Lubisz, kiedy Twoja cera prezentuje się nieskazitelnie? Masz niedoskonałości, które chcesz skutecznie zatuszować? A może planujesz sesję zdjęciową lub przez Tobą ważne wydarzenie? To tylko kilka sytuacji, w których potrzebujesz kosmetyku do zadań specjalnych. Jaki wybrać najlepszy podkład kryjący i w jaki sposób go stosować, aby wyglądać zjawiskowo? Poznaj nasze wskazówki.
Podkład jest tym kosmetykiem, który – zgodnie z nazwą – stanowi fundament makijażu. Tonuje skórę, nadaje jej promiennego wyglądu i efektywnie tuszuje mniejsze oraz większe niedoskonałości. Sęk w tym, że podkład podkładowi nierówny, a na rynku znajdziesz produkty, które różnią się nie tylko formułą, składem czy kolorem i tonacją, ale również rodzajem. Te najpopularniejsze to podkłady matujące, rozświetlające i właśnie kryjące.
Podkład kryjący, czyli co?
Podkład kryjący jest „najsilniejszym graczem” w rodzinie kosmetyków tej kategorii. Sięgnij po niego, jeśli potrzebujesz dział większego kalibru. Dlaczego? Ponieważ jego największą siłą jest mocne krycie.
To kosmetyk, który pozwoli Ci zniwelować np.:
– lekkie przebarwienia skóry,
– rozszerzone pory,
– popękane naczynka,
– nierówny koloryt,
– wypryski
i podobne problemy ze skórą. Skąd w ogóle bierze się wysokie krycie? W mineralnych podkładach kryjących o prostym składzie, np. tych oferowanych przez polską markę Annabelle Minerals, odpowiada za nie dwutlenek tytanu.
Warto pamiętać, że wysokie krycie często idzie w parze z długim utrzymywaniem się kosmetyku. To dlatego takie formuły mogą być Twoim najlepszym przyjacielem na długie imprezy czy całodniową bieganinę.
Jak nakładać podkład kryjący, żeby wyglądać naturalnie?
Dobre krycie czasami bywa mieczem obosiecznym. Niby zamaskujesz wszystkie niedoskonałości, ale… w zamian „zyskasz” efekt maski, który sprawi, że będziesz wyglądała nienaturalnie, a przy okazji dodasz sobie kilku lat. Spokojnie, wcale nie musi tak być. Wiele zależy od tego, w jaki sposób nałożysz podkład kryjący.
Pamiętaj, że:
- l podkład kryjący należy nakładać oszczędnie – to kosmetyk, który sam w sobie ma dużą moc. A skoro tak, poradzi sobie z niedoskonałościami aplikowany cienką warstwą,
- podkład nie jest korektorem – jeśli po nałożeniu jednej cienkiej warstwy na całą twarz oraz „doklepaniu” odrobiny w newralgicznych punktach jakieś niedoskonałości nadal będą się przebijać, wykorzystaj do ich zatuszowania korektor aplikowany punktowo,
- podkład kryjący najlepiej aplikować przy pomocy odpowiednich akcesoriów – może to być pędzel lub gąbeczka. Możesz też połączyć zastosowanie obu tych narzędzi – rozpoczynając aplikację od nałożenia kosmetyku pędzlem i dodatkowo wtopić go w skórę gąbeczką,
- kosmetyku nie należy aplikować pod oczami – tu, aby zniwelować cienie czy przebarwienia, zastosuj odpowiednio dobrany korektor. Może być np. o pół tonu jaśniejszy od samego podkładu, aby dodatkowo rozjaśnił ten obszar i dodał Twojemu lookowi promienności.
Istotne jest również, aby:
- podkład aplikować na dobrze przygotowaną do tego twarz – tj. dokładnie oczyszczoną, z nałożoną pielęgnacją (uwaga! Po aplikacji serum i kremu daj skórze czas, aby wchłonęła te produkty. Tłusty film może obniżyć trwałość makijażu, a nawet sprawić, że podkład się zwarzy i będzie wyglądał nieestetycznie),
- utrwalić podkład, np. przy użyciu pudru transparentnego. Jeśli chcesz lekko rozświetlić skórę, wybierz taki z delikatnymi drobinkami.
Pamiętając o tych prostych zasadach, zyskasz pewność, że ostateczny efekt będzie Cię cieszył przez wiele godzin.
Nie zapomnij także, aby dokładnie zmyć makijaż na koniec dnia – tak, aby jego resztki nie pozostały na skórze. Mogłoby to doprowadzić do jej zapchania i powstania nieestetycznych wyprysków.
Jak wybrać najlepszy podkład kryjący?
Już wiesz, jak nakładać kosmetyk tego typu. Nadal jednak pewnie zastanawiasz się, jak wybrać najlepszy podkład kryjący dla siebie. Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Warto:
- szukać produktów o sprawdzonej formule – wiele kobiet docenia np. podkłady mineralne o krótkim, naturalnym składzie,
- dobrze dopasować kolor kosmetyku do swojej skóry – pamiętaj, że odcień powinnaś dostosować do koloru skóry na szyi i dekolcie i nie powinien być on ani za jasny, ani za ciemny (jeśli chcesz się „opalić” makijażem, sięgnij po bronzer),
- zwrócić uwagę na tonację podkładu – powinna się zgrywać z Twoim typem urody. Jeśli jest zimny, wybierz produkt z podtonami różowymi, jeżeli ciepły – z żółtymi / pomarańczowymi. Podkłady z podtonami beżowymi są neutralne,
- przyjrzeć się formule podkładu kryjącego – znajdziesz zarówno te w formie płynnej, jak i sypkiej. Te drugie mogą wykazywać nieco wyższe krycie.
Jeżeli masz wątpliwości co do koloru, tonu lub formuły, najlepiej sięgnij po próbki lub mini-produkty, dzięki którym będziesz mogła na spokojnie przetestować każdy z produktów w domowym zaciszu. W efekcie dobierzesz taki podkład kryjący, który sprawi, że z jednej strony zniwelujesz niedoskonałości, a z drugiej będziesz wyglądała naturalnie i promiennie.
Artykuł sponsorowany