1. Po pierwsze, sprawdź czy model torebki, który zamierzasz kupić, rzeczywiście powstał. Torebki marek takich jak Louis Vuitton, Gucci oraz Céline powstają dwa razy do roku wraz kolekcjami wiosna-lato oraz jesień-zima w różnych wariantach kolorystycznych. Zdarzają się także specjalne kolekcje limitowane. Jednak wyobraźnia fałszerzy nie zna granic – potrafią oni tworzyć własne autorskie modele. Dlatego przed planowanym zakupem w sieci, najpierw warto odwiedzić stronę marki i dokładnie przyjrzeć się jej ofercie.
2. Warto zwrócić uwagę na detale. Torebki znanych domów mody nie powstają taśmowo. To często misterna praca wyspecjalizowanych maszyn lub ręczna robota najlepszych w branży rzemieślników. Nie jest dopuszczalne, aby taka torba miała krzywy ścieg czy nierówne litery logo.
Torebka z najnowszej kolekcji Gucci
3. Przyjrzyjcie się metkom oraz podszewce. Krzywo wszyte i marszczące się elementy, to kolejny dowód na istnienie podróbki. Prada raczej nie pozwoliłaby sobie na takie wpadki.
4. Niektóre torebki mają numer seryjny. Nie dotyczy to jedynie modeli vintage oraz starszych niż z lat 80. Louis Vuitton zawsze ma taki numer. Są to dwie litery i cztery cyfry, z których można odczytać datę oraz miejsce produkcji. Numery te muszą mieć odpowiedni rozmiar oraz powinny być wybite we właściwym miejscu – sama ich obecność jeszcze nie świadczy o oryginalności egzemplarza.
5. Jeśli sprzedawca zamieścił tylko jedno i dodatkowo niewyraźne zdjęcie, lepiej zapomnijcie o takiej ofercie. To na pewno podróbka albo bardzo zniszczony oryginał, na który szkoda nawet jednej złotówki.
Mała torebka Louis Vuitton na łańcuszku
6. Czytacie opinie na temat sprzedawcy. Jeśli są negatywne lub nie ma on żadnych, lepiej nic od niego nie kupujcie. Czujność powinny wzbudzić także torebki z Chin, ponieważ większość podróbek pochodzi z tego kraju. Taki zakup nie może być udany.
7. Jeśli Twoja wymarzona torebka występuje w sieci za 250 funtów, podczas gdy najnowsza kolekcja marki obejmuje modele za ponad 1 tysiąc, to powinno dać sporo do myślenia. Brzmi zbyt dobrze, aby to mogło być prawdą.
8. Darujcie sobie opowieści sprzedawcy o oryginalnym produkcie drugiej jakości. Coś takiego nie istnieje. Większość firm oferują zniżki oraz wyprzedaże, wyjątkiem jest wspomniany wcześniej Louis Vuitton.
Model torebki Chanel Boy
9. Koniecznie musicie odwiedzić stacjonarny butik marki i na żywo zobaczyć jakikolwiek egzemplarz torebki Gucci, Chloé lub Valentino. Gdy choć raz zobaczycie na czym polega prawdziwy luksus, już nigdy nie dacie się szukać.
10. Jeśli cały czas was kusi torebka Chanel w wyjątkowo niskiej cenie, warto zastanowić się nad celem takiego zakupu. Naprawdę chcecie chodzić w podróbce tylko po to, aby pochwalić się logo z podwójnym C? Jeśli nie stać was na wydatek takiego rzędu, lepiej kupić porządną skórzaną torbę od polskiego projektanta.