MODA
L4 online – w jaki sposób należy je dostarczyć pracodawcy? Wszystko, co musisz wiedzieć!
02.11.2022 Fashion Post
Obecnie możliwe jest otrzymanie nie tylko zwolnienia lekarskiego stacjonarnie, ale również otrzymanie L4 online. Jest to szczególny rodzaj zwolnienia, gdyż jego wystawianie odbywa się na odległość, co umożliwiła cyfryzacja służby zdrowia. Co należy wiedzieć o L4 online i w jaki sposób należy dostarczyć je pracodawcy? Sprawdzamy!
Co to jest L4 wystawiane online i gdzie można je otrzymać?
Pacjenci niezdolni czasowo do pracy z przyczyn zdrowotnych mogą otrzymać od lekarza zwolnienie, które usprawiedliwia ich nieobecność w pracy i uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych. Zwolnienie lekarskie można otrzymać nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również na wizycie online. Zwolnienie lekarskie online jest dokumentem pełnoprawnym, który nie różni się niczym od elektronicznych zwolnień lekarskich wystawianych na konsultacjach stacjonarnych. Jedyną różnicą jest forma samego kontaktu z lekarzem oraz to, że na odległość pacjent nie może być zbadany, więc lekarz bazuje na informacjach zebranych w wywiadzie medycznym.
Obecnie wystawianie L4 online umożliwiają różne portale medyczne po konsultacjach zdalnych z lekarzem – przykładem strony, gdzie można dostać L4 online jest naszarecepta.pl. Jeśli pacjent faktycznie jest niezdolny do pracy, a lekarz nie będzie mieć co do tego zastrzeżeń to niezwłocznie wystawi danej osobie zwolnienie. Jeśli natomiast pacjent będzie chciał sprawdzić, co zawiera elektroniczne L4 wystawione przez lekarza, może w dowolnej chwili zalogować się na swoje konto IKP lub PUE ZUS.
Jak dostarczyć zwolnienie lekarskie online pracodawcy?
E-zwolnienia lekarskie są dokumentami cyfrowymi, dzięki czemu znacznie ułatwiony jest obieg dokumentacji. W momencie wystawienia zwolnienia lekarskiego danej osobie automatycznie przesyłany jest dokument do ZUS-u oraz do pracodawcy.
Do niedawna pracownik był zobowiązany, aby dostarczyć pracodawcy papierowe zwolnienie lekarskie w krótkim czasie od jego otrzymania. Było to problematyczne, gdyż trzeba było albo mimo choroby dostarczać zwolnienie osobiście, albo też angażować w to osoby trzecie. Aktualnie nie trzeba dostarczać druków zwolnień, gdyż pracodawca (posiadający konto PUE ZUS) otrzymuje je elektronicznie na swoje konto PUE ZUS. Nie zwalnia to jednocześnie pracownika z obowiązku poinformowania swojego pracodawcy o tym, że otrzymał zwolnienie lekarskie i nie będzie go w pracy – można to jednak zrobić telefonicznie. Pracodawcom nieposiadającym PUE ZUS trzeba druk zwolnienia dostarczyć.
Co zawiera elektroniczne L4 i co widzi pracodawca?
Jeśli pacjent otrzyma od lekarza L4 online, może w dowolnej chwili zalogować się na swoje konto PUE ZUS lub IKP i sprawdzić informacje, które lekarz zawarł na zwolnieniu. Znajdzie się tam między innymi oznaczenie kodu choroby (A, B, C, D, E) i numer statystyczny choroby. Dodatkowo znaleźć tam można zalecenia lekarskie (1 lub 2) dotyczące tego, czy pacjent powinien na zwolnieniu leżeć, czy też może wychodzić z domu. Na zwolnieniu znajdzie się też informacja o czasie trwania L4.
Pracodawca nie widzi wszystkich informacji zawartych na zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Otrzymuje co prawda jego zwolnienie automatycznie na swój profil PUE ZUS, jednak jest to zwolnienie „okrojone”, gdyż obowiązuje ustawa o ochronie danych osobowych. Informacje, które otrzymuje pracodawca, są niezbędne do rozliczeń pracowniczych, czyli chociażby do prawidłowego wyliczenia świadczenia chorobowego, czy też zorganizowania zastępstwa. Pracodawca nie będzie natomiast widzieć np. na co choruje jego pracownik.