FASHION LIVING

Apartament w Nowym Jorku w stylu vintage

02.04.2020Wojciech Szczot

Apartament w Nowym Jorku w stylu vintage
Fot. Architectural Digest / Projekt Elizabeth Roberts Architects

Nowojorski apartament projektu Elizabeth Roberts Architects to wizytówka stylu vintage. W mieszkaniu możemy znaleźć najmodniejsze meble z Instagrama, które w ostatnim półwieczu święciły triumfy w europejskich kamienicach. 

Kiedy jeszcze przed pięćdziesięcioma laty Polacy uciekali z podupadających kamienic do bloków z wielkiej płyty, które w ostatnim półwieczu dosłownie święciły triumfy, dziś bardziej wymagający powracają do kamienic. Zachęca ich do tego poczucie mieszkania w budynku "z duszą", wysokie sufity, wielki metraż i oryginalny decor. Ceny apartamentów na warszawskim Śródmieściu czy w samym centrum Krakowa sięgają dziś nawet kilku milionów złotych. Największe wzięcie mają jednak mieszkania "w stanie surowym" lub po prostu te, które wymagają całkowitego remontu. Co kusi potencjalnych nabywców? Pragnienie przeobrażenia lokalu w luksusowy apartament, z najmodniejszym dizajnem, sztukaterią i nieśmiertelnym parkietem w jodełkę. 

Taką metamorfozę przeszło właśnie kamieniczne mieszkanie w Nowym Jorku. Za remont odpowiada grupa architektów Elizabeth Roberts Architects (ERA) z Wielkiego Jabłka. 

Apartament został wyremonotwany zgodnie z obowiązującymi trendami - w części mieszkania przywrócono najlepszej jakości parket w jodełkę, w pozostałych pomieszczeniach postawiono na deski z surowego drewna. Architekci połączyli też nowojorski glamour - w niektórych pomieszczeniach ściany zdobi sztukateria, w innych zaś postawiono na efekt surowych ścian. 

Nowojorski apartament jest bezdyskusyjnie wizytówką stylu vintage - w salonie możemy znaleźć marmurowy stolik kawowy, legendarną sofę projektu Mario Belliniego, ceramiczne dzieła Barry'ego Cantera i Williamsa Guilda czy wreszcie żyrandol Flora Ottilia projektu Atelier Démiurge.

W kuchni zaś znalazło się miejsce dla najmodniejszego krzesła z Instagrama - projektu szwajcarskiego architekta Pierre Jeanneret, oraz absolutna perełka vintage - taboret od Pierre Chapo. Podobnie jak wiszący nad jadalnianym stołem legendarny żyrandol Poula Henningsena z lat 60., który znów wrócił do łask. Lampy stylizowane na wzór historycznego projektu możemy znaleźć w ofertach sieciówek. W internecie popularnością cieszy się też sofa projektu Studio Giancarlo Valle. 

Zobaczcie wszystkie zdjęcia w galerii 

Czytaj dalej