KULTURA

Znamy już nominowanych do Oscarów 2018!

23.01.2018Paulina Kosim

Znamy już nominowanych do Oscarów 2018!

Najlepszy film

  • „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”
  • „Dunkierka"
  • „Kształt wody"
  • „Uciekaj"
  • „Lady Bird"
  • „Tamte dni, tamte noce"
  • „Czwarta władza"
  • „Czas mroku"
  • „Nić widmo"

Najlepszy reżyser

  • Christopher Nolan („Dunkierka")
  • Greta Gerwig („Lady Bird”)
  • Guillermo del Toro („Kształt wody")
  • Jordan Peele („Uciekaj")
  • Paul Thomas Anderson („Nić widmo")

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

  • Sally Hawkins („Kształt wody")
  • Frances McDormand („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”)
  • Margot Robbie („Ja, Tonya”)
  • Saoirse Ronan („Lady Bird”)
  • Meryl Streep („Czwarta władza")

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

  • Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce")
  • Daniel Day-Lewis („Nić widmo")
  • Daniel Kaluuya („Uciekaj")
  • Gary Oldman („Czas mroku")
  • Denzel Washington („Roman Israel, esq.")

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Mary J. Blige („Mudbound”)
  • Allison Janney („Ja, Tonya”)
  • Laurie Metcalf („Lady Bird”)
  • Octavia Spencer („Kształt wody")
  • Lesley Manville („Nić Widmo")

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Willem Dafoe („The Florida Project”)
  • Woody Harrelson („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”)
  • Richard Jenkins („Kształt wody")
  • Christopher Plummer („Wszystkie pieniądze świata")
  • Sam Rockwell („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”)

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • „Fantastyczna kobieta”, reż. Sebastián Lelio (Chile)
  • „The Insult”, reż. Ziad Doueiri (Liban)
  • „Niemiłość", reż. Andriej Zwiagincew (Rosja)
  • „The Square", reż. Ruben Ostlund (Szwecja)
  • „Dusza i ciało", reż. Ildikó Enyed (Węgry)

Najlepszy scenariusz oryginalny

  • „I tak cię kocham” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
  • „Uciekaj” Jordan Peele
  • „Lady Bird” Greta Gerwig
  • „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martin McDonagh
  • „Kształt wody", Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Najlepszy scenariusz adaptowany

  • „Tamte dni, tamte noce” James Ivory
  • „The Disaster Artist” Scott Neustadter, Michael H. Weber
  • „Logan: Wolverine” Scott Frank, James Mangold, Michael Green
  • „Gra o wszystko” Aaron Sorkin
  • „Mudbound” Virgil Williams, Dee Rees

Najlepsze zdjęcia

  • „Blade Runner 2049”, Roger Deakins
  • „Czas mroku”, Bruno Delbonnel
  • „Dunkierka”, Hoyte van Hoytema
  • „Mudbound”, Rachel Morrison
  • „Kształt wody”, Dan Laustsen

Najlepsza muzyka

  • „Trzy billboardy za Ebbing, Missuori" Carter Burward
  • „Dunkierka”, Hans Zimmer
  • „Nić widmo”, Jonny Greenwood
  • „Kształt wody”, Alexandre Desplat
  • „Star Wars: Ostatni Jedi", John Williams

Najlepsza piosenka

  • „Mystery of Love” (“Tamte dni, tamte noce”), Sufjan Stevens
  • „Remember Me” (“Coco”) Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
  • „This Is Me” (“Król rozrywki”) Benj Pasek, Justin Paul
  • „Stand Up for Something” (“Marshall”) Diane Warren, Common
  • „Mighty River" ("Mudbound")

Najlepszy długometrażowy film animowany

  • „Twój Vincent” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman
  • „Dzieciak rządzi” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
  • „The Breadwinner” Nora Twomey, Angelina Jolie, Anthony Leo, Tomm Moore, Paul Young
  • „Coco” Lee Unkrich, Darla K. Anderson
  • „Fernando" Carlos Saldanha

Najlepszy krótkometrażowy film animowany

  • „Dear Basketball” Glen Keane, Kobe Bryant
  • „Lou” Dave Mullins, Dana Murray
  • „Negative Space” Max Porter, Ru Kuwahata
  • „Revolting Rhymes” Jan Lachauer, Jakob Schuh
  • „Garden Party" Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon, Lucas Navarro

Najlepszy film krótkometrażowy

  • „The Eleven O’Clock” Derin Seale
  • „The Silent Child” Chris Overton, Rachel Shenton
  • „Watu Wote/All of Us” Katja Benrath
  • „My Nephew Emmett" Kevin Wilson, Jr.
  • „DeKalb Elementary", Reed Van Dyk

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny

  • „Faces Places” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
  • „Ikar" Bryan Fogel, Dan Cogan
  • „Strong Island” Yance Ford, Joslyn Barnes
  • „Ostatni w Aleppo" Firas Fayyad
  • „Abacus" Steve James

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny

  • „Edith+Eddie” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
  • „Heaven is a Traffic Jam on the 405” Frank Stiefel
  • „Heroin(e)” Elaine McMillion, Kerrin James Sheldon
  • „Traffic stop" Kate Davis, David Hailbroner
  • „Knife Skills", Thomas Lennon

Najlepszy montaż

  • „Baby Driver” Jonathan Amos, Paul Machliss
  • „Dunkierka” Lee Smith
  • „Ja, Tonya” Tatiana S. Riegel
  • „Kształt wody” Sidney Wolinsky
  • „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Jon Gregory

Najlepszy dźwięk

  • „Baby Driver” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
  • „Blade Runner 2049” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
  • „Dunkierka” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
  • „Kształt wody” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
  • „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Najlepszy montaż dźwięku

  • „Baby Driver” Julian Slater
  • „Blade Runner 2049” Mark Mangini, Theo Green
  • „Dunkierka” Alex Gibson, Richard King
  • „Kształt wody” Nathan Robitaille
  • „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” Ren Klyce, Matthew Wood

Najlepsza scenografia

  • „Piękna i Bestia” Sarah Greenwood; Katie Spencer
  • „Blade Runner 2049” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
  • „Czas mroku” Sarah Greenwood, Katie Spencer
  • „Kształt wody" Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau
  • „Dunkierka" Nathan Crowley, Gary Fettis

Najlepsze kostiumy

  • „Piękna i Bestia” Jacqueline Durran
  • „Nić widmo” Mark Bridges
  • „Kształt wody” Luis Sequeira
  • „Czas mroku" Jacqueline Durran
  • „Powiernik królowej" Consolata Boyle

Najlepsza charakteryzacja

  • „Czas mroku” Ivana Primorac, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
  • „Wonder” Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten
  • „Powiernik królowej" Daniel Philipps & Lou Shepard

Najlepsze efekty specjalne

  • „Blade Runner 2049” John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer,
  • „Star Wars: Ostatni Jedi” Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlon
  • „Wojna o planetę małp” Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist
  • „Strażnicy galaktyki 2" Jonathan Fawkner, Dan Sudick, Christopher Townsend, Guy Williams
  • „Kong: Wyspa czaszki", Scott Benza, Jill Brooks, Robert Weaver, Jeff White
Czytaj dalej