1. Początki festiwalu sięgają 2002 roku. Impreza trwała jeden dzień i odbywała się na warszawskich Stegnach. Rok później Open’er przeniósł się do Gdyni i odbywał się na Skwerze Kościuszki. Potem, w 2006 roku przeniósł się na lotnisko Babie Doły Kosakowo. Przez 11 lat w nazwie festiwalu występował Heineken, ale marka przestała być sponsorem tytularnym
2. Przygotowania do pięciodniowej imprezy trwają już od 1 stycznia każdego roku. Do tej pory zbudowano 42 sceny, których łączna wysokość wynosiła 319 metrów. To znacznie więcej niż mierzy wieża Eiffla. Z kolei całkowite zapotrzebowanie festiwalu Open’er na energię wyniosło w ciągu 10 lat ok. 40 062 222 watów, czyli tyle, ile wystarczyłoby do naładowania 130 541 laptopów. Teren festiwalu rozrósł się od 3 hektarów w 2002 roku do 75 ha w 2011. Łącznie przez 10 lat Open’er zajmował ok. 463 ha – powierzchnię niedużego lotniska.
3. W 2015 roku wzięło w nim udział około 90 tys. uczestników, a jednym z największych sukcesów jeśli chodzi o atrakcje dodatkowe była wystawa „Nikt nam nie weźmie młodości”, która zgromadziła 15 tys. zainteresowanych.
4. Już w 2007 roku na festiwalu pojawił się pierwiastek modowy, czyli Fashion Stage. W tym roku swoje projekty pokażą: Dastin Poraziński, Anna Pietrowicz, Waleria Tokarzewska-Karaszewicz, Joanna Organiściak, Majors, Litfashion, Magda Hasiak, Acephala oraz Zuzanna Kwapisz.
5. Gdynia Open Stage to kolejny nowy pomysł organizatorów. W centrum miasta na placu Grunwaldzkim każdego dnia trwania festiwalu będą się odbywały koncerty. Wystąpią między innymi Bovska, Julia Pietrucha, Marcelina, Terrific Sunday.
6. W 2013 roku wokalista zespołu Queens of the Stone Age oznajmił, że ich festiwalowy koncert był najlepszym w trasie, po czym zrezygnował z ochrony i bawił się ze swoimi fanami. W tym samym roku Rihanna bawiła się pod samą sceną w czasie koncertu Kings of Leon.
7. W 2012 pierwszy raz pojawiła się biblioteka festiwalowa, a w 2014 spotkania z pisarzami. W tegorocznej edycji pojawią się Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski oraz Jacek Hugo-Bader. Odbędą się dwa spektakle – „Ewelina płacze” oraz „Samotność Pól Bawełnianych”. Rezerwacja miejsc rozpoczęła się już 22. czerwca.
8. Pierwsza wzmianka o Silent Disco pojawiła się na stronie festiwalu w relacji z 2011 roku. Inicjatywa ta była kontynuowana do 2014 roku, ale w 2015 organizatorzy zrezygnowali z przedsięwzięcia. Po wielkim sukcesie podczas tegorocznego Orange Warsaw Festival, w tym roku Silent Disco wraca do zestawienia imprez gdyńskiego festiwalu.
9. Nowością na tegorocznym Open’erze będą opaski do płatności. Uczestnicy będą mogli skorzystać z kart bankowych, telefonów z technologią zbliżeniową oraz specjalnych opasek wyposażonych w technologię MasterCard.
10. Sport także zagości na Open’erze. Od tego roku będziemy biegać nie tylko z koncertu na koncert. Alter Art razem z miastem Gdynia otwiera ogólnodostępną Strefę Sportu. Już od wtorku, 28 czerwca, przez cały czas festiwalu, uczestnicy mogą aktywnie spędzać czas na boiskach do siatkówki i piłki nożnej. A prócz tego ćwiczyć jogę, fitness oraz zumbę.