Justin Trudeau, premier Kanady, podjął właśnie przełomową dla świata decyzję – pod koniec czerwca zapowiedział inwestycję w wysokości 100 milionów dolarów w kanadyjski rynek wegański. Pieniądze otrzyma firma produkująca białka roślinne wykorzystywane do produkcji alternatyw dla mięsa i nabiału. W ten sposób Kanada ma się stać najzdrowszym pod względem żywienia krajem na świecie.
„Ludzie na całym świecie coraz częściej wybierają produkty pochodzenia roślinnego. W związku z tym postanowiliśmy wykorzystać kanadyjską innowacyjność, kanadyjskie uprawy oraz stworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Nasz rząd przeznaczy 100 milionów dolarów na stworzenie nowej fabryki Merit Functional Foods w Winnipeg. Wkrótce ta placówka stanie się światowym liderem w produkcji roślinnych białek oraz zapewni nowe miejsca pracy. Będziemy korzystać w całości z lokalnych zasobów, więc wesprzemy tym samym rolników, którzy hodują rzepak oraz groch wykorzystywany w produktach Merit. Wspieranie ciężko pracujących rolników, tworzenie nowych miejsc pracy oraz sukces Kanady na arenie międzynarodowej są priorytetem dla kanadyjskiego rządu” – powiedział kilka dni temu Justin Trudeau podczas konferencji prasowej.
To nie pierwsza inwestycja w rynek wegański, którą poczynił kanadyjski rząd. W 2018 roku przeznaczył 150 milionów dolarów w sektor białek roślinnych. Decyzja ta zostało ciepło przyjęta przez Kanadyjczyków, wśród których aż 40% to fleksitarianie (spożywający ograniczoną ilość posiłków mięsnych). Kanada już teraz jest jednym z najzdrowszych pod względem żywienia krajów na świecie. Według szacunków badaczy z National Research Council Canada rynek roślinnych zamienników wzrośnie o 14% do 2024 roku.
Obiecane w czerwcu tego roku 100 milionów zostanie zaś przecznaczone dla młodego przedsiębiorstwa Merit Functional Foods zajmującego się wytwarzaniem białka roślinnego z m.in. grochu czy rzepaku. Do ich powstawania nie wykorzystywane są produkty modyfikowane genetycznie. Na co dzień zaopatrują amerykańską sieć Beyond Meat, która produkuje roślinne substytuty mięsa. W zeszłym roku zainwestował w nią sam Bill Gates. W Polsce dostępne są w sieci sklepów Kaufland.
Pieniądze wystarczą też na budowę fabryki, która zgodnie z przewidywaniami ma zostać otwarta jeszcze w tym roku. Powstanie tam 175 miejsc pracy. Jak czytamy w oficjalnej informacji – placówka będzie w stanie wyprodukować 17 ton rzepaku oraz przetworzyć 10 ton grochu. Partnerem Merit Functional Foods będzie firma Nestle.