STYL ŻYCIA
Czerwiec miesiącem wsparcia społeczności LGBT – rozpoczynamy Pride Month
03.06.2020 Fashion Post
Czerwiec jest miesiącem dumy (ang. Pride Month), a także wsparcia dla społeczności LGBT, dlatego zmieniamy na cały miesiąc nasze logo na tęczowe. Codziennie będziemy też dla Was publikować materiały związane z tolerancją i równością.
Pride Month – o co chodzi?
Czerwiec został wybrany miesiącem dumy, by upamiętnić zamieszki w Stonewall z czerwca 1969 roku. We wczesnych godzinach porannych 28 czerwca 1969 roku policja dokonała rutynowego nalotu na gejowski bar "Stonewall Inn" w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Funkcjonariusze przepytywali klientów i pojedynczo wypuszczali na zewnątrz (tylko jeden z policjantów był w mundurze!). Ci, którym udało się wyjść zostali przed wejściem do baru gdzie skandowali "We want freedom, gay power". Zebrało się kilkaset osób, co następnego dnia przerodziło się w nawet 2 tysiące protestujących. W okolicy wybuchały pożary. Do rozpędzenia tłumu skierowano 400 policjantów. To wydarzenie do dziś pozostaje symbolem walki o wolność i równość. Protest w Stonewall był pierwszym wspólnym oporem mniejszości LGBT przeciwko sposobi traktowania ich przez rząd. W ciągu roku od zamieszek w Stonewall w USA uformował się zorganizowany ruch walki o prawa LGBT.
By uczcić wydarzenia ze Stonewall, co roku czerwiec uznawany jest za miesiąc dumy społeczności LGBT. Oficjalnie ustanowił to nawet 42. prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton ("Miesiąc Dumy Gejów i Lesbijek"). W ślad za nim poszli Barack Obama (od 2009 do 2016 roku określający czerwiec Miesiącem Dumy LGBT) oraz Donald Trump, który został pierwszym republikańskim prezydentem uznającym istnienie Miesiąca Dumy LGBT w 2019 roku.
Marsze równości
Równolegle do miesiąca dumy LGBT w poszczególnych miastach na świecie odbywają się parady równości, celebrujące tożsamość i dumę ze swojej orientacji (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych). Za symbol mniejszości LGBT uznaje się tęczową flagę, grecką literę lambda, różowy trójkąt i czarny trójkąt (w czasach II wojny światowej były oznakami wstydu w nazistowskich obozach koncentracyjnych). Społeczność LGBT odzyskały te symbole po wojnie.
Tęczowa flaga
Tęczowa flaga, symbol społeczności LGBT została zaprojektowana w 1978 roku przez Gilberta Bakera, amerykańskiego artystę, aktywistę i działacza na rzecz praw LGBT. Stała się synonimem dumy i ruchu na rzecz równouprawnienia mniejszości seksualnych.
Pierwsza wersja tęczowej flagi zawierała 8 kolorowych pasków, każdy z nich określał wartości ważne dla mniejszości seksualnych. Przez lata flaga przechodziła liczne transformacje. Dziś zawiera 6 kolorowych pasków:
Czerwony: życie
Pomarańczowy: ukojenie
Żóty: światło słońca
Zielony: natura
Niebieski: sztuka
Fioletowy: duchowość