brak kategorii

Czego nie wiecie o Festiwalu Filmowym w Cannes

13.05.2016Redakcja

1. Festiwal Filmowy w Cannes rozdaje nagrody od 1946 roku. Na pomysł ten wpadł francuski Minister Edukacji Jean Zay w 1939 roku, który chciał stworzyć konkurencyjne wydarzenie dla festiwalu weneckiego, który był wtedy źródłem nazistowskiej propagandy. Pierwsze wydarzenie na Riwierze Francuskiej miało miejsce we wrześniu 1939 roku, ale w wyniku działań wojennych impreza została zawieszona na 7 lat. W tym roku odbywa się 69. raz. 2. W 1954 roku wybuchła pierwsza duża afera towarzyska. Francusko-włoska aktorka Simone Sylva dała sfotografować się topless w towarzystwie innego aktora, Roberta Mitchuma – w mieście huczało od plotek. Taką strategię zwrócenia na siebie uwagi przyjęła także Bobbie Bresee 25 lat później. W 2005 roku ramiączko sukni spadło Sophie Marceau. W 2006 roku Sacha Baron Cohen spacerował po plaży przebrany za swoją postać - Borata, a Dita von Teese dała show burleskowy. Negliż na plaży wyszedł najlepiej Brigitte Bardot, która w 1963 roku pokazała się w ikonicznym retro kostiumie kąpielowym. Miała wtedy 19 lat i dzięki świetnemu wyglądowi zyskała status międzynarodowej gwiazdy.

Simone Sylva topless

3. Innym skandalistą festiwalu był Lars von Trier. W 2009 roku pokazał kontrowersyjnego „Antychrysta", a w 2011 roku na konferencji prasowej „Melancholii” wyraził współczucie dla Hitlera. Od tej pory stał się w Cannes persona non grata. Na nic zdało się przepraszanie. Podobna sytuacja spotkała Vincenta Gallo, którego „Brązowy królik” został zmiażdżony krytyką z powodu nieuzasadnionej niczym sceny seksu oralnego. 4. Obecnie festiwal ma opinię seksistowskiego - tylko raz Złotą Palmę zdobyła kobieta, a była to Jane Campion w 1993 roku za film „Fortepian”. 5. Jednym z bardziej kontrowersyjnych werdyktów jury konkursu, był ten ogłoszony w 2004 roku (przewodniczącym był wtedy Quentin Tarantino), kiedy Złotą Palmę otrzymał film Michaela Moore „Fahrenheit 9.11″, który jest ostrą krytyką George’a W. Busha i jego polityki. W tym samym roku nagrodę dla najlepszego aktora zgarnął 14-letni Japończyk Yuuya Yagira za rolę w filmie „Dziecięcy świat”.

Emmanuelle Seigner i Roman Polański na festiwalu w Cannes w 2013 roku

6. Do tej pory pięcioro reżyserów otrzymało aż po dwie Złote Palmy: Francis Ford Coppola, Emir Kusturica, bracia Dardenne, Billie August i Shohei Imamura. Najczęściej nagrodę otrzymywali reżyserzy amerykańscy – stało się tak aż 18 razy. 7. Pierwszym polskim nagrodzonym filmem był krótkometrażowy obraz "Wieliczka" Jarosława Brzozowskiego, co miało miejsce już na pierwszym powojennym festiwalu w 1946 roku. Potem Złotą Palmą został nagrodzony Andrzej Wajda za „Człowieka z Żelaza” (w 1981 roku) oraz Roman Polański za "Pianistę" w roku 2002. 8. W tym roku w prestiżowej sekcji Cannes Classic, zaprezentowana zostanie twórczość Krzysztofa Kieślowskiego. Widzowie 69. edycji zobaczą poprawione cyfrowo telewizyjne odcinki „Dekalogu” - Dekalog 5 („Krótki film o zabijaniu”) oraz Dekalog 6 („Krótki film o miłości”).

Czerwony dywan przy Bulwarze Croisette

9. Bulwar Croisette to jeden z najsłynniejszych deptaków na Lazurowym Wybrzeżu. To tutaj odbite są dłonie największych gwiazd kina. 10. W czasie trwania festiwalu ekipa techniczna trzy razy dziennie zmienia słynny, długi na 2 km, czerwony dywan na nowy.  
Czytaj dalej