Znajdziemy tam m.in. kontrowersyjną interpretację dzieła Sandro Botticelliego, przez LaChapell'ea zatytułowaną"Rebirth of Venus" czy "Showtime at the Apocalypse" z rodziną Kardashianów w roli głównej.

Kuratorowi wystawy, Wojciechowi Piotrowi Onakowi, mniej niż na retrospektywnym charakterze wystawy zależało na zwróceniu uwagi na proces twórczego rozwoju artysty oraz na zaakcentowaniu tematów, które zajmują autora obecnie. Stąd zestawienie portretów gwiazd - Miley Cyrus, rodzina Kardashianów, Stevie Wonder, ze scenkami ze świata natury czy cyklem „Awakened” z 2007 roku. „Rape of Africa”, głośne zdjęcie z Naomi Campbell jest tym, które pojawiło się na oficjalnym plakacie promującym wystawę „LaChapelle. Songs To The World” - możemy przeczytać w informacji prasowej Starego Browaru.

Wystawa prezentowana w poznańskim Starym Browarze przyciągnęła również samego twórcę. Organizatorom udało się go zaprosić do stolicy Wielkopolski. Artystę będzie można tam spotkać w sobotę, 10 listopada.

Czytaj dalej