LIFESTYLE

Anja Rubik krytykuje misję kosmiczną Elona Muska i NASA: "Miliardy dolarów, aby zadowolić ego"

01.06.2020Wojciech Szczot

Anja Rubik krytykuje misję kosmiczną Elona Muska i NASA:
Fot. instagram.com/anja_rubik / Purple Fashion Magazine, fot. Camille Vivier

W Stanach Zjednoczonych, jednym z najważniejszych obecnie tematów jest misja kosmiczna Crew Dragon SpaceX. Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi świata, dyrektor generalny SpaceX i główny architekt Tesla, we współpracy z NASA wysłał 30 maja pierwszą prywatną rakietę w kosmos. Każda misja kosmiczna wywołuje prawdziwą obsesję wśród Amerykanów, a dzień startu rakiety, określany jest niemal świętem narodowym. Nie wszyscy jednak są tak przychylnie nastawieni do tego typu projektów. Swoje wątpliwości wyrażają politycy, aktywiści i ekolodzy. Zwracają oni uwagę na ogromne koszty misji, które równie dobrze mogłyby być przeznaczone na ratunek planecie Ziemia. 

Historyczny lot rozpoczął się 30 maja o 21:22 (czasu polskiego) i przez wielu ekspertów określany jest jako początek nowej ery wykorzystania kosmosu. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon znalazło się dwóch amerykańskich astronautów, Robert Behnken i Douglas Hurley. Operacja Crew Dragon SpaceX to pierwsza tego typu próba prywatnego lotu w kosmos, za którą odpowiada Elon Musk i NASA. Stany Zjednoczone upatrują też w prywatnych podróżach kosmicznych szansy na odzyskanie dominacji w podboju kosmosu (przypomnijmy, że od 2011 roku, ze względu na zawieszenie lotów wahadłowych, Amerykanie byli uzależnieni od Rosji). 

Wydaje się, że ten wzniosły projekt, zasługuje na wszelkie laury. Są jednak ludzie, którzy nie do końca pochwalają misje kosmiczne, głównie ze względu na ich ekstremalnie wysoki koszt. Za udział jednego austronauty NASA musi zapłacić SpaceX 55 milionów dolarów! Wielu polityków, aktywistów czy ekologów, twierdzi, że te pieniądze można by przeznaczyć na ratowanie istniejącej już planety Ziemia. Do grona przeciwników lotów kosmicznych dołączyła Anja Rubik, która w emocjonalnym InstaStories odniosła się do sobotniego lotu w kosmos: 

"Miliardy DOLARÓW, aby zadowolić ego!!! Podczas gdy nasza planeta i my walczymy! Ciagły brak pieniędzy na ochronę przyrody, na nowe bardziej ekologiczne rozwiązania, na ocalenie gatunków na naszej planecie! ale hej! spędźmy milardy w kosmosie, by szukać planu "b", bo spieprzyliśmy naszą planetę i nudno jest próbowac ją ocalić". 

Czytaj dalej