WYSTAWA: „Druga jesień”, Art Stations Foundation, Stary Browar, Poznań, do 31.05
„Druga jesień” to tytuł mało znanej powieści sci/fi Wiktora Żwikiewicza. Autor nakreśla wizję globalnego kryzysu spowodowanego przez rozregulowanie cyklu klimatycznego ziemi i związane z tym anomalie pogodowe.
Prace artystów zgromadzone przez kuratorkę Agnieszkę Pinderę na wystawie w poznańskim Starym Browarze również odnoszą się do skomplikowanej sieci zależności wiążących człowieka ze środowiskiem, które zamieszkuje. Kuratorka, dokonując zestawienia prac pochodzących z lat 60. i 70. XX wieku z działaniami artystów na początku XXI wieku, tworzy tym samym interesującą narrację szczególnie aktualną w dobie kolejnych doniesień prasowych o zniszczeniach kolejnych polskich wiosek przez tornada.
więcej TU
CZASOPISMO: Szum#8
Szum to kwartalnik o polskiej sztuce współczesnej tworzony przez środowisko młodych krytyków sztuki skupionych wokół warszawskiej ASP. To jeden z niewielu magazynów stymulujących życie krytyki artystycznej w Polsce. Każdy numer dostarcza recenzji aktualnych wystaw i książek, a także felietony, rozmowy z artystami i kuratorami, eseje i opinie. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chcących pozostać na bieżąco z najnowszymi trendami w młodej sztuce polskiej.
więcej TU
WYSTAWA: „Projekt metropolis”, Muzeum Śląskie, Katowice, do 19.04
Wystawa, którą do końca tygodnia oglądać możemy w Muzeum Śląskim w Katowicach, podsumowuje monumentalny cykl wystawienniczy Metropolis prowadzony przez Stanisława Rukszę – czarnego konia tegorocznej edycji nagród Gwarancje Kultury, przyznawanych przez zespół TVP Kultura. Ten ponad trzyletni cykl interdyscyplinarnych działań artystów nakierowany był na wypracowanie aktualnego obrazu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W jego ramach powstało kilkadziesiąt nowych dzieł sztuki artystów z różnych krajów i środowisk artystycznych. Wystawę warto odwiedzić również dlatego, że jest ona okazją do zobaczenia wnętrz nowego gmachu Muzeum Śląskiego zlokalizowanego na terenach byłej kopalni – oficjalne otwarcie zaplanowano dopiero na koniec 2015 roku.
więcej TU
zdj. facebook
WYSTAWA: „Papierek lakmusowy”, Pola Magnetyczne, Warszawa, do 18.04
Wiktor Gut, Grzegorz Kowalski oraz Krystian Jarnuszkiewicz – artystyczny dialog trzech przyjaciół, legendarnych pedagogów warszawskiej ASP prowadzony między 2013 a 2015 rokiem, stał się podstawą wystawy prezentowanej w awangardowej galerii Pola Magnetyczne w Warszawie. W liście z dnia 11 marca 2013 roku Wiktor Gutt napisał:
Krystku i Grzegorzu,
mam wielką potrzebę zatrzymania w czasie naszego, myślę, niezwykłego spotkania. Jesteście, jesteśmy starzy. Trudno nam znaleźć sprzyjające okoliczności bycia ze sobą. Za dużo się dzieje, może nie bardzo już się chce… Chciałbym Wam zaproponować prostą, prawie potoczną formę spotkania. Mogłaby to być wymiana „listów”, którym towarzyszyłyby Wasze zdjęcia. Podejmuję się je wykonać i być posłańcem między Wami.
więcej TU