Rozbetonowanie stawu na Polu Mokotowskim, czyli bardziej naturalne oblicze Warszawy
30.04.2022 Fashion Post
Pole Mokotowskie jest jednym z ulubionych miejsc spotkań Warszawiaków. Z pewnością kusi swoją wielkością, ilością terenów zielonych i starych drzew. Dzięki nowemu przedsięwzięciu to bliskość z naturą będzie jeszcze bardziej odczuwalna, gdyż prace modernizacyjne nad rozbetonowaniem wodnych zbiorników na terenie Pola trwa w najlepsze. Wykonawcy już usunęli 13 tys. mkw. betonu, a obecnie trwają prace nad nadaniem im nowego kształtu, dzięki czemu powstanie nowy, naturalny układ wodny ze strefami roślinności szuwarowej. Za projekt zmian odpowiada pracownia WXCA (ta sama, która odniosła w Dubaju ogromny sukces realizacją Polskiego Pawilonu).
Zielone i pełne wody Pole Mokotowskie
„Ważnym działaniem w zakresie rozwiązań proekologicznych jest kształtowanie systemu wodnego. System ten nie ogranicza się do zbiorników wodnych, ale zakłada kształtowanie zróżnicowanych wodnych ekosystemów. Jego zadaniem jest nie tylko wspomaganie funkcji rekreacyjnej parku, tworzenie miejsc życia zwierząt, ale także poprawa lokalnego mikroklimatu poprzez retencjonowanie, wsiąkanie oraz odparowywanie wód deszczowych (wyrównanie skrajnych temperatur, związywanie szkodliwych pyłów, większa wilgotność etc.). Główny zbiornik został zaprojektowany jako całoroczny oparty o media filtracyjne z kruszyw oraz roślin, oczyszczające wodę mechanicznie, chemicznie i biologicznie.
Oprócz modernizacji istniejącego zbiornika, w tym rozlewiska, projekt zakłada także realizację dwóch oczek wodnych w wyznaczonych strefach dla psów oraz stawów w ogrodzie biocenotycznym.” – wyjaśnia Agnieszka Radziszewska, architektka pracowni WXCA i współtwórczyni projektu rewitalizacji parku Pole Mokotowskie.
Pracownia WXCA
Fakt, że beton znika z Pola Mokotowskiego jest wynikiem założeń projektowych, których intencją jest zadbanie o przyrodę parku, zwiększenie różnorodności biologicznej i retencji wody. To także symboliczny moment, wskazujący zarówno na konsekwentne dążenie do naturalizacji obszarów wodnych w warszawskim kompleksie parkowym, ale także istotny głos w globalnej dyskusji na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi w przestrzeniach miejskich.
Proponowana przez pracownię WXCA koncepcja rozwoju parku bazuje na idei mówiącej, że jest on „(…) procesem, a nie zdarzeniem – ciągłą ewolucją systemów przyrodniczych i zmiennością aktywności społecznych. Park jest miejscem dla wszystkich: ludzi, ale i roślin, zwierząt, żywiołów; we wszystkich porach dnia, tygodnia, roku. Park tworzą dwa symboliczne domy – ostoje: Dom Człowieka i Dom Natury, których obszary przeplatają się niczym sieci. A strefa ‘pomiędzy’ tymi domami to obszar krajobrazu biocenotycznego, świadomie budowanego, o cechach służących zarówno człowiekowi, jak i naturze”.
Jeśli szukacie więcej informacji o tym przedsięwzięciu, to znajdziecie je na: www.wxca.pl