Włosy mogą nie rosnąć z różnych powodów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. O najczęstszych przyczynach problemów z wzrostem włosów rozmawiamy z licencjonowaną trycholog – Agnieszką Trepką oraz założycielem salonu Hair Republic Warsaw – Michałem Urbaniakiem.
.
O czym powinniśmy wiedzieć?
Zacznijmy od tego, że nasza genetyka odgrywa kluczową rolę w cyklu wzrostu włosów. Niektóre osoby naturalnie mają włosy, które rosną wolniej lub osiągają maksymalną długość szybciej niż u innych – wyjaśnia Michał Urbaniak. Pamiętajmy także, że ogólny stan naszego organizmu także ma wpływ na wzrost włosów (np. problemy z tarczycą, chroniczny stres). Kolejnym z ważnych czynników są niedobory witamin i minerałów. Niedobór żelaza, cynku, biotyny oraz witamin A, C, D i E może prowadzić do osłabienia włosów i zahamowania ich wzrostu, dlatego przez przyjęciem suplementacji lub doborem odpowiedniej kuracji lepiej skonsultować się z trychologiem – wyjaśnia Agnieszka Trepka.
Jak możemy sami pomóc naszym włosom lepiej rosnąć?
Włosy przechodzą przez trzy fazy wzrostu: anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynku). Każdy włos znajduje się w innym stadium tego cyklu, a jego tempo wzrostu może się różnić. Włosy są zbudowane z keratyny, która jest białkiem. Niewystarczająca ilość białka w diecie może wpływać na wzrost włosów. Brak odpowiednich składników odżywczych w diecie, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i minerały, może hamować wzrost włosów – wyjaśnia Agnieszka Trepka.
Pamiętajmy, że zbyt częste mycie włosów, szczególnie agresywnymi szamponami, oraz nadmierne używanie narzędzi do stylizacji na gorąco bez odpowiedniej termoochronny może uszkadzać włosy. Włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, w tym nawilżania i odżywiania. A nasze cebulki włosowe odpowiedzialne za produkcję włosa muszą zostać odpowiednio odżywione. Ważne jest stosowanie specjalistycznych peelingów przeznaczonych do skóry głowy oraz wcierek używanych bez spłukiwania bezpośrednio na skórę głowy, które dostarczą cennych składników jak najbliżej cebulki włosa – wyjaśnia Michał Urbaniak. Pomóc mogą nam tutaj także zabiegi gabinetowe, takie jak infuzja tlenowa oraz mezoterapia, które dzięki użyciu preparatów dedykowanych do wzrostu włosów dostarczą cennych składników tam, gdzie są ona najbardziej potrzebne. Brak odpowiednich produktów do pielęgnacji może prowadzić do przesuszenia i łamliwości włosów. Od wielu lat mówię o tym, że szampon dobieramy zawsze do kondycji skóry głowy, a odżywki i maski do kondycji włosów – dodaje Agnieszka Trepka..
Pamiętajmy, że wysoki poziom stresu może wpływać na cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich wypadania lub zahamowania wzrostu. Zdrowa skóra głowy jest kluczowa dla wzrostu włosów. Problemy takie jak łupież, suchość czy infekcje skóry głowy mogą także wpływać na wzrost włosów – wyjaśnia Agnieszka trepka.
Jeśli masz podejrzenia, że problemy zdrowotne wpływają na wzrost twoich włosów, skonsultuj się z licencjonowanym trychologiem, który przeanalizuje wyniki twoich badań i dobierze indywidualny tok terapii.
Wprowadzenie zmian może wspomóc zdrowy wzrost włosów. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc indywidualna terapia oraz cierpliwość i systematyczność są tutaj kluczowe do osiągnięcia zamierzonych efektów.