W dniu pełnym treningów, pracy, spotkań, planowania stylizacji, a przede wszystkim opieki nad synkiem, często brakuje chwil na wymyślne potrawy. Dlatego moja dieta „modelkowa” powinna się składać z dań, które łatwo i szybko przygotować. A ja w dodatku uwielbiam produkty sezonowe. Obecnie z mojej lodówki wyskakują wszelkie rodzaje szparagów, i białe i chrupiące zielone. Istnieje milion sposobów ich przyrządzania, ale zawsze smakują wyśmienicie. Jak je gotować (podpowiadam: w osolonej wodzie, główki nad poziomem wody, białe ok. 10 minut a zielone 7 minut)? Czy obierać? I czy te prosto z wody z masłem nie są najsmaczniejsze? Pewnie tak, ale ja ubóstwiam szparagi również w paru innych wersjach. Chociaż najczęściej wybieram zielone do porannych omletów z pomidorem i cebulą, to dzisiaj przedstawię Wam coś innego. Oto moje trzy, ulubione (i szybkie) propozycje dań ze szparagami w roli głównej.
Szaszłyki ze szparagów w zalewie
Sezon grillowy już za pasem. Szparagi, jak i reszta warzyw, też idealnie nadają się na grilla. Wystarczy odrobinę podkręcić ich smak i będą prostym oraz zaskakująco smacznym dodatkiem do dań mięsnych lub ryb.
- ½ pęczka szparagów białych
- ½ peczka szparagów zielonych
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki wody
- 2 łyżeczki octu jabłkowego
- łyżeczka miodu
- 1 cm świeżego chilli
- 1 duży ząbek czosnku
- sól, pieprz
Białe i zielone szparagi obieramy. Białe szparagi gotujemy w osolonej wodzie i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie przygotowujemy marynatę, mieszając w misce wszystkie składniki. Połowę marynaty odlewamy do drugiej miski i dodajemy do niej 2 łyżki tartego parmezanu. Białe szparagi obtaczamy w przygotowanej marynacie z pierwszej miski. Zielone szparagi obtaczamy w marynacie z parmezanem. Szparagi nabijamy w poprzek na patyczki grillowe, aby powstała „drabinka“. Szparagi smażymy na patelni grillowej, na grillu lub w piekarniku na programie „grill“ ok. 4 minuty z każdej strony.
Sałatka ze szparagami
Sałatki to bardzo wdzięczne danie. Lekkie, odżywiające, pełne smaków i możliwości. Przedstawiam Wam mój ulubiony zestaw. Nieskomplikowany, ale pyszny. Połączenie smaku białych szparagów, jajka, krewetek oraz płatków parmezanu.- 4 garści świeżego szpinaku
- jajko
- 4 białe szparagi
- 5 krewetek
- parmezan
- 2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego
- 1 łyżka wody
- ½ soku z limonki
- 4 plasterki świeżego chilli
- 1/3 łyżeczki miodu
- 1 mały ząbek czosnku
- sól, pieprz
W misce mieszamy składniki marynaty i dokładnie mieszamy. W marynacie obtaczamy krewetki i odstawiamy do lodówki. Szparagi obieramy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Jajko gotujemy 7 minut od momentu wrzenia wody. Krewetki smażymy na patelni wlewając na nią całą marynatę. Teraz wystarczy wszystko ładnie ułożyć na talerzu i danie gotowe.
Krem z białych szparagów na mleku kokosowym
Zupy. Zbawienie utrudzonych jelit, żołądków i świetne rozwiązanie dietetyczne. Trzecim przepisem będzie krem z białych szparagów, ale nie na maminy sposób ze smakiem gałki muszkatołowej i śmietany, tylko z dodatkiem mleka kokosowego (bardziej dietetycznie: z ograniczoną ilością).- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 5 białych szparagów
- 3 łyżki mleka kokosowego
- sól, pieprz
- pasta szpinakowa
- 4 garsci szpinaku
- ½ cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 2 plasterki chilli
Białe szparagi obieramy. Odcinamy główki od szparagów. Szparagi gotujemy do miękkości w bulionie. Ugotowane szparagi blendujemy w bulionie, aż do powstania gładkiego kremu. Dodajemy mleko kokosowe i mieszamy do połączenia. Pasta szpinakowa : cebulę, czosnek i chili siekamy, a następnie smażymy na oleju kokosowym. Do miski wkładamy szpinak i podsmażoną cebulkę z czosnkiem i chilli. Wszystko blendujemy do poziomu jaki lubimy. Gotujemy główki szparagów. Do zblendowanej zupy dodajemy sól, pieprz, ewentualnie parę kropli cytryny do smaku. Na dno miski nakładamy pastę szpinakową, a później nalewamy porcję zupy. Dekorujemy główkami szparagów. Można dodać migdały do dekoracji (i chrupania).