Może się wydawać, że lato to jedynie czas wypoczynku, spokoju, niekończącej się sielanki i relaksu. Nie każdy urlop daje nam jednak szansę na odpoczynek i nie każdy wyjazd to seria wydarzeń, które zostawią po sobie jedynie dobre wspomnienia. Opóźnione lub odwołane loty, wypadki komunikacyjne, pomylone daty wyjazdów, zgubione paszporty i dokumenty czy niespodziewane, niekiedy egzotyczne choroby, mogą stać się udręką i spowodować długotrwały stres. W wakacje staramy się go unikać jak tylko można, aby w pełni cieszyć się słońcem i zasłużonym odpoczynkiem od pracy. Jak zatem skutecznie poradzić sobie z wakacyjnym stresem? Warto sięgnąć po techniki oddechowe i relaksacyjne, wrócić do dawnego hobby, ale też rozważyć mądrze dobraną suplementację.
Stres to zjawisko, które w miesiącach letnich nie zawsze bierze urlop. I choć nie od dziś wiadomo, że stres potrafi wywierać korzystny wpływ na organizm i funkcje poznawcze, to jednak większość z nas doświadcza jego negatywnych stron, a w konsekwencji cierpi zarówno nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A tego w wakacje chcemy unikać wyjątkowo mocno. Po czym zatem poznamy, że odczuwamy stres?
Jakie są objawy stresu?
Niezmącone niczym opalanie na plaży, lektura książki naszego ulubionego autora, długo wyczekiwany piknik z przyjaciółmi, przejażdżka rowerem po lesie czy uprawianie grządek na działce. Wszystko to nas w wakacje wycisza i relaksuje. Aby dobrze funkcjonować, nasz organizm potrzebuje spokoju, balansu i homeostazy. Stan wewnętrznej równowagi ma korzystny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Czasem, pod wpływem nieprzewidzianych zdarzeń lub zmian w dotychczasowym życiu ulega on zachwianiu. Właśnie wtedy mówimy o stresie. Organizm potrafi reagować nim także na sytuacje obiektywnie uznawane za pozytywne, takie jak awans w pracy, zmiana mieszkania na większe i wygodniejsze czy początek długo planowanego wakacyjnego wyjazdu. Wynika to z faktu, że większość z nas potrzebuje czasu, aby odnaleźć się w nowych okolicznościach.
Stres, także ten wakacyjny, potrafi objawiać się w różny sposób. Najczęściej czujemy się fizycznie lub psychicznie przeciążeni, zmęczeni, ospali lub wręcz przeciwnie – pobudzeni, zdenerwowani, nieobecni. Bywa, że mamy poczucie, jakbyśmy obserwowali życie zza szyby, mamy problemy z zasypianiem, przyspieszone bicie serca, czujemy ucisk w klatce piersiowej, doznajemy trudności z trawieniem lub z libido. Niekiedy spotykamy się także z objawami czysto fizycznymi, takimi jak zwiększona potliwość, drżenie ciała, wzrost tętna, spłycenie oddechu, głód, zimno czy nerwowe zaciskanie zębów. Stres mobilizuje wówczas wszystkie siły do stawienia czoła wyzwaniu. Warto wychwycić te sygnały i przygotować się na adekwatną reakcję.
Jak sobie radzić ze stresem latem?
Nie każdy człowiek na dane zdarzenie zareaguje w ten sam sposób. Niektórzy w odwołanym w ostatniej chwili locie czy wyjeździe widzą duży problem, inni zaś uznają je za ciekawe wyzwanie, które chętnie podejmą. Tak samo różnie zareagujemy na wypadki, choroby czy kradzieże, których w wakacje nie brakuje. Reakcje organizmu na stres różnią się i zależą m.in. od predyspozycji indywidualnych, wcześniejszych doświadczeń, wychowania, ale też osobistych zdolności przystosowawczych. Jedni całkiem dobrze radzą sobie z trudnościami, natomiast inni czują się niemal sparaliżowani. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że kiedy już doznajemy stresu, jest to uczucie trudne i nieprzyjemne.
