Pierwszy kontakt z modą
Dzięki cioci, która lubiła dobrze i ciekawie wyglądać. Wyszukiwała ubrania w ciucholandach, szyła na maszynie, robiła piękne rzeczy na drutach. Zawsze wyglądała niebanalnie, co bardzo mi imponowało. Ciocia nauczyła mnie zwracać uwagę na tkaniny z jakich wykonane są rzeczy i zaraziła mnie miłością do pchlich targów, lumpeksów oraz rzeczy szytych na miarę.
Jak zostać stylistką
Moja przygoda ze stylizacją zaczęła się od wzięcia udziału w castingu organizowanym pod hasłem „Manifest your style”. W ramach nagrody pojawiłam się na bilbordach w Krakowie. To było zabawne widzieć siebie na co drugim ruchliwym skrzyżowaniu. To doświadczenie pomogło mi w założeniu bloga, do którego od dłuższego czasu się przymierzałam. Na blogu zamieszczałam przede wszystkim moje własne stylizacje, co sprawiło, że znajoma wizażystka poprosiła mnie o pomoc przy wystylizowaniu modelki. To była pierwsza sesja zdjęciowa, w której brałam udział. Efekt był bardzo fajny, więc postanowiliśmy wysłać zdjęcia na konkurs „Dream Team” organizowany w ramach pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Mody Neo Fashion Jamboree. Nasz projekt chyba się spodobał, bo zajęliśmy pierwsze miejsce, co było sporym zaskoczeniem i wyróżnieniem, gdyż w konkursie brały udział naprawdę świetne prace. Konkurs pozwolił mi zrozumieć, że to właśnie stylizacja sesji zdjęciowych jest tym, czym chcę się zająć. Jakiś czas później dowiedziałam się, że duet fotograficzny Koty2 poszukuje stylisty. Byłam zaintrygowana i zauroczona ich pracami, gdyż jak nikt inny potrafili opowiedzieć historię za pomocą zdjęć, kreowali inny bajkowy świat pełen fantazji. Współpraca z nimi pomogła mi w rozwoju moich umiejętności i wtedy też zaczęłam pozyskiwać pierwsze kontakty do projektantów oraz ludzi z branży mody.
OPTIONS | EDITORIAL FOR #35/2014 VELVET MAGAZINE concept & photo: Koty 2; model: Basia Majder |New Age Models|; fashion editor: Anna Jandura; set design: Bibi & Jacob; makeup & hair: Sylwia Smuniewska; makeup & hair assistant: Ewa Muszkiet; place: Idea Fix, Cracow, Poland; designers: Alexander McQueen & Givenchy & Balenciaga |DH VITKAC|, Dolce & Gabbana, Michael Kors, Joanna Klimas, Paprocki & Brzozowski |THE LOFT CONCEPT STORE|, Ania Kuczyńska for YES, Aryton |ALIGANZA FASHION AGENCY|,Michał Szulc, Bartosz Malewicz, Monika Błażusiak, Karolina Marczuk, Aneta Zielińska, Izabela Felińska, By Dziubeka, Sowik Matyga, Zuzanna Kwapisz, Maria Fedro, Dirty’s & Krzysztof Janas |Idea Fix|
Szczególnie udana współpraca
Bardzo cenię sobie współpracę z Joanną Hawrot – szybko rozwijającą się młodą polską marką. Wypożyczałam od niej ubrania do projektu z Magdą Roman, Joannie najwyraźniej spodobały się moje stylizacje, bo po pewnym czasie zaproponowała mi współpracę przy pokazie. Nie miałam wówczas żadnego doświadczenia w stylizacji pokazów mody, wykazała się więc dużą odwagą prosząc mnie wtedy o pomoc. Pamiętam, że na początku byłam przerażona, ale wszystko poszło świetnie i jak do tej pory razem zrobiłyśmy 6 pokazów.
Dlaczego wygląd i strój są tak ważne? Czy wszyscy muszą być dobrze ubrani, czy tylko pewne grupy społeczne?
Wygląd i strój są wizytówką człowieka. Dzięki nim możemy wyrazić swoją osobowość, podkreślić indywidualność, pokazać więź ze środowiskiem, do którego należymy lub do którego aspirujemy. Nie wszyscy muszą być modnie ubrani – różnorodność pozwala na kształtowanie się nowych tendencji i zjawisk. Poza tym świat byłby bardzo nudny, gdyby wszyscy wyglądali dobrze i poprawnie, odrobina złego gustu jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pozwolę sobie zacytować Diane Vreeland: „Odrobina złego gustu jest jak szczypta papryki. Wszyscy potrzebujemy szczypty złego gustu – jest rześki, zdrowy i fizyczny. Myślę, że nie możemy się go bać. To, czemu się sprzeciwiam, to brak gustu.”
MAGDA ROMAN IN EDITORIALS FOR MIASTO KOBIET #2/2013 & VESTAL MAGAZINE #12/2013 & DESIGNSCENE & TRENDHUNTER.COM; model: Magda Roman @D’Vision; photo & retouch: Koty 2; stylist: Anna Jandura; hair & makeup: Sylwia Smuniewska; designers: Sacrum, Anna Walicka, Monika Błażusiak, Katarzyna Królak, Lewanowicz, Joanna Hawrot, Charlotte Rouge, Anniss, No Mercy, Anna Cichosz & Łukasz Żyłka
Media zazwyczaj obarczają winą za złą stylizację gwiazdy właśnie stylistę. To prawda, że ponosi on/ona dużą odpowiedzialność za wizerunek gwiazdy, jednak czasem ciężko sprawić, by celebryta zmienił zdanie i zrezygnował z fasonów/kolorów, do których jest przyzwyczajony i bardzo je lubi. Oczywiście nie chodzi o to, by kogoś przebrać więc przygotowanie stylizacji zawsze powinien poprzedzić research dotyczący tego, w jakich kreacjach dotychczas pokazywała się gwiazda, na jaką okazję przygotowujemy stylizację, jak strój, który wybierzemy będzie prezentował się na zdjęciach. Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę osobiste preferencje osoby, którą ubieramy. Wymaga to sporego wyczucia, gdyż gwiazdy nie zawsze mają wymiary modelek i tak jak na „zwykłych ludziach” nie wszystko wygląda na nich dobrze.
