URODA

Jak wykorzystać kurkumę do codziennej pielęgnacji?

01.08.2017Michalina Murawska

Jak wykorzystać kurkumę do codziennej pielęgnacji?
Kurkuma to przyprawa pochodząca z tej samej rodziny, co imbir. Ma nie tylko zbliżone do niego właściwości, ale także wygląd. Jej główny składnik aktywny to kurkumina, której kurkuma zawdzięcza niesamowicie intensywny pomarańczowo-żólty kolor i lecznicze właściwości. Do rytuałów pielęgnacyjnych możemy używać zarówno tej w wersji sproszkowanej lub świeżego kłącza. My rekomendujemy jednak tę pierwszą postać, bo lepiej się łączy z innymi składnikami i nie pobrudzicie sobie rąk przy ścieraniu.
Kurkumę wykorzystuje się w kosmetologii do barwienia szminek, podkładów pod makijaż czy płukanek do włosów. Na bazie kurkumy można również przygotować maseczkę do twarzy o właściwościach antyseptycznych i przeciwzapalnych, która jest przeznaczona do cery tłustej i trądzikowej. Taka maseczka to także sprawdzony sposób na przebarwienia.
Potrzebne wam będą:
  •  łyżka kurkumy
  • łyżka miodu
  • 2 łyżki mleka
Połączcie wszystkie składniki w jednej miseczce i dokładnie wymieszajcie. Nałóżcie maseczkę na twarz i poczekajcie 2-3 minuty. Następnie zmyjcie ciepłą wodą. Skóra po takim zabiegu będzie rozświetlona, oczyszczona i nawilżona.
Kurkuma sprawdzi się także jako podstawa maseczki do włosów. Żeby ją przygotować potrzebne wam będą:
  • 2 łyżki kurkumy
  • białko z jednego jajka
Do miseczki wsypcie kurkumę i dodajcie białko z jajka. Dokładnie wymieszajcie aż powstanie jednolita, lekko płynna masa. Połóżcie na włosy, owińcie je ręcznikiem i poczekajcie 5-7 minut. Następnie spłuczcie. Włosy po jej użyciu będą błyszczące, pozbędziecie się łupieżu, a skóra głowy będzie dokładnie oczyszczona. Kurkuma sprawdza się także jako wybielająca pasta do zębów, o czym możecie przeczytać tu. Przepisy i filmik instruktażowy znajdziecie na kanale blogerki i vlogerki Miss Malin. Udanej pielęgnacji z dodatkiem kurkumy!
Czytaj dalej