„Bitwa o Wersal”, która odbyła się w listopadzie 1973 roku to wydarzenie, które na stałe zapisało się na kartach historii mody. Podczas tego wyjątkowego pokazu do swoistej rywalizacji stanęli ze sobą uznani francuscy i dopiero pracujący na swoją renomę, amerykańscy projektanci. W skład pierwszej reprezentacji weszli Yves Saint Laurent, Hubert de Givenchy, Emanuel Ungaro, Pierre Cardin i Christian Dior, w skład drugiej – Bill Blass, Oscar de la Renta, Halston, Stephen Burrows i Anne Klein, której towarzyszyła asystentka, Donna Karan. I to właśnie mniej znani, amerykańscy projektanci zwyciężyli w tej interkontynentalnej, złożonej z 80 sylwetek rywalizacji.
O prestiżu tego wydarzenia świadczy niezwykle imponująca lista gości. Rywalizację dwóch kontynentów obserwowali wtedy między innymi Andy Warhol, księżna Monako Grace, Liza Minelli i Jacquelines de Ribes. „Bitwa o Wersal” zapisała się w historii mody także z innego, nie mniej istotnego powodu. Była bowiem swoistym triumfem różnorodności rasowo-etnicznej – Burrowss został jednym z pierwszych czarnoskórych amerykańskich projektantów poznanych przez szerszą, światową publiczność, a 11 z 36 modelek biorących udział w pokazie, było pochodzenia afroamerykańskiego. Takiej reprezentacji nie obserwujemy nawet na wielu współczesnych tygodniach mody i innych wydarzeniach związanych z branżą.
Elizabeth Taylor, Halston i Liza Minelli
Już niedługo ta pasjonująca historia doczeka się swojej fabularnej wersji. Wyprodukuje ją stacja HBO, a za kamerą stanie Ava DuVernay, która zbierała ostatnio sporo pochwał za oscarowy film „Selma”. Już nie możemy się doczekać, a wszystkim zainteresowanym tym niezwykle ważnym dla mody wydarzeniem polecamy film dokumentalny z 2012 roku.