Najtrudniejsze są zawsze zmiany w ostatniej chwili, na które niestety nie mam wpływu. Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że modelka odwołała swój udział w sesji ze względu na chorobę lub nagły wyjazd. Zdjęć nie można było przełożyć ze względu na wypożyczone ubrania, zarezerwowane studio etc. Bardzo trudno jest znaleźć zastępstwo dzień przed sesją, albo co gorsza w dzień sesji – przydają się więc dobre relacje z agencjami czy modelkami. Ciężkie (i to dosłownie) jest gromadzenie ubrań/akcesoriów, zapakowanie ich do samochodu i przewiezienie na plan zdjęciowy. Czasem odbiór rzeczy od różnych projektantów/butików, a później zwrot potrafi zająć prawie tydzień, zwłaszcza gdy wszystkie czynności wykonuje się samemu. Kiedyś ubierałam podczas sesji 11 modelek na raz, pobiłam swój rekord – wykonałam 33 stylizacje. Edytorial, który wtedy powstał jest jednym z moich ulubionych, cieszę się z każdego dnia wysiłku jaki w niego włożyłam.
EDITORIAL FOR MIASTO KOBIET #6/2013/2014 BY KOTY 2 PHOTOSTORYTELLERS; photo & retouch: Koty 2 Photostorytellers; model: Dominika Jaroszczak | Avant Models |; stylist: Anna Jandura; stylist assistant: Kazik Stolarczyk; hair: Ania Stach; makeup: Julia Hlebówna; designers: Boska by Eliza Borkowska, Monika Błażusiak, Halina Mrożek, Aneta Szydło, Joanna Hawrot, Ella Gajewska Millenery, Maria Mrowca, Anniss, Wojtek Haratyk, Anka Letycja Walicka, Kas Kryst, Ania Kuczyńska
Internet – nowy dom mody, blogosfera – nowi trendseterzy?
Znakiem naszych czasów jest to, że internet napędza machinę mody. To niesamowite, że każdy z nas może uczestniczyć w pokazie znanego projektanta nie wychodząc z domu, szybciej docierają do nas informacje ze świata mody dotyczące trendów, możemy odkrywać mało znane oraz nowo powstające marki modowe. Blogerzy urośli do rangi trendsetterów ze względu na to, że są bardziej dostępni dla ludzi interesujących się modą niż niejeden specjalista z tej dziedziny. Możemy zobaczyć co czytają, oglądają, co jedzą i przede wszystkim w co są ubrani. Myślę też, że zamieszczanie zdjęć i odpisywanie na komentarze internautów skraca dystans i daje poczucie, że są „znajomymi z sąsiedztwa”. Moim zdaniem nie wszyscy blogerzy to trendsetterzy – nie każdy bloger posiadający dużą ilość „lajków” na Instagramie czy Facebooku jest wyrocznią stylu. Istnieją jednak tacy blogerzy, którym trudno odmówić tego, że nimi są, np. Rumi Nelly z Fashiontoast, Jane Aldrige z Sea of Shoes, Aimee Song z Song of Style, Jayne Min z Stop it right now, Amanda Shadforth z Oracle Fox, z polskich blogerów natomiast Olivia Kijo, Laura Matuszczyk z Horkruks, Klaudia Adaszewska ze Splendor by Claudia oraz Alicja Zielasko z Alice Point.
“JAK PIES Z KOTEM” EDITORIAL FOR KMAG #53 TABLET VERSION; photo & retouch: Koty 2; stylist: Anna Jandura; models: Stefania Włostowska |Neva Models| & Adrian Suchecki |MagTeam|; hair: Bartłomiej Grześ; make up: Julia Motylińska & Ewa Stypułkowska; cats: hodowla kotów maine coon www.foch.info; assistants: Marzena Bielecka & Weronika Szopińska; designers: Carolina Herrera, Gosia Baczyńska, Bohoboco, Bartosz Malewicz, Nenukko, Piotr Drzał, Lewanowicz, Missoni (A&P Brands), Pierre Balmain (A&P Brands), Jakub Pieczarkowski Jeremy Scott for Adidas Originals, Versace, Burberry, Dior, Sacrum, Joanna Startek, Boss by Hugo Boss, Unisa , Ferroni, and Primamoda
Obecne projekty
Przygotowuję kilka projektów, m.in. sesję z ubraniami marki Joanna Hawrot w pięknym zabytkowym pałacu z nowoczesnym akcentem.
Marzenia i plany
Chciałabym pracować w prestiżowym magazynie o modzie na stanowisku stylisty. Do moich największych marzeń należą praca dla „Vogue’a” oraz stylizacja sesji zdjęciowej z jedną z top modelek np. Magdaleną Frąckowiak, Olą Rudnicką, Darią Werbowy. Planuję skończyć kurs stylizacji w Central Saint Martins.
Zapraszamy na Facebooka, Instagrama i bloga Anny Jandury.
Anna Jandura