STYL ŻYCIA
Wakacyjne szaleństwo – jak zadbać o swoje ubrania w ekologiczny sposób?
19.07.2021 Fashion Post
Tendencja do życia w sposób ekologiczny powoduje, że coraz staranniej zastanawiamy się, czy nasze codzienne nawyki są zdrowe i bezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla środowiska. Ekologiczny sposób prania może w znacznym stopniu wydłużyć życie ubrań, bezpieczne dla środowiska pranie jest nie tylko zdrowe, ale również skuteczne.
Czym są orzechy piorące?
Orzechowiec myjący nazywany inaczej mydłowcem rośnie w Indiach i Nepalu, orzech pozyskiwane z tego drzewa są rozłupywane, wyjmowany jest środek, a skorupki są suszone, aż do osiągnięcia ciemnego koloru. Właściwości myjące zapewniają zawarte w skorupkach saponiny, w kontakcie z wodą zamieniają się w aktywny środek czyszczący. Orzechy piorące używane są do różnych celów, między innymi do prania ubrań. Pranie przy pomocy orzechów jest bardzo proste, wystarczy do bębna pralki razem z praniem włożyć od 5 do 7 łupin orzechów umieszczonych wcześniej w specjalnym lnianym woreczku, po czym pralka powinna być włączona na zwykły cykl prania.
Orzechy piorące mogą być stosowane nawet w temperaturze 90 stopni, przy używaniu ich w temperaturze do 60 stopni, mogą być wykorzystywane wiele razy. Po wyjęciu z pralki ubrania są czyste i miękkie jak po użyciu zwykłego proszku. Pewne problemy mogą wystąpić przy uporczywych plamach ze świeżych owoców i wina, ale tego typu plamy są trudne do usunięcia także przez tradycyjne proszki i wymagają specjalnego traktowania. Podczas prania białych ubrań, trzeba dosypać do prania kilka łyżek sody oczyszczonej, aby ubrania nie zszarzały.
W jaki sposób prać bezpiecznie?
Aby pranie nie było szkodliwe dla środowiska, należy po prostu używać mniej detergentów. Jeśli ubrania są bardzo zabrudzone lub mają trudne do usunięcia plamy, trzeba namoczyć je wcześniej w roztworze z mydła i sody oczyszczonej, a nie dodawać więcej proszku do prania. Zamiast chemicznego płynu do płukania można zastosować wykonany własnoręcznie płyn do płukania na bazie octu. Na rynku dostępne są także naturalne proszki, niezawierające substancji toksycznych, w ich skład zazwyczaj wchodzi boraks, soda kalcynowa, szare mydło i nadwęglan sodu. Listki do prania oraz płatki do prania mają delikatniejszy skład niż tradycyjny proszek do prania. Zarówno zwykła, jak i pralka ładowana od góry powinna być zaopatrywana w tego typu środki poprzez bezpośrednie umieszczenie ich w bębnie pralki.
Własnoręczne wykonanie proszku do prania
Do przygotowania domowego proszku do prania potrzeba tylko czterech składników:
• 400 g węglanu sodu,
• 400 g boraksu, obydwa środki dostępne są przez internet,
• 200 g startego mydła, może być mydło szare oraz 2 łyżeczki sody oczyszczonej.
Wszystkie składniki należy wymieszać i przechowywać w słoiku, do jednego prania wystarcza zazwyczaj około 60 ml proszku. Domowy proszek może być przechowywany około jednego miesiąca. Jeszcze prostszy w wykonaniu jest domowy płyn do płukania, ponieważ składa się ze środków, które zazwyczaj są w domu. Do butelki o pojemności 2 litrów trzeba nalać:
• pół szklanki octu, może być jabłkowy,
• 10-20 kropli olejku eterycznego, o dowolnie wybranym zapachu,
• 100 ml ciepłej wody i 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej.
Składniki powinny być mieszane w większym pojemniku, ponieważ ich objętość podwaja się, wystarcza dodać od 4 do 5 łyżek domowego płynu do płukania na jedno pranie.