FASHION WEEK

Cracow Fashion Week 2019: wszystko, co wiemy o krakowskim tygodniu mody

04.03.2019Wojciech Szczot

Cracow Fashion Week 2019: wszystko, co wiemy o krakowskim tygodniu mody
Fot. Projekt Katarzyna Dworecka Mindless Kolekcja Mediów Cracow Fashion Awards 2018, fot. Marzena Kolarz

Już w ten weekend, 9 marca rozpoczyna się wielkie święto polskiej mody - Cracow Fashion Week 2019. Po KTW Fashion Week, który odbywa się cyklicznie od dwóch lat w Katowicach, jest to drugie najważniejsze wydarzenie dla młodych projektantów, absolwentów szkół wyższych i mediów. Branża modowa znów zawita do Krakowa, by zobaczyć najnowsze dyplomy studentów SAPU (Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru). Oceniać ich będą: m.in. Katarzyna Sokołowska, Ilona Majer i Rafał Michalak (MMC), Jerzy Antkowiak, Malwina Wędzikowska, Branko Popović i Nawie Kuiper (Fashionclash Festival, Holandia), Maria Cristina Rigano (Alta Roma Fashion Week, Włochy), Landiana Yolo (Feeric, Rumunia), Bin Chen (Donghua University, Chiny), Natasha Pavluchenko, Anna Puślecka czy WP Onak.

Projektanci kończący naukę w SAPU walczyć będą o tytuły Kolekcji Roku i Kolekcji Mediów. Laureaci tych nagród z ubiegłych lat pokazali, że są one przepustką do międzynarodowych sukcesów, czego przykładem mogą być: Joanna Organiściak (laureatka Złotej Nitki i Srebrnej Pętelki), Anna Załucka Kuczera (laureatka Złotej Nitki Medialnej), Piotr Popiołek (laureat nagrody Best International Designer na Mercedes-Benz Fashion Week Central Europe), Katarzyna Dworecka (finał konkursu Łódź Young Fashion, pokaz na Fashionclash Festival), siostry Bylevskay (finał Łódź Young Fashion) czy Bartosz Kuśnierz (finalista konkursu Arts of Fashion w USA).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Dominika Pitala (@dominikapitala)

Tegoroczna edycja Cracow Fashion Week łączyć będzie modę z dizajnem, sztuką i ekologią. Jest to odpowiedź na panujące trendy, by na modę patrzeć szeroko, przez pryzmat innych dziedzin. 

W kontekście ekologii w projekt Cracow Fashion Week 2019 zaangażowane są prestiżowe międzynarodowe organizacje promujące ten temat – Fashion Revolution, Fairtrade oraz Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie odpowiadająca w Polsce za projekt Clean Clothes. W prezentowanie hasła zrównoważonej mody włączy się także ostatni z pokazów Cracow Fashion Week. W czasie wyjątkowego No Waste Show zobaczymy ubrania stworzone przez studentów SAPU według zasady no waste, zgodnie z którą do maksimum oszczędza się materiały i energię (tworzenie ubrań bez ścinków) oraz wykorzystuje się materiały z recyklingu. No Waste Show odbędzie się w niedzielę, 17 marca, w hotelu Park Inn (wstęp wolny).

Krakowski tydzień mody otwarty jest na szeroką publiczność. Co roku w wydarzeniach bierze udział kilka tysięcy osób, uczestnicząc nie w tylko w pokazach mody, ale także w wystawach fotografii oraz bezpłatnych warsztatach i wykładach w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. W tym roku z publicznością spotkają się m.in. Marcin Świderek (szef działu mody „Elle”), Marzena Singh (redaktor naczelna „Fashion Magazine”), znakomity krytyk mody Michał Zaczyński czy Landiana Yolo (międzynarodowa dziennikarka oraz influencerka).

Współczesna moda w dużej mierze opiera się na sukcesie sesji zdjęciowych. Dlatego w programie Cracow Fashion Week znalazły się wystawy przygotowane we współpracy ze Szkołą Kreatywnej Fotografii. Autorskie koncepcję prezentowania mody pokażą dwie indywidualności: Dawid H. Groński (Pawilon Wyspiańskiego) oraz Michał Massa Mąsior (MAG Gallery). Warto odwiedzić międzynarodową wystawę młodych fotografów z 6 krajów „Focus on Fashion” (Nowohuckie Centrum Kultury).

Interesująco zapowiada się również pokaz „Made in Germany”, organizowany przez Mystyle Events (14 marca, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie). W czasie wieczornego wydarzenia dojdzie do polsko - niemieckiego spotkania na polu współczesnej mody. Zobaczymy projektantów zza Odry – Aline Celi, Rockmädche, LUXAA i Aleksandrę Fuks, a także laureatów tegorocznych nagród Cracow Fashion Awards. Wydarzenie odwiedzą międzynarodowe osobowości - Adrianna di Lello (redaktorka Elle Italia), fotografowie Andreas Schilling i Rafael Poschman (zaprezentuje on również wystawę swoich zdjęć), a także Jens Kowal  (właściciel Fashionstreet Berlin). Partnerami wydarzenia są Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie oraz miasta Frankfurt nad Menem i Lipsk.

Cracow Fashion Week skupia się nie tylko na wymiarze artystycznym mody, lecz również na kwestiach związanych z konstrukcją i technologią. W czasie Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Szyciu rywalizować będą uczestnicy z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy.

Cracow Fashion Week organizowany jest przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU w partnerstwie z miastem Kraków.

Czytaj dalej
Polecamy