MODA

Catherine Deneuve wyprzedaje swoją garderobę od Yves'a Saint Laurenta

31.10.2018Wojciech Szczot

Catherine Deneuve wyprzedaje swoją garderobę od Yves'a Saint Laurenta

Po raz pierwszy spotkali się w 1965 roku. Catherine Deneuve miała wtedy zaledwie 22 lata, miała poznać Królową Wielkiej Brytanii - Elżbietę II. Wybrała właśnie jego - Yves'a Saint Laurenta. To on zaprojektował na tę okazję zjawiskową, słowiańską suknię.

 „Miałam wtedy niewiele ponad 20 lat, więc był to dla mnie ogromny przywilej – uzyskać dostęp do jego świata, do tego całego luksusu. Dzięki niemu miałam możliwość wyszkolić oko i wyrobić gust”, wspomina Deneuve.

Później aktorka zamówiła kolejną suknię. Miała być zaprezentowana w filmie „Panienki z Rochefort”. Po latach zdradziła też, że to francuski projektant stworzył kreacje do najpopularniejszego filmu z Deneuve „Piękność dnia”. Tak zaczęła się ich długoletnia przyjaźń. Podczas jubileuszu 40-lecia kariery Saint Laurenta, Deneuve powiedziała mu "najpiękniejsza miłość, jaką miałam w życiu, jest ta z Tobą". W tym momencie w posiadaniu Deneuve jest blisko 300 dzieł zaprojektowanych przez zmarłego w 2008 roku projektanta. Są to płaszcze, garnitury, sukienki i akcesoria – wszystko absolutnie unikatowe. Francuska aktorka zdecydowała się je sprzedać wraz z posiadłością w Normandii, gdzie przechowywała dotychczas dzieła Yves'a Saint Laurenta. Jako powód podała fakt, w związku z wyprowadzką po prostu nie ma gdzie trzymać ukochanych ubrań.

„To wszystkie kreacje stworzone przez utalentowanego człowieka, by sprawić, by kobiety były jeszcze piękniejsze" , powiedziała.

Ekskluzywne projekty zostaną wystawione na aukcje w paryskich salonach Christie’s. Niektóre z nich odbędą się tylko w internecie. Do wylicytowania przekazanych zostanie aż 150 rzeczy. Wszyscy niecierpliwie czekają na jedną, najważniejszą kreację: krótką sukienkę z perłami z kolekcji wiosna-lato 1969 couture, noszoną przez Catherine podczas spotkania w tym samym roku z Alfredem Hitchcockiem. Jej wartość szacowana jest na 5 tysięcy euro. Wystawę garderoby Catherine Deneuve z projektami Yves'a Saint Laurenta będzie można obejrzeć bezpłatnie podczas wystawy w paryskim salonie Christie’s od 19 do 24 stycznia 2019 roku.

Czytaj dalej