2. edycja Targód Sztuki Dostępnej
W dniach 16-17 listopada w Warszawie odbędzie się druga już edycja Tagów Sztuki Dostępnej. Poprzednia edycja wydarzenia odbyła się w marcu br., a wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – 3,5 tys. gości i około 900 sprzedanych dzieł sztuki. Wszystko dzięki znanym nazwiskom artystów oraz przystępnym cenom (jak wskazuje sama nazwa targów), które nie mogą przekroczyć 5 tysięcy złotych. Nie dziwne, że wydarzenie sygnuje się hasłem ,,Dobra sztuka dla każdego!”.
Czyje prac będzie można kupić?
Lista nazwisk, które pojawią się wśród sprzedawanych podczas Targów prac zadowoli nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów sztuki. Podczas dwóch dni trwania wydarzenia odwiedzający będą mogli kupić prace m.in. Edwarda Dwurnika, Franciszka Starowiejskiego, Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Maśluszczaka. Galeria Foksal 17 zaoferuje aż trzy grafiki sygnowane przez Zdzisława Beksińskiego, a galeria Brain Damage z Lublina rzeźby z limitowanej edycji autorstwa artysty znanego jako KAWS oraz grafiki samego Banksy’ego.
Edward Dwurnik
Pochodzący z Radzymina artysta swoje artystyczne wykształcenie zdobył na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiował nie tylko malarstwo i grafikę, ale i rzeźbę. Przez całe życie podkreślał, że podwalinami dla jego twórczości był Nikifor i jego obrazy. Tak jak późniejsze prace Dwurnika charakteryzowała je prosta kreska i bogata gama barw. Od przedstawiciela prymitywizmu w sztuce Dwurnik zaczerpnął głównie tematykę – długie miejskie ulice i architektoniczne konstrukcje. Dziś mija dokładnie rok od śmierci artysty, który zmarł w wieku 75 lat.
Jerzy Nowosielski
Tego krakowskiego artystę można bez wątpienia nazwać człowiekiem wielu talentów. Był nie tylko malarzem, ale i grafikiem, rysownikie, scenografem, a przy tym filozofem i prawosławnym teologiem. Właśnie ze względu na swoje wyznanie specjalizował się w pisaniu ikon. Sztukę tę zdobł w szkole w Uniowie (pod Lwowem) na Ukrainie. Jako młody chłopak był asystentem samego Tadeusza Kantora. Jego prace charakteryzuje prostota form, oszczędność czy płaskie plamy barwne. Przestrzeń jest mocno spłaszczona, nie tylko w ikonach. W 1956 roku reprezentował Polskę na biennale w Wenecji.
Franciszek Starowieyski
Starowieyski zyskał sławę dzięki licznym plakatom filmowym i teatralnym, które zaczął wykonywać w latach 60' XX wieku. Projekty łączyły w sobie duży format i rysunek, którego mocna kreska charakteryzowała jego styl. W trakcie swojej twórczości Starowieyski przygotował ponad pięćdziesiąt plakatów do spektakli, jednak w 1980 zapoczątkował projekt, który ściśle łączył oba media artystyczne. Artysta rozpoczął "Teatr Rysowania", podczas którego tworzył monumentalne prace w obecności publiczności. Inspiracją dla tych prac miał być obraz Gustava Courbeta "Pracownia malarza", na którym artysta w swoim atelier maluje nagą modelkę. W prawie wszystkich swoich pracach Starowieyski łączył świat realny z wytworami wyobraźni o silnie wybujałym charakterze, które przywodzić mogą na myśl prace Francisco Goi.
Franciszek Maśluszczak
Maśluszczak pochodzi z Zamościa, a studiował w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Specjalizuje się w ilustracji i grafice, co do dziś wykłada na wydziale architektury warszawskiej Politechnice. Przez lata współpracował z wieloma czasopismami jak np. "Gazeta Wyborcza", "Tygodnik literacki" czy "Rzeczposolita". Jego prace ilustrowąły też szereg książek jak chociażby "Kabaret jeszcze Starszych Panów" Jeremiego Przybory czy "Wielkomilud" Roalda Dahla.
Targi Sztuki Dostepnej – gdzie?
Targi Sztuki Dostępnej odbędą się w budynku BABKA do wynajęcia w Warszawie (ul. Młocińska 5/7). Druga edycja ma być większa i zorganizowana z większym rozmachem. Więcej będzie nie tylko galerii i artystów, ale sama przestrzeń wystawiennicza zostanie powiększona. Dodatkowo wydarzenie zostanie wzbogacone o program edukacyjny. W specjalnej oddzielonej sali wykładowej organizowane będą Spotkania Artystyczne. Specjaliści będą omawiać zagadnienia inwestowania w sztukę oraz szeroko pojętej sztuki współczesnej.
Targi Sztuki Dostępnej – kiedy?
Targi odbędą się 16-17 listopada w godzinach 10.00 -19.00 pierwszego dnia i 10.00 -20.00 drugiego. Wydarzenie jest biletowane. Karnety można kupić przed wydarzeniem na stronie internetowej Targów Dostępnych i w salonach Empik (w cenie 15 zł) oraz podczas samych Targów za 20 zł.
Jeśli macie juz plany na ten listopadowy weekend, to możecie też odwiedzić Galerię Targów Sztuki Dostępnej w Centrum Praskim Koneser, które czynne jest już od września. W Biurze można zdobyć więcej informacji na temat samych Targów, wystawianych artystów i ich prac.