brak kategorii
Stając wyżej, czyli historia mężczyzn noszących obcasy
21.05.2015 Redakcja Fashion Magazine
Na wystawie można obejrzeć rzadkie egzemplarze męskiego obuwia z XVII i XVIII wieku, wojskowe buty z połowy XIX wieku, kowbojki z lat 30. i o dziesięć lat od nich młodsze bikery. Zwiedzający mają okazję zobaczyć oryginalne Beatle boot Johna Lennona z 1960 roku, platformy noszone przez Eltona Johna w latach 70. i najnowsze projekty z kolekcji haute couture.
Dziś obraz mężczyzny na obcasach wywołuje niedowierzanie i rozbawienie. Nie zawsze tak było: „Wraz z nastaniem XVII wieku, kiedy pojawiły się obcasy, to właśnie mężczyźni pierwsi zaczęli je nosić. Były manifestacją siły i prestiżu społecznego przez ponad 130 lat”, mówi Elisabeth Semmelbeck, kuratorka wystawy, dodając, że kiedy po 1730 roku wysokie obcasy epizodycznie pojawiały się w modzie męskiej, zawsze pełniły rolę akcesorium podkreślającego męskość ich właściciela.
Funkcja obcasów kojarzonych z męskością przetrwała do naszych czasów w wizerunku kowboja. Jednak dla większości współczesnych mężczyzn każdy dodatkowy centymetr łączy się z ryzykiem utraty męskości. Biorąc pod uwagę wysoki wzrost, który obecnie zdaje się mieć znaczenie w tak wielu dziedzinach życia, począwszy od wysokości zarobków, a kończąc na większej atrakcyjności społecznej, nasuwa się podstawowe pytanie: dlaczego dziś mężczyźni nie chodzą na obcasach? Twórcy wystawy inspirują do zastanowienia się nad tym oraz nad innymi kwestiami obecnymi w naszym życiu np. kontrowersyjnym użyciem butów na obcasach i podestów przez osoby pełniące władzę.
Persja, XVII w. - perskie buty do jazdy konnej. To właśnie ten typ obuwia prawdopodobnie zainspirował Europejskich mężczyzn do noszenia obcasów. Francja lub Anglia, połowa XVII w. - buty noszone najprawdopodobniej przez dobrze sytuowanych, młodych chłopców. Anglia, XVIII w. - buty do jazdy konnej, wykorzystywane w trudnych warunkach, takich jak bitwa. Anglia, 1690 - 1715 r. - męskie kapcie. Włochy, pierwsza połowa XVIII w. - buty papieskie na odpowiednio niskim obcasie (na początku XVIII wieku wysoki obcas był krytykowany ponieważ sztucznie zmieniał wzrost człowieka, co było uznawane za "niezgodne z wolą bożą").