Małgorzata Niemen, a właściwie Krzewińska, urodziła się w 1955 roku w Olsztynie. Jej matka pracowała jako pielęgniarka. Ojciec był sędzią na meczach koszykówki i siatkówki. Chciała być malarką, ale nie dostała się do liceum plastycznego. Modelką została przypadkiem. W 1972 roku pracowała jako asystentka Beaty Tyszkiewicz na planie „Wielkiej miłości Balzaca”. Zdjęcia odbywały się na terenie wytwórni filmów fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Tam właśnie dostrzegła ją eksmodelka, a wtedy już projektantka Grażyna Hase. „Siedziałam w bufecie i wtedy zobaczyłam piękną dziewczynę”, opowiada Hase. Od tamtej pory Niemen została pełnoetatową modelką Mody Polskiej oraz Telimeny. Ale jednocześnie kontynuowała przygodę z filmem. W tym samym roku zagrała małą rolę kelnerki w „Dziewczynach do wzięcia” legendarnego reżysera Janusza Kondratiuka. I chociaż był to epizod, zakończył się największym wydarzeniem w jej życiu. Wtedy spotkała Czesława Niemena, który opracowywał muzykę do filmu. „Kiedy wychodziłam z wytwórni, skierowałam się w lewo, a Czesław w prawo. Potem opowiadał mi, że długo stał i czekał, aż się obejrzę. Nie obejrzałam się, był we mnie bunt, żeby nie dać satysfakcji wielkiemu artyście, niech sobie nie myśli”, opowiadała Niemen w jednym z wywiadów. W końcu poznała ich Grażyna Hase, na imprezie w klubie Remont, tuż po pokazie mody, w 1973 roku.
Razem tworzyli najbardziej popularną parę lat 70. i 80. On – ceniony muzyk. Ona – piękna modelka, aktorka i fotograf. Pierwsza większa rola przyszła w 1975 roku. Małgorzata zagrała w ekranizacji „Doktora Judyma”. Rok później urodziła pierwszą córkę, Natalię. Dwa lata potem na świat przyszła Eleonora. Niemen zachęcał Małgorzatę do rozwoju własnych pasji, zwłaszcza malarstwa. Dzięki niemu przestała malować do szuflady i uwierzyła w siebie. Wciąż też pracowała jako modelka i od czasu do czasu jako aktorka. Wystąpiła w sesji dla włoskich magazynów: „Moda” oraz tamtejszej edycji „Vogue’a”. Oprócz tego sama robiła zdjęcia. Często ich bohaterem był Niemen – w 2013 roku odbył się wernisaż zatytułowany „Czesław Niemen w obiektywie żony”.
Jeszcze pod koniec lat 90. powróciła na ekran. Zagrała w serialu „Czułość i kłamstwa”. W 2004 roku Niemen zachorował na zapalenie płuc. Zmarł nagle, z powodu powikłań. Wtedy Małgorzata postanowiła stworzyć fundację chroniącą dorobek artystyczny męża. W 2005 roku zagrała w kilku odcinkach serialu „Okazja”, a w 2007 roku trafiła na plan „Plebanii”. Wciąż maluje i jest obecna w świecie polskiej mody. Obecnie walczy o to, aby spuścizna po Czesławie Niemenie była traktowana z należytym szacunkiem.
W ostatnich latach jej publiczny wizerunek znacznie ucierpiał ze względu na ilość procesów jakie była modelka toczy z fanami swojego męża, zabraniając bezprawnego wykorzystywania jego twórczości. Szczególnie głośno było o sprawie zakazania kibicom Legii puszczania Snu o Warszawie.
ZDJĘCIE – East News