TRENDY

Najpiękniejsze różowe miejsca na świecie

15.10.2018Wojciech Szczot

Najpiękniejsze różowe miejsca na świecie

  1. Kościół Huaxiang, Fuzhou, Chiny. Projekt: Studio architektoniczne Inuce. Zdjęcia: Shi Kai/Inuce

Różowy zazwyczaj kojarzył się z kobiecością, był też znakiem rozpoznawczym przychodzącego na świat dziecka. Jeśli była nim dziewczynka, rodzice, jeszcze przed narodzeniem kupowali jej różowe ubranka. To dzisiaj drastycznie się zmienia. Pojawienie się tzw. Millennial Pink przewróciło świat dosłownie do góry nogami. Różowy, niegdyś znienawidzony przez płeć męską zaczął pojawiać się w kolekcjach męskich ubrań, ten kolor znalazł też swoje miejsce w komunikacji; graficy chętnie wykorzystują go do swoich prac, a wielkie brandy opierają na nim swoje kampanie. Czemu róż stał się taki popularny? Przede wszystkim dlatego, że kojarzy się pozytywnie, nie bez znaczenia jest wyrażenie "patrzeć przez różowe okulary". Popularność i coraz powszechniejsza obecność różowego w naszym życiu może być odpowiedzią na oczekiwania, które stawiają przed nami kapitalizm czy social media. W tym kontekście całkowicie wytłumaczalny jest pomysł chińskiego studia architektonicznego Inuce, który Kościół Huaxiang pomalował na brudny róż (Millennial Pink). Za ich koncepcją stoi chęć otworzenia kościoła na rosnącą liczbę chrześcijan w okolicy. Różowymi ścianami chcą więc zachęcić ludzi do tworzenia wspólnoty.

"Nowe centrum społecznościowe zostało pomyślane tak, by ucieleśniało zmianę w postrzeganiu siebie przez kongregację i komunikowało to  wszystkim wiernym"

2. Wutopia Lab's pink and blue houses, Dameisha Village, Chiny. Projekt: Wutopia. Zdjęcia: CreatAR Images (AI Qing). Chińskie studio architektoniczne Wutopia postanowiło spersonalizować dwa domy w Dameisha Village. Jedno z nich pomalowano na różowo, natomiast drugi na niebiesko. W pierwszym z nich znajdują się kwiaty, w drugim mięso.

"Jego dom i jej dom to instalacja koncepcyjna, które ma na celu omówienie przeciwstawnych ról kobiet i mężczyzn w kuchni oraz ich zwyczajów żywieniowych"

3. Różowa kwiaciarnia w restauracji w Chinach. Projekt: Studio 0321. Zdjęcia: Meat Mountain.

Jedzenie i kwiaty to zawsze najlepsze połączenie, do tego w akompaniamencie modnego Millennial Pink. Pomysł na takie połączenie powstał w głowach projektantów chińskiego Studio 0321 oraz samych właścicieli restauracji The Nous w Dongcheng. Właściciele chcieli stworzyć przestrzeń, która tworzy związek flory z kuchnią w sposób wizualny, funkcjonalny i emocjonalny.
Boks, w którym znajduje się kwiaciarnia zbudowany jest z różowych szkieł, które bezpośrednio wpływają na grę świateł, tworząc przytulną atmosferę.
 
4. Flagowy sklep Normann Copenhagen, Kopenhaga. Projekt: Hans Hornemann. Zdjęcia: Materiały prasowe
W stolicy Danii otworzono w 2016 roku flagowy salon marki Normann Copenhagen. Mimo, iż wnętrza są raczej stonowane i zachowane w szarościach, beżach czy złocie, to jednak w samym środku sali znalazły się schody na dolne piętro. Te robi zdecydowanie największe wrażenie, głównie dlatego, że jest całe różowe. Ten kolor znajdziemy tam w każdej możliwej tonacji.
"Chcemy zapewnić odwiedzającym wrażenie, że poruszają się wokół instalacji sztuki", powiedział projektant Hans Hornemann.
5. Sklep Acne Studios w Mediolanie. Zdjęcia: Materiały prasowe
Marka Acne Studios słynie nie tylko z perfekcyjnie wykonanej odzieży, ale i ze świetnych wnętrz swoich flagowych salonów. Ten otworzony w Mediolonie w zeszłym roku podobnie jak pozostałe składa się ze srebrnych, matowych aluminiowych płyt. Wyróżnia się jednak różowym sufitem, który odbija się w surowych, metalicznych ścianach.
 
"Zajęło nam pięć lat znalezienie idealnego miejsca dla nas w Mediolanie" - powiedział dyrektor kreatywny, Jonny Johansson. "Jestem bardzo szczęśliwy, że czekaliśmy, ponieważ Piazza del Carmine ma dokładnie te poczucie indywidualności i wspólnoty, które lubię. Sklep jest wyjątkowy. To ucieleśnienie koncepcji Acne Studios."
Czytaj dalej