W okresie wzmożonego stresu lub choćby gorszego samopoczucia pomocne będą ćwiczenia oddechowe bądź relaksacyjne, sesje terapeutyczne, skupienie się na naszych pasjach i hobby, picie dużej ilości wody (przynajmniej 2 litry dziennie), spotkania z pozytywnymi i otwartymi ludźmi czy zwiększony kontakt z naturą: spacery w lesie, piknik na łące (o to w wakacje wyjątkowo łatwo!), nordic walking czy jazda rowerem. W wielu przypadkach to jednak nie wystarcza i wówczas przydatne mogą okazać się preparaty zawierające naturalne substancje wyciszające i wspierające organizm, takie jak adaptogeny, witaminy z grupy B czy olejki eteryczne.
Aadaptogeny, witaminy B i olejki eteryczne na stres
Adaptogenami nazywamy nietoksyczne rośliny, działające tonizująco na nasz organizm. Zmniejszają skutki stresu, przez co przyczyniają się do poprawy naszej kondycji fizycznej, psychicznej i mentalnej. Jest wiele rodzajów adaptogenów, które stymulują ciało do powrotu do naturalnej równowagi, wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny, zwiększają zdolności adaptacyjne organizmu, normalizują jego kondycję i przywracają organizm do naturalnej równowagi.
Produkt Adaptogeny (płyn 50 ml, dostępny w ofercie Aura Herbals) to 100% naturalnych ekstraktów roślinnych. Adaptogeny zawierają ekstrakt z ashwagandhy (ma właściwości adaptogenne, pomaga utrzymać sprawność fizyczną i umysłową), bakopę drobnolistną (wspomaga pamięć i koncentrację), wąkrotkę azjatycką (wspiera funkcje poznawcze) i ekstrakt z kadzidłowca (pomaga wesprzeć funkcje umysłowe). Preparat jest odpowiedni dla wegan, a jego skład jest prosty, oparty na wodzie, pozbawiony zbędnych dodatków.
Innym czynnikiem pomagającym zapanować nad stresem są witaminy z grupy B. I tak na przykład witamina B5 pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie, witamina B12 usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego, witaminy B12 i B3 zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia a B2 i B5 są pomocne w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego. Każdą z nich możemy suplementować choćby przy użyciu produktu Witamina B Complex (krople 30 ml), który nie tylko pokryje dzienne zapotrzebowania na wszystkie witaminy z grupy B, ale jest też jest w 100% wegański i zawiera certyfikowaną witaminę Quali®-B.
W momentach wakacyjnego stresu i obniżonego nastroju, poza suplementacją wewnętrzną warto pomyśleć także o wspomaganiu naszego organizmu od zewnątrz. Na tym polu idealnie sprawdzą się antystresowe olejki eteryczne.
Tu warto zatem sięgnąć po olejek z lawendy, który wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych i płuc, olejek z grejpfruta zmniejszający stres i zmęczenie oraz niezwykle popularny i znany już pokoleniu naszych babć olejek z geranium, który pomaga redukować zmęczenie psychiczne oraz fizyczne i co w tym przypadku najważniejsze – działa relaksacyjnie. Wszystkie te olejki znajdziemy m.in. w postaci kropli w produkcie Stress no more. Produkt ten jest w 100% naturalny, a olejki w nim zawarte pochodzą bezpośrednio z nasion, łodyg i kwiatów roślinnych.
Stres, nawet ten wakacyjny, może niekiedy mieć pozytywne skutki, takie jak zastrzyk dodatkowej energii czy adrenaliny, motywację do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą pokonać chwilowe trudności, wzrost koncentracji, kreatywności czy spostrzegawczości (szczególnie przydatne podczas obserwowania przyrody). Większość z nas reaguje na stres negatywnie, a chroniczne przebywanie w takim stanie może nieść ze sobą długotrwałe konsekwencje zdrowotne. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie go ujarzmić i jak nad nim zapanować. Szczególnie, że lato i wakacje powinny być czasem, kiedy myśli skupiamy na czymś znacznie przyjemniejszym. Macie pomysły, na co szczególnie warto przesunąć uwagę w tym sezonie?