Missoni to dom mody stworzony przez małżeństwo Ottavia i Rositę Missoni w 1953 roku w Gallarete, gdzie również otworzyli swój pierwszy sklep. Dziś w tym samym miasteczku w Museo d’Arte Contemporanea di Gallarate możemy odwiedzać całą wystawę poświęconą ich ubraniom, charakteryzującym się genialnym połączeniem koloru, materiału i formy. Projekty Missoni tworzone jak dzieła sztuki zajmują szczególne i unikatowe miejsce na międzynarodowym rynku modowym.
Na ekspozycji znalazło się ponad sto części garderoby, które wyszły spod ręki małżeństwa Missoni oraz korespondujące z nimi prace największych artystów XX wieku.
Wasilij Kandinsky, Quer, 1931
Zwiedzanie zaczynamy od wideo „Casa di moda” („Dom mody”) stworzonego przez Ali Kzamę, w którym podkreślona jest szczególna rola, jaką w Missoni odgrywa tradycyjne krawiectwo, nowoczesny design, dbałość o materiał i praca zespołowa.
Paul Klee, Moeblierte Arktis, 1935
Kolejna część mówi o korzeniach marki i źródłach inspiracji w sztuce i modzie. Znajdują się tutaj obrazy artystów, przedstawicieli sztuki awangardowej w Europie: abstrakcyjne prace Soni Delaunay i Wassily’ego Kandinsky’ego, futurystyczne malowidła Giacomo Balli i Gina Severiniego, dzieła Paula Klee, prace konstruktywistów z lat 30 tych i wczesne abstrakcyjne włoskie malarstwo niefiguratywne.
Gino Severini, Ballerina, 1957 r.
Zastosowana przez artystów rytmiczna kompozycja kształtów i czystych kolorów, ukazywanie koloru w ruchu, czy barwy jako nośnika emocji inspirowało małżeństwo Missonich, którzy odwoływali się do tych motywów we własnej twórczości.
Następna część Kolor, Materia, Forma to seria instalacji dążących do osiągnięcia perfekcyjnej harmonii koloru i formy. Dla Missonich kolor, materiał i forma są kluczowe, każdy ich projekt jest efektem osobistego poszukiwania. Luca Missoni w katalogu wystawy twierdzi, że: „Włókna są medium koloru, który tkany, zyskuje głębię i charakter”. Te instalacje o ogromnych rozmiarach przybliżają widzowi elastyczność materiału i różnorodność odcieni koloru, prezentując jednocześnie elegancje i delikatność włókien i tkaniny.
Ostatnie pomieszczenie zostało poświęcone Ottavio Missoniemu i jego najważniejszej serii prac pt. „Tapiseries” (Tapiserie) stworzonej z dzianinowego patchworku. Gobeliny umieszczono w wielkiej przestrzeni, podkreślając tym samym wagę jaką Missoni przykładał do tej techniki, będącej jedynym środkiem wyrazu jego pracy od lat 70 tych. Tylko dzięki niej, był w stanie wyrazić swoją fascynację istotą materiału i koloru zarówno w sztuce jak i w modzie.
Missoni, l’arte, il colore, MA*GA Art Museum of Gallarate, Gallarate, Włochy
19.04 – 8.11.2015
więcej TU