Higiena oczu i otaczającej je skóry jest niezwykle ważna. Tym bardziej że wiele osób cierpi z powodu tak zwana worków pod oczami. Nie wyglądają one zbyt estetycznie, zaburzają wygląd Twojej twarzy oraz sprawiają, że ciągle wyglądasz na zmęczoną osobę. Wystąpienie worków może wiązać się z objawem chorób, starzeniem, złą dietę, spadkiem jędrności skóry. Poniżej przyglądamy się z bliska temu problemowi oraz wskazujemy na najlepsze środki zaradcze.
Przyczyny wystąpienia worków pod oczami
Różne czynniki związane ze stylem życia mogą wpływać na wystąpienie worków pod oczami. Długo utrzymujący się stres, złe nawyki związane ze snem, siedzenie do późna. Z tych powodów rano możemy obudzić się z obrzękiem pod dolną powieką. Ponadto do ich wystąpienia przyczynia się dieta obfitująca w produkty gotowe i wysoko przetworzone, zawierające duże porcje soli i cukru. Także nadmierne spożycie napojów kofeinowych, tytoniu oraz alkoholu, jak również niedobór wody w organizmie, mogą być przyczyną obrzęku.
Warto też wspomnieć o potencjalnych chorobach, zaburzeniach hormonalnych oraz schorzeniach – na przykład w obrębie układu krążenia lub nerek – które mogą prowadzić do wystąpienia worków pod oczami.
Styl życia a worki pod oczami
Przede wszystkim należy się dobrze wysypiać. Regenerujący sen powinien trwać nie krócej niż 7-8 godzin. Najlepiej spać w pozycji całkowicie płaskiej, co zapobiega gromadzeniu się limfy pod oczami. Przed snem nie należy się objadać, gdyż organizm zamiast wypocząć będzie trawił spożyty pokarm.
Przed snem warto też dokładnie oczyścić twarz, usuwając z niej nie tylko gromadzące się przez dzień zaburzenia, ale także pozostałości kosmetyków i makijażu. Demakijaż przed snem jest obowiązkowy.
Występowanie worków może się obniżyć, jeśli będziesz pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Warto zrezygnować z napojów słodzonych oraz gazowanych, które mogą zaburzyć działanie układu trawiennego oraz zaszkodzić tkankom skóry. Możesz zastąpić je niegazowaną wodą mineralną lub też ziołowymi naparami.
Ponadto worki pod oczami mogą pojawiać się jako reakcja alergiczna na różne czynniki – roztocza, kurz, drobinki pyłów. Być może Twoje środowisko snu wymaga dokładnego oczyszczenia oraz odświeżenia, co pozwoli skórze oczu odpocząć w ciągu nocy.
Szybkie środki zaradcze na worki pod oczami
Najszybszym sposobem, by zredukować obrzęki skórne, jest przyłożenie do oczu przedmiotów o niskiej temperaturze. Może być to specjalny kompres chłodzący, który oferuje niemal każda drogeria i sklep kosmetyczny, kostki lodu, krem z aplikatorem chłodzącym.
Pomocne okażą się także plastry z ogórka, szczególnie jeśli był on przechowywany w lodówce oraz okłady z czarnej herbaty. Oczywiście herbatę po zaparzeniu należy odpowiednio schłodzić, a na skórę nakładamy wyłącznie namoknięte listki lub gotowe torebki.
Dobrym sposobem, by samodzielnie uporać się z obrzękiem wokół oczu, jest wykonanie masażu drenującego. W tym celu należy opuszkami palców „uklepywać” powierzchnię skóry, usuwając z niej nadmiar wody. Możesz wykonywać drenaż codziennie rano, włączając go do swojej porannej toalety. Możesz też uzupełnić go aplikację kremu lub serum pod oczy. Oczywiście masażu nie należy wykonywać zbyt mocno ani intensywnie, by nie uzyskać efektów odwrotnych.