Partnerem publikacji jest woda Vytautas.
Znaczenie wody dla zdrowia człowieka
Bez wody nie byłoby życia. Po miliardach lat ewolucji organizmy, które opuściły wody morskie muszą mieć do niej stały dostęp. Bez wody każdy z nas umrze w przeciągu kilku dni.
Woda stanowi więcej niż dwie trzecie masy naszego ciała. Ludzki mózg składa się w 95% z wody i już niewielkie odwodnienie (wynoszące zaledwie 2%) może powodować zaburzenia neurologiczne, takie jak:
- osłabienie pamięci,
- problemy z podstawową matematyką,
- trudności ze skupieniem się na czytanym tekście.
W krajach mniej rozwiniętych woda jest trudno dostępna. Możliwość korzystania z czystej wody to podstawa funkcjonowania każdej społeczności ludzkiej. W przyszłości może ona stać się przyczyną wybuchu wojen.
Sanitas Per Aqua – przez wodę do zdrowia
Woda od pradawnych czasów kojarzy się ze zdrowiem. Łaźnie w epoce starożytnych Rzymian były miejscem odpoczynku i rekonwalescencji; dostępne zarówno dla biednych, jak i bogatych. Możliwość korzystania z łaźni rzymskich ułatwiała utrzymanie higieny i zmniejszała ryzyko epidemii chorób zakaźnych.
Łaźnie rzymskie to miejsca, w których można było korzystać z wody o różnej temperaturze i na różne sposoby. I tak frigidarium to łacińska nazwa basenu z zimną wodą, a calidarium to basen z gorącą wodą. Podobnie jak my, Rzymianie używali na zmianę zimnej i gorącej wody, by hartować swoje organizmy.
Wody lecznicze
W XIX wieku zaczęto doceniać lecznicze znaczenie wody pochodzącej z naturalnych źródeł. Powstało wtedy pojęcie wody leczniczej. Zaczęto badać jej skład i poznawać medyczne właściwości wód uzdrowiskowych.
Wody uzdrowiskowe zawdzięczają swoje właściwości lecznicze pochodzeniu z głębokich warstw wodonośnych. Wody uzdrowiskowe są wolne od zanieczyszczeń i mają stały skład chemiczny; zawierają dużo składników mineralnych. Składniki mineralne są, razem z witaminami, niezbędne do prawidłowej przemiany materii i utrzymywania zdrowia.
Naturalna woda funkcjonalna
Naturalna woda funkcjonalna to woda wydobywana z naturalnego ujęcia, zawierająca duże ilości minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Woda funkcjonalna powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych. Granicą od której uznaje się daną wodę za wodę funkcjonalną jest zawartość składników mineralnych w ilości 4.000 mg/l.
Wody zawierające powyżej 1.000 mg/l to wody mineralne, a wody zawierające poniżej 1.000 mg/l to wody źródlane. Obok ogólnej zawartości minerałów w wodzie funkcjonalnej ważny jest także jej jakościowy skład.
Podstawowe składniki mineralne występujące w wodach funkcjonalnych
Magnez – wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego. Magnez bierze udział w metabolizmie cukrów, białek i tłuszczów. Przy niedoborach magnezu dochodzi do zaburzenia odżywiania komórek nerwowych, co przyczynia się do powstania senności i ogólnego zmęczenia. Magnez jest również odpowiedzialny za sprawne działanie układu sercowo-naczyniowego. Ludzie pijący tzw. twardą wodę czyli zawierającą dużo magnezu, zapadają rzadziej na zawał mięśnia sercowego i mają mniejsze ryzyko wystąpienia miażdżycy.
Wapń – jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu kości i zębów. Odgrywa on kluczową rolę w trakcie pracy układu mięśniowego, a także wpływa na pracę serca. Niedobory wapnia objawiają się:
- skurczami mięśni
- bólami w stawach
- mrowieniem i drętwieniem kończyn
- zwolnieniem pracy serca.
VYTAUTAS to woda funkcjonalna przebadana klinicznie
Woda VYTAUTAS jest wydobywana w kurorcie Birsztonas. Badania wody funkcjonalnej VYTAUTAS rozpoczęły się już w 1843 roku. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej rocznie leczyło się nią ponad 2000 pacjentów. Od 1924 roku woda jest butelkowana i sprzedawana na Litwie i za granicą. Obserwacje kliniczne przeprowadzone w XIX i XX wieku potwierdzają efektywność wody funkcjonalnej VYTAUTAS w leczeniu i zapobieganiu chorobom nerek. Szczególnie dobre wyniki uzyskuje się w uzupełniającym stosowaniu wody funkcjonalnej VYTAUTAS w leczeniu i zapobieganiu kamicy nerkowej.
Woda funkcjonalna VYTAUTAS była także stosowana we wspomaganiu leczenia:
- choroby wrzodowej żołądka
- choroby wrzodowej dwunastnicy
- chorób wątroby
- kamicy pęcherzyka żółciowego.