Gdzie na zakupy:
Jeśli chcecie wybrać się na zakupy obowiązkowo trzeba zajrzeć do OFF Piotrkowska mieszczącej się w dawnej fabryce Ramischa. Jest to alternatywne serce miasta, unikalny w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, jakiego poza Łodzią nigdzie się nie znajdzie. W jednym miejscu ku uciesze wszystkich miłośników mody i sztuki swoje pracownie otworzyli projektanci mody, designu i architekci. Znajdują się tam także restauracje i kluby muzyczne. Jeśli chodzi o modne zakupy, warto zajrzeć do Magazynu Wysokiego, w przestrzeni którego znajdziemy m.in. kolekcje ubrań od polskich projektantów dla kobiet i mężczyzn, fotografie oraz designerskie meble. W poszukiwaniu autorskich projektów i ciekawego wzornictwa miejscem odwiedzin powinien stać się Pan tu nie stał. Jest to także marka sentymentalna, która sprzedaje wspomnienia z minionej epoki, a przy tym promuje dobrze zaprojektowane rzeczy utalentowanych artystów, wśród których znajdziemy nie tylko ubrania. Wielu młodych i zdolnych ludzi w Łodzi stawia na współpracę, dlatego mógł powstać +cocnept. Stworzyła go grupa przyjaciół, którzy wielokrotnie realizowali wspólnie różne ciekawe projekty. Tym razem ich współpraca zaowocowała inspirującym miejscem w strefie OFF. W przestrzeni + można kupić najnowsze kolekcje Agaty Wojtkiewicz. Oshi proponuje designerskie przedmioty codziennego użytku, produkty dla dzieci, ceramikę, ręcznie drukowane tapety, meble, a także obrazy i grafiki oraz wiele innych praktycznych i pięknych gadżetów różnych marek. Jednym z istotnych aspektów łączących wymienione przeze mnie miejsca jest to, że stawiają one wyłącznie na polskich twórców i projektantów. Na pewno nie znajdziemy niczego z metką „made in China”.
ul.Piotrkowska 138/140, Łódź
więcej TU
Restauracja:
Restauracja Lokal to kolejne ciekawe miejsce na mapie Łodzi. Pełna pasji szefowa kuchni Marta Edmunds jest otwarta na nowe pomysły. W karcie znajdziemy dania kuchni polskiej, lokalnej, w nowej odsłonie na najwyższym poziomie. Ponadto właściciele zatroszczyli się o promowanie i wspieranie lokalnej sztuki. Na ścianach możemy podziwiać nie tylko malarstwo czy fotografię, właściciele dbają również o promocje młodych muzyków i zespołów. Myślę, że nigdzie nie ma tak wielu przestrzeni o charakterze komercyjno-usługowym, które starają się o dostarczenie przyjemności intelektualnej w postaci sztuki jak w Łodzi. Choć restauracja znajduje się przy pasażu Schillera odbiegającego od ul. Piotrkowskiej, jej niepozorny wygląd sprawia, że nie każdy wie, jak tam trafić. Ale dla zasmakowania tamtejszej kuchni warto się postarać.
al. Leona Schillera 4, Łódź
więcej TU
Bazar / targowisko:
Na podwórzu tej kreatywnej przestrzeni raz w tygodniu, w soboty, łodzianie mogą zaopatrzyć się w ekologiczne produkty. Już na stałe, miejmy nadzieję, przyjął się Eko Targ, na którym można kupić certyfikowaną żywność prosto od producentów. Dostępne są także przepyszne wypieki, z którymi przyjeżdżają osoby prywatne, miłośnicy gotowania oraz przedstawiciele łódzkich restauracji ze zdrowym jedzeniem.
ul.Piotrkowska 138/140, Łódź (OFF Piotrkowska)
więcej informacji TU
Centrum handlowe:
Dawną Łódź w zupełnie innej odsłonie, bo bardziej współczesnej, zobaczyć można w centrum handlowym Manufaktura, gdzie dawne imperium Izraela Poznańskiego, dziś zostało zmienione w świątynie konsumpcji i komercji. Osoby lubiące robić zakupy z pewnością znajdą coś dla siebie w ponad trzystu sklepach i markowych butikach. Pieczołowicie odrestaurowana pofabryczne mury dają wyobrażenie tego jaki miasto ma potencjał.
