ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Początek Nowego Roku oraz 2 miesiące przed wakacjami – to dwa okresy w roku, kiedy obserwujemy największe zainteresowanie dietami i wizytami u dietetyków. Sprawdźmy zatem, które z nich są najczęściej rekomendowane przez specjalistów.
„Jak schudnąć w 30 dni?”, „Jak schudnąć bez efektu jojo?”, „Jak szybko schudnąć?” – to tylko trzy z setek tysięcy najczęściej wpisywanych fraz w branży dietetycznej w minionym roku. Ten trend w okresie wakacyjnym wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.
Jakimi wskazówkami kierować się przy doborze jadłospisu, który w łatwy sposób pozwoli zrealizować nasze postanowienia? Serwis USNews.com rokrocznie przygotowuje ranking najpopularniejszych diet. I tak w 2019 roku na pierwszym miejscu znajduje się dieta śródziemnomorska, tuż za nią dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), a „podium” zamknęła zamyka fleksitarianizm.
Warto także przybliżyć, jakimi kryteriami kierowano się wybierając najlepsze diety. Pomocna była próba odpowiedzi na pytania:
- Czy dieta jest łatwa w stosowaniu?
- Czy dieta zapewnia efekt długoterminowy?
- Czy dieta zapewnia efekt krótkoterminowy?
- Czy jadłospisy są pełnowartościowe?
- Czy ten sposób żywienia jest bezpieczny?
- Czy dieta przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy?
- Czy dieta przyczynia się do zmniejszenia rozwoju ryzyka chorób serca?
Dietetycy portalu Kcalmar.com postarali się nieco przybliżyć tematykę „zwycięskich” jadłospisów!
Dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska – słyszał o niej niemal każdy z nas, ponieważ często stawia się ją za wzór zdrowego odżywiania. Nie należy do niechlubnego grona modnych i mocno rygorystycznych diet, lecz oparta jest na racjonalnych zasadach zdrowego żywienia. To dlatego zyskała sporą popularność wśród dietetyków, którzy często zalecają ją pacjentom.
Dlaczego dieta śródziemnomorska cieszy się tak wielkim uznaniem? Komu szczególnie polecamy taki sposób żywienia? Biorąc pod uwagę, że jest to dieta, która nie wiąże się z wielkimi wyrzeczeniami, nie jest skomplikowana w realizacji, a przy tym stanowi element profilaktyki wielu chorób, dzięki czemu można ją polecić niemal każdemu. Przede wszystkim warto, by taki sposób żywienia stosowały osoby z zaburzeniami profilu lipidowego, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu II, osoby z chorobami układu krążenia lub chorobą nowotworową, chorobą zwyrodnieniową stawów, czy z chorobami neurodegeneracyjnymi. Dieta śródziemnomorska dobrze sprawdzi się również w przypadku osób starszych. Coraz częściej mówi się o tym, że tego typu sposób żywienia może zmniejszać ryzyko rozwoju otępień w tym choroby Alzheimera.
Zalecane produkty spożywcze:
- Pełne ziarna zbóż
- Warzywa
- Owoce
- Orzechy, nasiona, ziarna
- Produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu
- Ryby morskie
- Czerwone wino (w umiarkowanych ilościach!)
Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension)
Ten tajemniczy skrót, to rozwinięcie programu dietetycznego stworzonego z myślą o osobach zmagających się z nadciśnieniem. Głównym przesłaniem tej diety jest przede wszystkim ograniczenie nadmiaru soli w diecie, a także sodu, czerwonego mięsa, nasyconych kwasów tłuszczowych, czy słodyczy.
Łatwo jest mówić o zalecanym dziennym spożyciu soli, lecz biorąc pod uwagę ilość przetworzonych produktów w sklepach i nasze zamiłowanie do słonego smaku ciężko o realizację tych zaleceń. Poniżej znajduje się kilka wskazówek jak sprostać tym ważnym zaleceniom.
- Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone. Zamiast serów topionych wybieraj sery twarogowe, zamiast warzyw konserwowych postaw na świeże warzywa, zamiast ryb wędzonych wybieraj świeże ryby.
- Zrezygnuj z produktów typu instant! Nie kupuj gotowych sosów, kostek bulionowych, dań instant, np. zupek chińskich, czy ziemniaków puree.
- Zrezygnuj ze słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, popcorn, słone krakersy, orzeszki solone.
- Nie korzystaj z samej soli w celu doprawiania dań. Używaj w kuchni także przypraw (ale nie mieszanek typu „do kurczaka”, „gyros” itp. tylko jednoskładnikowych, np. oregano, bazylia, tymianek) i ziół
- Czytaj etykiety produktów!
Zalecane produkty spożywcze:
- Warzywa
- Owoce
- Pełnoziarniste produkty zbożowe
- Ryby morskie
- Oleje roślinne
- Orzechy
- Chudy nabiał
Fleksitarianizm
Fleksitarianizm jest to sposób odżywiania, w którym podstawą diety są warzywa, owoce i inne produkty roślinne. Jedynie od czasu do czasu dopuszcza się spożywanie także ryb i mięsa. Sama nazwa, pochodząca z języka angielskiego, wskazuję na pewną formę elastyczności w naszym tygodniowym jadłospisie.
Osoby, praktykujące taki styl życia mówią: „w domu ich dieta należy do wegańskiej, a będąc poza nim (restauracja, czas spędzony u przyjaciół, uroczystości) pozwalają sobie na zjadanie produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie należy mylić ich z semiwegetarianami.
Zalecane produkty spożywcze:
- Pełne ziarna zbóż
- Warzywa
- Owoce
- Suche nasiona roślin strączkowych
- Tofu
- Orzechy, nasiona i ziarna – będące uzupełnieniem diety, podobnie jak nabiał i jaja
- Dodatkowo: przyprawy oraz naturalne substancje słodzące (np. ksylitol)
Te i o wiele więcej innych treści znajdziesz na naszym blogu Kcalmar.com!