KULTURA
Już niedługo zaczyna się kolejna odsłona WATCH DOCS. To będzie 22 edycja festiwalu.
16.11.2024 FASHIONPOST
10 dni, wyjątkowe dokumenty, spotkania z twórcami, dyskusje panelowe poświęcone najgorętszym tematom poruszanym przez festiwalowe filmy. Światowe, polskie i warszawskie premiery, kontrowersyjne tematy, dokumenty dużego formatu.
Nowością w programie 24. MFF WATCH DOCS jest Konkurs Nowe Filmy Polskie. Wśród filmów które zawalczą o dwie konkursowe nagrody znalazły się m.in. takie tytuły, jak: „Towarzysze” w reż. Joanny Janikowskiej – nieoczywisty i coraz bardziej aktualny także w naszym kraju portret pokolenia młodych lewaków, którzy łamią sobie zęby na politycznym betonie (polska premiera: 24 listopada o 20.00, po seansie spotkanie z reżyserką) czy „Kronika obrzędów żałobnych” Roberta Kowalskiego – projekt ukazujący ewolucję ceremonii miesięcznic smoleńskich przez osiem lat panowania PiS (światowa premiera: 26 listopada o godz. 18.00, po seansie spotkanie z reżyserem).
Dokumenty z Konkursu Głównego WATCH DOCS, które będzie można obejrzeć w Kinotece to m.in. wstrząsający i zrealizowany z niezwykłą czułością film poświęcony mieszkańcom blokowiska w Belfaście, żyjącym w cieniu konfliktu, który skończył się ponad ćwierć wieku temu (28 listopada, godz. 18.15, po seansie spotkanie z reżyserką), „Baza” Vadima Dumesha, który z wyjątkową pomysłowością podgląda taksówkarzy na gigantycznym paryskim lotnisku (22 listopada , godz. 18.15, po seansie spotkanie z reżyserem) oraz „Real” Adele Tulli – oszałamiająca podróż przez zakamarki wirtualnego świata, który coraz intensywniej przenika się z rzeczywistością (29listopada, godz. 18.00, po seansie spotkanie z reżyserką). W tej sekcji zobaczymy także prowokacyjny, ciałopozytywny portret queerowej ikony electro-punka: „Peaches Goes Bananas” w reż. Marie Rosler (30 listopada, godz. 18.00)
W Zielonym konkursie warto zwrócić uwagę na hipnotyczny dokument „Niebo, które spadło na Ziemię”/ „The Falling Sky”, którego twórcy ukazują transowe rytuały amazońskich szamanów broniących swoich społeczności przed agresywną cywilizacją.
Wśród filmów pozakonkursowych – trzymający w napięciu dokumentalny thriller o dziennikarzach depczących po piętach rosyjskim szpiegom: „Antidotum” / „Antidote”, reż. James Jones (24.11, godz. 18.00, po seansie dyskusja z udziałem reżysera i zaproszonych ekspertów, poświęcona rosyjskim wpływom w Polsce), nietypowy formalnie dziennik reżyserki, której nagie zdjęcia trafiły w ręce hakerów: „Folder prywatny” / „My Sextortion Diary” – reż. Patricia Franquesa (25.11, godz. 20.30, po seansie spotkanie z reżyserką); „Strefa zero” / „From Ground Zero” – czyli palestyński kandydat do Oscara, kolektywny hybrydowy film pokazujący aktualną sytuację w Strefie Gazy oczami jej mieszkańców (23.11, godz. 20.30) a także „Demokrejzi” / „Norwegian Democrazy” – ukazujący, jak skrajna prawica wykorzystuje wolność słowa do szerzenia nienawiści (26.11, godz. 18.15, po seansie spotkanie z twórcami).
24. MFF WATCH DOCS odbędzie się w dniach 22 listopada – 1 grudnia. Szczegółowe informacje o programie, biletach, cenach i festiwalowych wydarzeniach można znaleźć na www.watchdocs.pl.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka