WYSTAWA: Robert Kuśmirowski, Tężnia, do 16 maja
Tężnia sztuki to ogromna instalacja Roberta Kuśmirowskiego. Przedziwny zbiór obiektów, kolekcja przedmiotów wydobytych z lamusa, posegregowanych i wyeksponowanych w nowym kontekście. Swój projekt artysta opisuje w następujący sposób: „Tężnia sztuki jest konstrukcją zbudowaną z drewna iglastego, systemu różnych łączeń i drewnianych podpór, a przede wszystkim – jest triumfem masy przedmiotów i urządzeń powystawowych, gromadzonych przeze mnie od 12 lat. Zebrane i poukładane zostały według gabarytów, funkcji i kolorów, wraz ze spisem inwentarzowym charakterystycznym dla zbiorów muzealnych. To praca poświęcona otoczeniu, z jego świadomym zajęciem”.
więcej TU
KSIĄŻKA: Grzegorz Kowalski, Pytania, wyd. Mundin
Wydawnicza perełka wydana przez prowadzone przez Honzę Zamojskiego wydawnictwo Mundin. Tym razem jest to publikacja poświęcona jednemu z najciekawszych zjawisk sztuki polskiej końca XX wieku – artystom tworzącym w kręgu tak zwanej kowalni – pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP. Książka dokumentuje trzy akcje-pytania: „Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem?”, „Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot?” oraz „Czy chciałbyś powrócić do łona matki?”. Warto kupić już dzisiaj, jutro książka może być już białym krukiem!
więcej TU
WYSTAWA: Immediatus, Bunkier Sztuki, do 3 maja
Bunkier Sztuki – najstarsza instytucja w Krakowie zajmująca się sztuką współczesną przechodzi kompletną metamorfozę pod nową dyrekcją Magdaleny Ziółkowskiej. Pierwsze jaskółki zmian obserwować będzie można podczas wystawy Immediatus – pierwszej ekspozycji po zmianie dyrekcji. Wystawa prezentować będzie pięć monumentalnych instalacji Rolanda Wirtza, artysty zainteresowanego architekturą oraz historycznymi metodami fotografii. Jak informują organizatorzy, na wystawie znajdą się „m.in. obrazy nieczynnego berlińskiego lotniska Tempelhof, budowle na terenie Stoczni Gdańskiej w przededniu rozbiórki czy nieistniejący już Pałac Republiki w Berlinie”.
więcej TU
KSIĄŻKA: Waldemar Baraniewski, Pałac w Warszawie, wyd. Galeria Raster
Długo wyczekiwana książka podsumowująca badania dotyczące warszawskiego PeKiN’u prowadzone przez profesora Waldemara Baraniewskiego. Pałac Kultury i Nauki dla jednych miejsce hipsterskich imprez, dla innych symbol traumatycznej przeszłości miasta. Skąd się wziął, po co powstał i w jakiej relaci pozostaje do otaczającego go przestrzeni? Po lekturze publikacji opatrzonej fotografiami Błażeja Pindora, każdy będzie mógł pokusić się o próbę odpowiedzi na pytanie – dlaczego w wielu ze swoich wystąpień Radosław Sikorski wzywa do jego wyburzenia.
więcej TU