ul. Drewnowska 58, Łódź
więcej TU
Muzeum / galeria:
Paradoksalnie wśród przestrzeni wielkomiejskiego handlu w dawnej tkalni znajduje się także największy, drugi odział muzeum Muzeum Sztuki w Łodzi – ms2, który jest miejscem eksperymentalnej pracy z kolekcją sztuki XX i XXI wieku. Założone w 1930 roku, jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. To instytucja, której główną osią programową jest sztuka awangardowa, dokumentowanie jej historii i praca nad jej aktualizacją. W budynku znajduje się również artystyczna księgarnia mała litera art, w której wśród wielu godnych polecenia książek znajdziemy również te o modzie. Pierwszy odział ms1, znajduje się natomiast w jednym z trzech pałaców należących do rodziny Poznańskich.
ms1, ul.Ogrodowa 19, Łódź
ms2, Manufaktura, ul. Drewnowska 58, Łódź
więcej TU
Hotel:
Do łódzkiej sztuki awangardy nawiązują również wnętrza hotelu Andel’s, na potrzeby którego zaadaptowana została dawna przędzalnia fabryki „króla bawełny” Izraela Poznańskiego. Wnętrza hotelu wyrażają się poprzez niezwykle nowoczesny i wyrazisty design połączonym z pofabryczną architekturą. O ich charakter i styl zadbał londyński duet Jestico + Whiles. Każdy, kto docenia piękne wnętrza i chce poznać historię Łodzi z bliska powinien w nim zamieszkać.
ul. Ogrodowa 17, Łódź
więcej TU
Czego nie znajdziesz w innym mieście:
Ostatnim z miejsc, jakiego nie można pominąć jest Księży Młyn – rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX w. Karol W. Scheibler – jeden z największych łódzkich fabrykantów – wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Jego układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Na tym rozległym terenie znajduje się m.in. Fabryki Sztuki, czyli miejska instytucja kultury działająca w pofabrycznym kompleksie przy ul. Tymienieckiego 3. Jej działania koncentrują się wokół edukacji kulturalnej i artystycznej, teatru, sztuk wizualnych oraz muzyki. Jednym z projektów Fabryki Sztuki jest Art_Inkubator – inicjatywa, która pomaga rozwijać się młodym, kreatywnym przedsiębiorstwom z branży kreatywnej. Wydarzenia tu organizowane – zwłaszcza Fotofestiwal czy Łódź Design Festiwal – udowodniły, że industrialna atmosfera sprzyja tego typu projektom. U zbiegu ul. Tymienieckiego i Przędzalnianej można podziwiać unikatowe miejsce, które tworzy dawne robotnicze osiedle na Księżym Młynie. Powstałe na nim domy dla robotników, szpital, szkoła, sklepy, remiza strażacka czy stacja kolejowa, dziś powoli stają się mekką dla artystów, kreatorów i wizjonerów, którzy chcą tutaj realizować swoje projekty. Natomiast w zabytkowej przędzalni, która jest jednym z największych pofabrycznych zespołów w Łodzi powstały lofty. Osiedle cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta, którzy często przyjeżdżają robić tu np. zdjęcia. Bardzo często zaglądają tutaj także ekipy filmowe w celu realizacji zdjęć do filmów i seriali.
więcej TU
Michał Strzelecki – absolwent kulturoznawstwa i historii sztuki. Freelancer i świadomy indywidualista, od wielu lat związany z Łodzią. Pisze o modzie, sztuce, architekturze. Lubi przeprowadzać wywiady i ceni dobrą kuchnię. Nie ustaje w poszukiwaniu nowych, zaskakujących sposobów przedstawiania otaczającej go rzeczywistości i opowiadania o niej.