1. Azzedine Alaïa urodził się w 1940 roku w Tunisie. Jego pierwszą muzą była siostra bliźniaczka, a pierwsze francuskie magazyny „Vogue” przywoziła mu przyjaciółka matki.
2. Kłamał w sprawie swojego wieku, aby dostać się na École des Beaux-Arts w Tunisie, gdzie studiował rzeźbę.
Azzedine Alaïa w galerii Borghese w Rzymie podczas wystawy swojej twórczości
3. Już w 1957 roku przeniósł się do Paryża, aby zdobyć doświadczenie w domach domach mody takich jak Christian Dior, Guy Laroche, oraz Thierry Mugler, a pod koniec lat 70. otworzyć swoją własną pracownię, do której na przymiarki przychodziły incognito Greta Garbo i Marie-Hélène de Rothschild.
4. Lata 80. były przełomowe dla projektanta. W 1980 roku zaprojektował swoją pierwszą kolekcję ready-to-wear. Jego sława wzrosła po tym jak słynna projektantka wnętrz Andrée Putman została zauważona na ulicy Madison Avenue przez kupców domu mody Bergdorf Goodman. Miała na sobie skórzany płaszcz Alaïi. W 1984 roku dostał Oskara Mody przyznawanego przez francuskiego Ministra Kultury. Galę rozdania nagród uświetnił występ Grace Jones w sukni projektanta.
5. W połowie lat 90. Alaïa zaszył się w samotności z powodu śmierci siostry. Nie pokazywał swoich kolekcji na wielkich tygodniach mody. Zamiast tego tworzył stroje i urządzał skromne prezentacje w swojej pracowni oraz szył na specjalne zamówienia.
6. W 2000 roku jego markę kupiła Prada, co miało na celu przyspieszyć rozwój firmy, jednak projektant, który zawsze słynął z niezależności odkupił udziały w 2007 roku.
Azzedine Alaïa i Kim Kardashian opuszczają galerię w Paryżu
7. Uważa, że Anna Wintour nie zna się na modzie, a jedynie umie robić dobry PR i marketing. Może krytyka ta spowodowana jest brakiem promocji jego marki na łamach amerykańskiego „Vogue’a”. Alaïa nie znosi też porównywania go do Karla Lagerfelda. Uważa, że dyrektor kreatywny Chanel jest karykaturalny i nigdy nie miał w swoich rękach krawieckich nożyc.
8. Jego zdaniem branża mody sama zapędziła się w kozi róg. Projektanci jak szaleni wypuszczają 4 kolekcje rocznie, nie nadążając za tempem zmian. Uważa, że dwie kolekcje zupełnie wystarczyłyby wszystkim wielkim domom mody.
9. W 1996 roku odrzucił stanowisko dyrektora kreatywnego w domu mody Dior. Propozycję tą przyjął John Galliano, który został wyrzucony z marki w 2011 roku z powodu antysemickich komentarzy wypowiedzianych pod wpływem alkoholu. Alaïa stwierdził, że to, co stało się z Johnem świadczy bardzo źle o marce i kondycji światowej mody.
Azzedine Alaia i John Galliano podczas premiery kalendarza Pirelli Calendar 2006
10. Jeden jedyny raz był niekonsekwentny, kiedy wypuścił na rynek perfumy. Wcześniej twierdził, że nie cierpi perfum, nigdy ich nie wyprodukuje, a najciekawszym zapachem jest świeże powietrze. Dodatkowo upierał się, że nie będzie współpracował z żadną wielką marką, a perfumy były stworzone na licencji Beauté Prestige International.