KULTURA, MODA

Czarownice i wiedźmy w modzie i kulturze

31.10.2021 Katarzyna Tilda Frąckowiak

Czarownice i wiedźmy w modzie i kulturze
Nie bez powodu od lat świat mody i kultury kocha czarownice, wiedźmy i szeptuchy. Są one inspiracją do powstania wyjątkowych kolekcji ubrań, filmów czy seriali. 

Co roku w Halloweena Pinterest pełen jest tego samego zdjęcia z 1993 roku, na którym Kate Moss na wybiegu Martine Sitbon ma na głowie kapelusz wiedźmy. Francuska projektantka nie jest jednak jedyną osobą w świecie mody, która wypuściła kolekcję inspirowaną czarami. Pokaz Alexandra McQueena na sezon jesień/zimę 2007 nawiązywał do ofiar procesów czarownic z Salem. Wybieg był pokryty pentagramem. 

Debiutancka kolekcja Hedi Slimane dla Saint Laurent była inspirowana muzą projektanta, amerykańską okultystką Marjorie Cameron. Rei Kawakubo zatytułowała swoją kolekcję na sezon wiosna/lato 2016 Niebieskie czarownice. Jej mąż, Adrian Joffe, powiedział, że owa kolekcja jest o potężnych kobietach, które są niezrozumiane, ale czynią na świecie dobro

Suspiria (1977)
Przerażający film autorstwa Dario Argento koncentruje się na morderczych sabatach z akademii baletowej. Przed obejrzeniem filmu, warto przeczytać esej Thomasa de Quincey Suspiria de Profundis, który zainspirował fabułę. 
Teen Witch (1989)
Główna bohaterka dowiaduje się, że jest czarownicą. Jej marzeniem jest, by stać się popularną więc wykorzystuje do tego swoje magiczne moce. Mimo iż jest to kultowy film, okazał się klapą. Z budżetu 2,5 miliona dolarów zwróciło się jedynie 27843 dolarów. 
The Love Witch (2016)
Tajemnicą pozostaje, dlaczego ten film nie zyskał pogłosu, gdy swoją premierę miał w 2016 roku. Imponujące jest to, że Anna Biller sama wyreżyserowała, wyprodukowała oraz zmontowała film. Ponadto to także ona napisała muzykę do produkcji. The Love Witch to historia pięknej czarownicy, która szuka miłości. Warto zwrócić uwagę na przepiękne komplety pastelowej bielizny i sukienki od Gunne Sax.

Są dwa seriale, które bardzo mocno skupiają się na tematyce czarownic. Pierwszym z nich jest Chilling Adventures of Sabrina. Utrzymany w mrocznej estetyce pokazuje przygody tytułowej bohaterki, która uczy się zarówno w szkole śmiertelnych, jak i magicznych.

 

Nie można nie wspomnieć o trzecim sezonie American Horror Story, Coven pełnym czarownic i mrożących krew w żyłach historiach. Gościnny występ Stevie Nicks w serialu jest wart obejrzenia całego sezonu. Piosenkarka nadaje mu magicznego ducha. Gdzie bardziej poczuć klimat czarownic, jeśli nie w Nowym Orleanie? Można zobaczyć tam nie tylko bliższe nam stereotypowe czarownice, ale również cały przekrój VooDoo, przepięknie zderzające się kreacje Kathy Bates, Jessici Lange czy Angeli Basset. W serialu pojawia się niesamowita scena palonej na stosie czarownicy, która ostatkiem sił, krzyczy: Balenciaga!