Na kondycję włosów wpływa wiele rozmaitych czynników, od niedoboru składników odżywczych w diecie począwszy na niewłaściwej pielęgnacji skończywszy.
Słabe włosy, czyli jakie?
Powody słabych włosów to genetyka, choroby, różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, a nawet stres. Istotny jest także średni cykl życia włosa, który z reguły jest dziedziczną cechą. Osłabione włosy są cienkie, pozbawione blasku i witalności, matowe, nadmiernie wypadające, przesuszone, kruszące się i łamliwe. Trudno je zapuścić, ułożyć oraz rozczesać. Aby dobrać odpowiednią i przede wszystkim skuteczną pielęgnację, trzeba podejść do zagadnienia osłabienia kompleksowo i najpierw poznać jego przyczynę. Jeżeli problem tkwi np. w zaburzonej gospodarce hormonalnej lub chorobie autoimmunologicznej, wówczas nawet najlepsze kosmetyki regenerujące do włosów nie przyniosą spodziewanych rezultatów.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, gdy osłabienie wynika z nadmiernej stylizacji, wakacji spędzonych w palącym słońcu i słonej wodzie lub zbyt częstego rozjaśniania, ewentualnie dekoloryzacji fryzury. Wówczas wystarczy wdrożyć kilka zabiegów i preparatów oraz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować, przynajmniej na jakiś czas, szkodliwe czynniki.
Substancje regenerujące włosy
Kompletując kosmetyki, które pomogą zregenerować włosy, należy szukać w ich składzie substancji intensywnie odżywiających, nawilżających oraz odbudowujących. Będą to m.in. aloes, pantenol, gliceryna, kwas hialuronowy oraz różnego rodzaju oleje, np. konopny, lniany, z pestek malin, orzechów makadamia, orzechów włoskich, wiesiołka, ogórecznika, czarnuszki czy z pestek dyni.
W odżywianiu włosów i przywracaniu im blasku pomagają preparaty o kwaśnym pH, które świetnie domykają łuski włosów, co sprawia, że stają się gładkie, a zaabsorbowane podczas wcześniejszych etapów pielęgnacji substancje odżywcze wnikają głębiej. Kwaśne pH można zapewnić włosom, stosując płukanki, np. z octu jabłkowego. To naturalny i łagodny sposób na wzmocnienie fryzury.
Zabiegi wzmacniające osłabione włosy
Kosmetyki do cienkich włosów bogate w oleje oraz olejowanie lekko podgrzanym olejem to jedne z lepszych metod na skuteczną regenerację i odżywienie osłabionych kosmyków. Ważne jest właściwe dobranie oleju, ponieważ każde włosy mają swoje preferencje w tym zakresie. Na przykład olej kokosowy u jednej osoby może doskonale nawilżać włosy, a u innej totalnie je przesuszać. Niestety w tym przypadku konieczna jest cierpliwość.
Oprócz dobrze dobranego preparatu istotne są także technika i regularność. Tylko systematyczne nakładanie oleju na włosy da zadowalające rezultaty. Oczywiście można stosować go jako zabieg ratunkowy, ale raczej nie przyniesie wówczas oszałamiających efektów.
Olejowanie włosów „w rosole” lub „w misce” jest popularną metodą pielęgnacji włosów, która ma na celu ich nawilżenie, odżywienie i wzmocnienie. Jest stosowana w różnych społecznościach internetowych i salonach fryzjerskich. Polega na zanurzeniu włosów na kilkanaście sekund w misce z ciepłą wodą z dodatkiem wybranego oleju, odsączeniu ich, a następnie owinięciu w ręcznik lub bawełnianą koszulkę. Taki turban należy nosić na głowie maksymalnie 40 minut. Ważne jest, aby było utrzymane w nim ciepło, które zwiększa skuteczność działania oleju. Następnie należy włosy umyć i nałożyć na nie odżywkę. W przypadku włosów osłabionych zabieg olejowania „w rosole” najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu.