Paweł Kocan: „Staram się odnaleźć autentyczne momenty w sztucznie wykreowanych sytuacjach”

Sesja zdjęciowa „Post Decisive Moment”, którą zrealizował podczas 10. edycji Art & Fashion Forum zebrała wysokie noty wśród zgromadzonych ekspertów, prasy i gości. Doceniono jego szczerość oraz autentyczność przekazu. W cyklu „Obserwowani” przyglądamy się jego twórczości, czekając na więcej przyciągających uwagę zdjęć.

Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się od reportażowych zdjęć przywiezionych z licznych podróży. Tą najważniejszą była wyprawa na Krym w 2012 roku, podczas której przyjaciółka nauczyła go obsługiwać lustrzankę cyfrową.  Po powrocie postanowił kupić swój pierwszy profesjonalny aparat fotograficzny – był to Canon 60d. Początkowo miał tworzyć krótkie filmy i publikować je w sieci, jednak szybko okazało się, że aparat stał się nieodłącznym gadżetem zabieranym na każdy wyjazd. Kolejnym krokiem było założenie bloga, na którym zebrał wszystkie swoje prace.

Zdjęcie testowe z Paulą / NEVA Models

Edytorial „Every other freckle” dla „Beautyscene”

Paweł Kocan podkreśla, że najważniejsze dla niego w tym momencie jest uczenie się warsztatu oraz asystowanie innym fotografom. Dodaje, że niezależnie od doświadczenia i portfolio każdy fotograf musi cały czas się rozwijać. „Uwielbiam cały proces powstawania sesji: od wymyślania koncepcji, wszelkich przygotowań, castingu, aż po samą sesję, wybór zdjęć oraz retusz” – zdradza. „Nie mógłbym nie wspomnieć o ludziach, z którymi pracuję, tak naprawdę to oni są motorem napędowym do działania” – dodaje.

Edytorial dla „Vulkan Magazine”

Dzięki 10. edycji Art & Fashion Forum, Paweł poznał masę zdolnych ludzi, którzy mają podobne zainteresowania oraz marzenia. Podkreśla, że podczas warsztatów panowała genialna atmosfera, a każdy otrzymał przestrzeń do tego, by być sobą. „Był to idealny czas do tego, by nawiązać nowe kontakty i w przyszłości wspólnie tworzyć ciekawe projekty” – zapewnia. Najcenniejsza rada jaką otrzymał w Poznaniu, to bycie autentycznym oraz szczerym ze sobą. Dzięki temu stworzył sesję, z której jest bardzo zadowolony, co, jak przyznaje, nie zdarza się często.

Edytorial dla magazynu „Kaltblut”

„Staram się odnaleźć autentyczne momenty w sztucznie wykreowanych sytuacjach. To dla mnie pewne wyzwanie i coś, co sprawia mi najwięcej frajdy w pracy fotografa” – podkreśla Paweł.  Inspiracji szuka w filmach, subkulturach, trendach, poprzednich epokach i malarstwie. Na bieżąco obserwuje znaczące sesje i edytoriale, szczególnie autorstwa Jessego Laitinena, Alasdaira McLellana oraz Karima Saidi’ego, aby zdobywać cenną wiedzę. W przyszłości chciałby, aby jego zdjęcia pojawiły się na łamach „W Magazine”, „Interview”, „METAL” czy „i-D”. Jeśli uda mu się za kilka lat wydać album ze zbiorem swoich prac, będzie to z pewnością spełnienie marzeń. A my, oczywiście, mocno trzymamy kciuki za jego sukces.

Edytorial „Focal point” dla magazynu „Schön!”

Portfolio Pawła możecie zobaczyć na stronie:

www.pawelkocan.com

pawelkocan.tumblr.com

ZobaczSchowaj komentarze

Relacja z rozdania nagród Cracow Fashion Awards 2017

Krakowska Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru co roku organizuje pokaz piętnastu swoich najbardziej utalentowanych projektantów. To świetna okazja do tego, aby z bliska przyjrzeć się poziomowi kształcenia przyszłych twórców marek odzieżowych oraz na żywo obejrzeć ich dokonania w postaci kolekcji zaprezentowanych na wybiegu. Jako członkowie jury mogliśmy też wręczyć wyróżnienie naszemu faworytowi oraz zagłosować na zwycięzcę konkursu Cracow Fashion Awards 2017. Zapraszamy na naszą relację.

Relacja z rozdania nagród Cracow Fashion Awards 2017
Anna-Maria-Zygmunt

Pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru to najważniejsze wydarzenie trwającego cały tydzień krakowskiego tygodnia mody. Inauguruje on całą imprezę i stanowi jej najważniejszy punkt programowy. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy patronami medialnymi tego wydarzenia już kolejny rok z rzędu. SAPU kształci przyszłych projektantów mody, którzy pod okiem wykładowców takich jak Wojciech Bednarz, Tadeusz Ziajka, Pat Guzik, Karolina Pięch oraz Jerzy Antkowiak zdobywają szlify przygotowujące ich do wykonywania zawodu projektanta mody. Tym bardziej chcemy na bieżąco obserwować ich pomysły oraz opisywać dokonania artystyczne.

Sylwetka z kolekcji Nikoli Gadzinowska 

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 18. marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jak zawsze tłumy gości, mediów oraz prasy zjawiły się wieczorem, aby zobaczyć 15 kolekcji dyplomowych oraz gościnne kolekcje specjalne. Jako jurorzy mogliśmy wcześniej zapoznać się z lookbookami wszystkich konkursowych kolekcji wraz z ich opisami. Odebraliśmy także karty do głosowania i przystąpiliśmy do działania. Jak zwykle komisje egzaminacyjne zostały podzielone na Radę Mediów oraz Radę Artystów. Wśród tych pierwszych zaproszony został Michał Zaczyński (przewodniczący, „Esquire”), Olga Yanul („L’Officiel Ukraine”, „Vogue Mexico”), Karolina Sulej („Wysokie Obcasy”), Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel), Tobiasz Kujawa (Freestyle Voguing), Maja Chitro („InStyle”), Magdalena Zawadzka („Harper’s Bazaar”), Piotr Zyznowski (Sophisti), Urszula Wiszowata (Fashion Biznes), Ewa Kosz (Ultra), Kamila Żyźniewska, Kinga Litwińczuk (Style-On), Łukasz Gazur (Dziennik Polski), Barbara Fijał (Miasto Kobiet), Marcin Lewicki („Lounge”) oraz my, czyli Fashion Post.

Buty z kolekcji Sandry Stachury

W gronie artystów zasiedli Mark Fast (Kanada), Carol Morgan (Wielka Brytania, Central Saint Martins), Margaret Larmuth (Szwajcaria), duet MMC, czyli Ilona Majer i Rafał Michalak, Natasha Pavluchenko, Dorota Wróblewska (Sophisti Group), Ranita Sobańska (4F), WP Onak (OCR Creations), Gosia Sobiczewska (ESTby ES.), Robert Kiełb (LAF Artist Management), Anna Jatczak, Joanna Błażejowska (Aska), Marcin Giebułtowski, Maria Wiatrowska, Paweł Zawiślak (Kropki Kreski), Monika Szpetnar (Mohito), Marzena Szura (House), Monika Onoszko (Onomono), Ilona Kanclerz (Modny Śląsk). Każda z rad głosowała na najlepszą kolekcję oraz mogła przyznawać własne wyróżnienia.

Sylwetka z kolekcji Patryka Jordana

Na wybiegu zobaczyliśmy kolekcje, które czerpią z bardzo różnych źródeł. Były wśród nich motywy cyrkowe, ludowe – okraszone licznymi aplikacjami i haftami, podwodne instalacje przypomianające pastelowe rafy koralowe, awangardowe szaleństwa z dużą dawką dekonstrukcji oraz kobiece stroje będące komentarzem do kiczu oraz braku gustu. Studenci SAPU wykonali także własne obuwie oraz akcesoria – były to wielkie plecaki oraz torebki obszyte futrem, a także ozdobione koralikami. Wszystkie sylwetki były dowodem na zróżnicowane zainteresowania studentów, którzy starali się połączyć swoją kreatywność z użytkowym charakterem strojów, a niejednokrotnie także ze światowymi trendami. Każdy miał szansę pokazać aż osiem propozycji.

Kolekcja Pauliny Mrożek

Krakowski pokaz dyplomowy wspierany jest przez licznych patronów i sponsorów, z których każdy miał okazję przyznać swoje nagrody oraz wyróżnienia. Po zliczeniu wszystkich głosów, okazało się, że to Piotr Popiołek kolekcją „iD” wygrał Cracow Fashion Awards. Była to propozycja, która nawiązywała do faktury ludzkiej skóry i taka też była jej kolorystka. Projektant wykorzystał materiały takie jak: bawełna, tiul elastyczny, ortalion, organza, folia, neopren, skóra lakierowana i lycra, które nakładały się na siebie warstwowo. Wyróżnienia od Rady Wysokiej Mody otrzymali także: Sandra Stachura za kolekcję „Deep Space” (tutaj zachwyciły nas buty), Artur Stec/LESER za kolekcję „Miejski Kamuflaż” oraz Patryk Jordan za kolekcję „Squeeze”.

Sylwetka z kolekcji Piotra Popiołka

Głównym wygranym według Rady Mediów został ten ostatni, czyli Patryk Jordan, który balansował między stonowanymi korami a dynamicznymi sportowymi sylwetkami. Wśród wyróżnionych znaleźli się Paulina Mrożek, która stworzyła bardzo starannie skrojona i uszytą, a także mocno sprzedażową kolekcję „Pułapka szarości”, Piotr Popiołek z kolekcją „iD”, a także Artur Stec/LESER i jego autorskie techniki barwienia widoczne w kolekcji „Miejski Kamuflaż”. Jak widać obie rady okazały się bardzo zgodne i zagłosowały dosyć podobnie. Redakcja Fashion Post przyznała wyróżnienie Kindze Chłopek, która zachwyciła nas swoimi pomysłami bazującymi na wizerunku japońskiej gejszy, który został podany w bardzo nowoczesny i awangardowy sposób. Projektantka stworzyła skomplikowane formy przestrzenne, wykorzystała autorskie tkaniny, a także obuwie.

Sylwetka z kolekcji Kingi Chłopek

Jurorzy podkreślali wysoki poziom konkursu oraz ciekawe pomysły studentów, którzy brali w tegorocznym konkursie. SAPU może z całą pewnością pochwalić się kreatywnymi absolwentami, którzy nie boją się eksperymentować ze skoplikowanymi tkaninami oraz podejmować ryzyka stworzenia wyrazistej kolekcji dyplomowej. Zbudowanie kolekcji składającej się jedynie z ośmiu sylwetek jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas, że pomysły studentów, mimo wielkiej dozy artyzmu, miały także spory potencjał sprzedażowy. Życzymy im powodzenia oraz samych sukcesów.

 

Przeczytaj także:

Czego nie wiecie o Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU

Sukces SAPU w Budapeszcie

 

 

ZobaczSchowaj komentarze

"Dress for less" odc. 22.: dziewczęca Julia Wieniawa i zoom na paski [WIDEO]

ZARA

SPODNIE
139 ZŁ

ZARA

BUTY
139 ZŁ

ZARA

SPODNIE
99,90 ZŁ

ZARA

TOREBKA
239 ZŁ

H&M

TOP
39,90 ZŁ

H&M

KOLCZYKI
24,90 ZŁ
Modę tworzą ludzie. Jest to zjawisko społeczne, które dotyczy każdego w mniejszym lub większym stopniu. To rozpędzony mechanizm, napędzany energią stylistów, projektantów, modelek, bloggerów, trendsetterów. Odkrywamy tajemnice największych osobowości branży. W inspirujących wywiadach opowiadają o bodźcach, które stymulują ich do działania, o własnym stylu, o otaczającym ich środowisku. Rozmowy z osobowościami świata mody zawierają ciekawe prognostyki i poruszają zjawiska angażujące uwagę. Mówiąc o ludziach pragniemy pokazać nie tylko mainstream. Odważnie demonstrujemy stylizacje osób śledzących trendy i zachowujących własny, niepowtarzalny styl. Przekazujemy krótkie newsy oparte na fotografiach. Chętnie prezentujemy szyk prosto z ulic światowych stolic mody.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.