brak kategorii
5 pytań do Bartosza Kuśnierza – laureata Cracow Fashion Awards
13.03.2016 Redakcja Fashion Magazine
Dlaczego popękana ziemia w Etiopii została motywem przewodnim twojej kolekcji?
Ludzie miasta, żyją na co dzień w przestrzeni niemal całkowicie wytworzonej przez człowieka. W zasadzie wszystko, z czym się stykamy i z czego korzystamy, to efekt tej pracy. Skutkiem tego, jest u mnie, ale też pewnie u wielu osób – tęsknota za naturą. Ta pcha mnie ku bliższym i dalszym podróżom, gdzie człowiek i cywilizacja nie dominują jeszcze całkowicie. Jedną z takich podróży była wyprawa do Etiopii i to właśnie ona, a szczególnie pustynia Danakil, wywarły na mnie najmocniejsze, wręcz egzystencjalnego charakteru wrażenie. Oklepanym powiedzeniem jest, że natura bywa piękna i surowa za razem, a czasem nawet niebezpieczna. Na pustyni Danakil zwanej Trójkątem Afarskim można tego dosłownie doświadczyć. Dodatkowo, pustynia dostarczyła mi gotowego wzoru – popękanej suchej ziemi, który po uproszczeniu i zgeometryzowaniu zastosowałem w kolekcji. Praca nad kolekcją trwała około pół roku.
Jakiej techniki szycia i jakich materiałów użyłeś aby uzyskać ten efekt?
Były to materiały naturalne: głównie bawełna i bawełna z dodatkiem lnu. Ale nie tylko. Efekt popękanej ziemi starałem się uzyskać na różne sposoby: poprzez naszywanie jednej tkaniny na drugą, zszywanie mniejszych elementów tkanin o konkretnym kształcie oraz pikowanie materiałów tworząc pożądany wzór.
Dla kogo stworzona jest kolekcja „Danakil” i czy chcesz projektować tylko dla mężczyzn?
Ta kolekcja jest zaprojektowana dla mnie, to znaczy dla mężczyzny żyjącego w mieście, prowadzącego aktywny tryb życia, ale jednocześnie tęskniącego za naturą i świadomego swojego pierwotnego pochodzenia i przynależności – czyli natury właśnie. Stworzyłem ją dla mężczyzny, który chce wyrazić siebie poprzez ubiór. Niemniej jednak nie chcę ograniczać się do projektowania wyłącznie męskiej odzieży. Wyzwania i różnorodność są pociągające, więc kolekcje damskie także pewnie zaczną się pojawiać już niebawem.
Czym interesujesz się poza projektowaniem?
Interesuje mnie podróżowanie i oglądanie świata – to sprawia mi największą przyjemność. Staram się regularnie grać w tenisa. Lubię fotografię oraz malarstwo cyfrowe.
Jakie marki są dla ciebie największa inspiracją i dlaczego?
Do moich ulubionych marek należy Valentino, która posiada niezwykłą umiejętność czerpania z bogactwa kulturowego. Wprowadza mnogość kolorów, kształtów i faktur, przy zachowaniu wyczucia i równowagi. Bardzo lubię także tandem Dsquared2, ale moją największą inspiracją jest, i chciałbym aby była, natura i przyroda. Wychodzę z założenia, że największą wartością jakiegokolwiek projektowania jest zgodność z własnymi przekonaniami. W moim przypadku taką inspiracją jest właśnie przyroda, która jest niewyczerpanym źródłem form, kształtów, faktur, struktur i kolorów. Nie ważne czy patrzymy na nią w skali makro czy mikro, z poziomu żaby czy lotu ptaka – to jest nieskończone źródło inspiracji.