Każdego dnia firmy zajmujące się sprzedażą kosmetyków wysyłają do klientów paczki z produktami beauty. Kosmetyki wymagają dużej ostrożności podczas transportu. Niejednokrotnie opakowania kosmetyków wykonane są bowiem z delikatnych, podatnych na uszkodzenia materiałów. Aby zapewnić bezpieczeństwo plastikowych butelek i szklanych flakonów, należy zadbać o odpowiednie zapakowanie towaru. Jedynie dobrze wybrane opakowania kartonowe i wypełniacze są w stanie odpowiednio zabezpieczyć kosmetyki. W artykule dokonamy przeglądu dostępnych na rynku kartonów i wypełniaczy, analizując ich właściwości, zastosowanie oraz wpływ na bezpieczeństwo przesyłki.
Branża kosmetyczna w świecie e-commerce rośnie w siłę
Branża kosmetyczna w świecie e-commerce w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Potwierdzają to dane GUS wskazujące na obecność w tym sektorze 1306 firm w 2023 roku, z czego 90% stanowiły mikro i małe przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość z nich swoje produkty klientom oferuje za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej. Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła przeniesienie zakupów kosmetyków do internetu. Klienci docenili wygodę zakupów, dostępność szerokiego asortymentu oraz możliwość szybkiego porównywania cen. Sukces sprzedaży to jednak nie tylko bogaty asortyment i konkurencyjne ceny. O zadowoleniu klientów decyduje też szybkość realizacji zamówienia oraz to, w jakim stanie przesyłka dotrze do odbiorców. Odpowiednie pakowanie kosmetyków do wysyłki ma więc ogromne znaczenie.
Jak pakować produkty kosmetyczne? Wyzwania związane z wysyłką kosmetyków
Ładne opakowania przyciągają wzrok i kuszą, by je kupić. Producenci prześcigają się więc w pomysłach i dbają o to, by kosmetyki, niezależnie od konsystencji (płyny, kremy, proszki), miały estetyczne opakowanie jednostkowe. Oprócz samego desginu ważną funkcję pełni również materiał, z którego takie opakowanie jest wykonane. Są to więc plastikowe tubki, szklane słoiczki, buteleczki z tworzywa sztucznego oraz innego typu pojemniki. Nic więc dziwnego, że kosmetyki wymagają przy pakowaniu wyjątkowej staranności. Trzeba zadbać zarówno o to, by szklana butelka nie pękła, jak i o to, by nie uszkodzić dodatkowych elementów (np. aplikatorów). Wstrząsy i uderzenia podczas transportu mogą także łatwo doprowadzić do otwarcia szamponu, balsamu, olejku czy płynu micelarnego. I chociaż karton pełni podczas wysyłki najważniejszą funkcję, to przy pakowaniu kosmetyków nie może również zabraknąć takich akcesoriów jak taśma pakowa, folia bąbelkowa, wypełniacze oraz etykiety ostrzegawcze.
Jakie kartony wybrać do pakowania kosmetyków do wysyłki?
Karton do wysyłki kosmetyków musi być dostosowany do tego, jakie kosmetyki będą w nim wysyłane. Opakowanie ma być przede wszystkim trwałe i dobrze zabezpieczone. Dodatkowo, produkty wysokiej wartości, często sięgające kilku tysięcy złotych, wymagają szczególnej prezentacji. Wygląd opakowania ma odzwierciedlać prestiż marki.
Wybór odpowiednich kartonów do pakowania kosmetyków do wysyłki
Znaczący wpływ na wybór kartonu ma przede wszystkim rodzaj wysyłanych produktów: delikatne towary w szklanych opakowaniach (np. perfumy) wymagają solidniejszego zabezpieczenia niż szczelnie zamknięte kosmetyki w plastikowych tubkach. Drugą rolę przy wyborze kartonu odgrywa ilość wysyłanych kosmetyków – czy jest to pojedynczy produkt, czy duża partia. Istotny wpływ na wybór kartonu ma również waga kosmetyków: ciężkie produkty będą potrzebowały mocnego opakowania z tektury o wysokiej gramaturze.
Rodzaje kartonów odpowiednich do wysyłki kosmetyków
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione czynniki, warto rozważyć kilka rodzajów kartonów:
- Kartony fasonowe – idealne do wysyłki pojedynczych produktów lub zestawów o mniejszych gabarytach. Karton fasonowy z paskiem klejowym od Grembox zapewniają szybkość pakowania, bez konieczności użycia taśmy klejącej. Te opakowania prezentują się estetycznie i świetnie sprawdzą się do wysyłki produktów z wyższej półki.
- Kartony klapowe 3-warstwowe – są dobrym wyborem do wysyłki lekkich kosmetyków w plastikowych opakowaniach. Te opakowania tekturowe to ekonomiczny i uniwersalny wybór dla wielu różnych typów kosmetyków.
- Kartony klapowe 5-warstwowe – oferują wysoką ochronę zapakowanych produktów. Można je wykorzystać do wysyłki delikatnych towarów w szklanych opakowaniach oraz do przesyłek, które obejmują dużą ilość kosmetyków.
Jak zabezpieczyć kosmetyki w paczce? Wybór odpowiednich wypełniaczy
Przed zamknięciem kartonowego pudełka i nadaniem paczki za pośrednictwem kuriera, Poczty Polskiej lub Paczkomatu, kosmetyki trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Puste przestrzenie w kartonie należy wypełnić materiałami amortyzującymi. Coraz więcej firm wybiera rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak ekologiczny wypełniacz skropak lub papierowy sizzlepak, dostępne w ofercie producenta opakowań tekturowych Grembox. Dzięki nim kosmetyki będą unieruchomione i zabezpieczone przed przemieszczaniem się w trakcie dostawy. Te biodegradowalne wypełniacze do paczek dobrze amortyzują wstrząsy, a do tego ładnie się prezentują w kartonie.
Kosmetyki do makijażu wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Zwłaszcza cienie do powiek czy pudry, muszą być starannie zapakowane, by nie pokruszyły się w trakcie transportu. Mimo, że tego rodzaju kosmetyki zazwyczaj pakowane są w osobne opakowanie z tektury litej, to na czas wysyłki warto dodatkowo owinąć je folią bąbelkową.
Woreczki strunowe to popularna opcja, idealna do zabezpieczenia małych produktów lub próbek, które mogłyby się rozsypać lub wyciec w kartonie wysyłkowym. Woreczki strunowe zapewniają dodatkową barierę zabezpieczającą, chroniąc produkty przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Przekładki tekturowe są również bardzo przydatne, szczególnie gdy w paczce znajduje się kilka różnych produktów. Dzięki nim można efektywnie oddzielić poszczególne artykuły, co minimalizuje ryzyko przetarcia czy zadrapań spowodowanych bezpośrednim kontaktem między produktami.
Przypisy:
1. https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/ROSS_2023_scalony_ost_popr.pdf