1. W 2015 roku tematem wystawy były wpływy azjatyckie na kulturę zachodu. Nosiła ona tytuł „China: Through the Looking Glass”. Największą gwiazdą wieczoru była Rihanna, która zrobiła furorę w żółto-złotej sukni chińskiej projektantki couture Guo Pei. Kreacja ważyła prawie 25 kilogramów i była tematem większości zabawnych memów, w których porównywano suknię do jajecznicy lub pizzy!
Rihanna na Gali Met 2015
2. W poprzednich latach jednymi z topowych motywów wystaw i gali były „The House of Chanel” (2005), „AngloMania” (2006), „The Model As Muse: Embodying Fashion” (2009), „Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations” (2012) oraz „Punk: Chaos to Couture (2013), podczas której furorę zrobiła Anja Rubik w kreacji od Anthony’ego Vaccarello.
3. Kuratorem nowojorskich wystaw jest Andrew Bolton, Brytyjczyk, który od 2002 roku nadzoruje Instytut Kostiumowy dla Metropolitan Museum of Art (MET) w Nowym Jorku. Szerszej publiczności znany jest z organizacji ikonicznej wystawy „Savage Beauty” prezentującej twórczość Alexandra McQueena. Był także jednym z prelegentów 7. edycji Art & Fashion Forum w Poznaniu, gdzie opowiadał o modzie i sztuce jako przemyśle.
4. Historia Gali Met sięga 1948 roku. Początkowo była ona balem tanecznym dla nowojorskich elit. Stała się popularna wśród celebrytów od 1995 roku, kiedy jej przewodniczącą została Anna Wintour. Rola redaktor naczelnej „Vogue’a” polega na zbieraniu funduszy na cele charytatywne oraz nadzorowanie listy gości zaproszonych. Cena biletów na to ekskluzywne wydarzenie wynosi w tym roku 25 tysięcy dolarów. Są dwie listy zaproszonych – gwiazdy oraz dodatkowi goście – w sumie od 650 do 700 osób. Nawet jeśli was stać na udział tej imprezie, nic nie gwarantuje uczestnictwa, ponieważ to Wintour zatwierdza każde nazwisko.
Anna Wintour w drodze na Gale Met 2015
5. Wintour i Bolton wspólnie nakręcili film pełnometrażowy obrazujący proces przygotowania i organizacji największej gali na świecie. Nosi on tytuł „The First Monday in May”, a jego reżyserem jest Andrew Rossi. Celem duetu jest promocja mody jako jednej z form sztuki, o czym wspólnie już powiadomili w filmiku opublikowanym na oficjalnym profilu amerykańskiego „Vogue’a”.
6. Dzięki filmowi poznajemy szarą eminencję Gali Met – Sylvanę Ward Durrett — 34-latkę, która jest producentką imprezy. Ta amerykańska elegantka, zaraz po studiach na Princeton University (skończyła literaturę) została asystentką Wintour, a po 6 latach główną organizatorkę Gali Met. Podobno redaktor naczelna amerykańskiego „Vogue’a” bardzo liczy się z jej zdaniem i traktuje ją jako równego sobie partnera rozmów. Durrett była bohaterką materiału portalu vogue.com zatytułowanego „Five Days, Five Looks, One Girl”, który zaprezentował jej wyśmienitą garderobę pełną kolorów, wzorów oraz imponującą kolekcję butów.
7. Tegoroczna Met Gala odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 2 maja, a jej największymi gwiazdami mają być Idris Elba (brytyjski aktor filmowy), Jonathan Ive (Główny Projektant Apple Inc., firmy będącej głównym sponsorem imprezy) oraz wokalistka Taylor Swift. Obok Wintour, w honorowej radzie charytatywnej zasiądą projektanci – Nicolas Ghesquière, Karl Lagerfeld oraz Miuccia Prada. W poprzednich latach byli to Bradley Cooper, Oscar de la Renta oraz Sarah Jessica Parker. Proces rozsadzania gości jest jednym z najważniejszych zadań organizatorów, którzy w tym celu angażują wszystkich asystentów pracujących dla amerykańskiego „Vogue’a”.
Sarah Jessica Parker i Alexander McQueen na Met Gali 2006
8. Najlepiej i najbardziej ekstrawagancko ubraną gwiazdą Met jest zawsze Sarah Jessica Parker. W 2015 roku zachwycała unikatową suknią H&M Conscious Collection pokrytą motywami azjatyckimi. Jej strój zawsze idealnie odzwierciedla temat wystawy oraz gali, a jego głównym punktem jest fantazyjne nakrycie głowy od londyńskiego modysty – Philipa Tracy’ego. SJP jest jedną z nielicznych gwiazd, które łamią zakaz ustanowiony przez Wintour dotyczący zakazu robienia zdjęć z gali.
9. Tradycyjnie relację prosto z czerwonego dywanu będzie prowadzić Giuliana Rancic na wyłączność dla stacji E! Jeszcze nie wiemy, co założy prezenterka, ale z pewnością możemy liczyć na to, że dokładnie przepyta gwiazdy, co mają na sobie. Dodatkowo, już 29 kwietnia Vogue startuje z własną appką, po ściągnięciu której możemy śledzić relację prosto z Nowego Jorku wraz z zakulisowymi smaczkami.
10. Met Gala jest często obiektem kpin i żartów. Mówi się o uroczystym obiedzie, podczas którego nikt nie je, ponieważ panie mają zbyt odsłonięte i dopasowane suknie, aby pozwolić sobie na przekąski. Wystarczy spojrzeć na mocno dyskutowane w mediach, zeszłoroczne przezroczyste kreacje Kim Kardashian od Roberto Cavallego, Jennifer Lopez w Atelier Versace oraz Beyoncé w Givenchy. To stawia pytanie jaki jest rzeczywisty cel tej imprezy i czy oby na pewno ma ona charakter charytatywny.