Zegarek na bransolecie to klasyczna, elegancka propozycja na co dzień i od święta, jednak zdarza się tak, że sama bransoleta czasomierza nie leży dobrze – przesuwa się po przedramieniu, nachodzi na dłoń, a jeżeli jest sporo luzu, może nawet spaść z ręki. Na szczęście możemy tego uniknąć, regulując bransoletę w zegarku. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Czy można samodzielnie wyregulować bransoletę zegarka?
To zdarza się często: otwieramy pudełko z zamówionym lub otrzymanym w prezencie wymarzonym zegarkiem i… okazuje się, że nie pasuje! Bransoleta jest zbyt luźna i się przesuwa, zegarek zmienia swoje położenie, zsuwa się na dłoń albo z niej spada. Jest tylko jeden sposób, aby tego uniknąć – niezależnie od tego, czy kupujemy zegarek damski, czy zegarek męski, jego bransoletę trzeba dopasować precyzyjnie do obwodu nadgarstka. A co „po szkodzie”? Nie trzeba oddawać czy wymieniać czasomierza, da się szybko skrócić jego bransoletę.
Bransoletę zegarka można wyregulować samodzielnie, natomiast trzeba się uzbroić w czas, cierpliwość i narzędzia. W zależności od rodzaju bransolety potrzebne mogą okazać się śrubokręt, wybijak czy imadło. Trzeba również pamiętać, że jest to wyjątkowo precyzyjna praca i manualna wprawa jest niezbędna.
Inne rozwiązanie? Powierzyć skrócenie bransolety zegarka fachowcowi!
Kto wyreguluje bransoletę zegarka i ile to kosztuje?
Korzystnym i polecanym rozwiązaniem problemu za dużej bransolety jest oddanie zegarka do autoryzowanego serwisu jego producenta. Sklep z zegarkami, w którym kupiliśmy czasomierz, powinien udzielić informacji o serwisach znajdujących się najbliżej preferowanej lokalizacji. Koszt wyregulowania bransolety zegarka to średnio kilkanaście złotych, a czasem nawet wykonywane jest to nieodpłatnie.
Innym wyjściem jest skorzystanie z usług zegarmistrza, który naprawia zegarki damskie i zegarki męskiewielu różnych marek. Taki fachowiec przez lata swojej pracy skrócił z pewnością setki, jeśli nie tysiące bransolet i poradzi sobie z tym zadaniem sprawnie i szybko. I w tym wypadku zapłacimy niewiele – od 10 złotych w górę w zależności od zakresu pracy – a zwykle zmniejszymy bransoletę nawet na poczekaniu.
W przypadku zegarków większości marek wizytą u zegarmistrza nie naruszamy warunków gwarancyjnych, natomiast zawsze warto tę kwestię sprawdzić – może się okazać, że oddanie zegarka do autoryzowanego serwisu zostaje jedynym „bezpiecznym” rozwiązaniem, które nie pozbawi nas możliwości reklamacji produktu w przypadku ewentualnej awarii.
Jeżeli zegarek kupujemy w sklepie stacjonarnym (i dla siebie) to najlepiej od razu go przymierzyć. W takiej sytuacji bransoletę skrócimy bezpośrednio u sprzedawcy albo wybierzemy inną. Z kolei kupując zegarek w sklepie internetowym, podajemy wymiar nadgarstka i otrzymujemy zegarek z idealnie już dopasowaną bransoletą.
Jakie ma znaczenie rodzaj bransolety zegarka?
Zegarki męskie i damskie to tysiące różnych wariantów pod kątem funkcji i stylu, ale w przypadku bransolety zwykle mamy do czynienia z jedną z dwóch propozycji.
- Bransoleta z siatki mesh – tzw. plecionka, która powstaje z małych i gęsto zebranych oczek, a ma bardzo elegancki, biżuteryjny charakter. Bransoletę da się precyzyjnie dopasować do obwodu każdego nadgarstka. Leży idealnie, nie odkształca się i nie uwiera. Łatwiej ją również wyregulować, bo jest to tylko kwestia umiejscowienia zatrzasku we właściwym miejscu.
- Bransoleta segmentowa – składa się z już większych ogniw połączonych ze sobą teleskopowo. Całość jest masywna i bardzo wyrazista, natomiast podczas regulowania może pojawiać się więcej trudności i trzeba też liczyć się z tym, że może być nieco mniej precyzyjnie dopasowana do nadgarstka.
Od rodzaju bransolety zależy sposób jej zmniejszania i potrzebne do tego narzędzia. Z bransoletą mesh poradzimy sobie sprawnie za pomocą śrubokrętu czy spinacza do papieru. Do skrócenia bransolety segmentowej potrzebujemy wybijaka, ale i więcej sprawności manualnej, a ryzyko jej uszkodzenia jest nieco większe.
Jak samodzielnie wyregulować bransoletę zegarka?
Bransoleta z siatki mesh
Aby skrócić bransoletę z siatki mesh, delikatnie podważamy zatrzask znajdujący się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia. W ten sposób go odblokujemy i już możemy dowolnie przesuwać mechanizmmocujący po bransolecie. Gdy tylko ustawimy go w odpowiedniej pozycji, blokujemy zatrzask. I gotowe!
Bransoleta segmentowa
Skracanie bransolety segmentowej rozpoczynamy od dokładnych pomiarów. Musimy ocenić, ile ogniw trzeba usunąć, aby bransoleta nie była ani za luźna, ani za ciasna.
Zazwyczaj te ogniwa bransolety, które można usunąć, są oznaczone. Pojawia się na nich także strzałka, która informuje, w którą stronę ogniwo powinniśmy wybić. Ogniwa zawsze usuwamy parami.
Zegarek kładziemy na boku (najlepiej unieruchomić go za pomocą imadła czy kostki montażowej). Wprowadzamy wybijak do otworu i zdecydowanym ruchem wybijamy ogniwo. Po wybiciu wszystkich potrzebnych elementów łączymy ogniwa.
Jak poprawnie dobrać rozmiar bransolety do nadgarstka?
Poprawnie dopasowana bransoleta zegarka powinna mieć nieco luzu. Tyle, byśmy mogli wsunąć mały palec między nią a przegub dłoni. Aby właściwie dobrać jej długość, trzeba zmierzyć obwód nadgarstka. Najlepiej zrobić to za pomocą krawieckiej miarki, ale jeśli nią nie dysponujemy, to sprawdzi się sznurek i linijka. Do otrzymanej miary zawsze dodajemy od 0,5 do 1 cm w zależności od preferencji.
Poprawnie dopasować bransoletę zegarka powinien pomóc także sprzedawca – jeżeli mamy wątpliwości, warto skontaktować się ze sklepem z zegarkami i poprosić o radę. Sprzedawca poinstruuje, jak zmierzyć nadgarstek, i dobierze rozmiar bransolety.
Podsumowując, bransoletę zegarka skrócimy w serwisie producenta, często w samym sklepie z zegarkami i u zegarmistrza, a usługa kosztuje średnio kilkanaście złotych. W przypadku bransolety mesh można podjąć się zadania samodzielnie (ryzyko uszkodzenia jest małe, a czynność łatwa), ale skrócenie bransolety segmentowej poleca się powierzyć fachowcowi, ponieważ wymaga więcej wprawy i ostrożności.
Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl, oferujący szeroki wybór zegarków.