Mark Fast: w modzie szukam silnych emocji

Jest uznany za jednego z najzdolniejszych absolwentów londyńskiej Central Saint Martins. Po nieustającym paśmie sukcesów i współpracy z cenionymi markami, postanowił świadomie odsunąć się w cień, aby na nowo przemyśleć swoją obecność w branży mody. Z projektantem, Markiem Fastem spotkaliśmy się w Poznaniu podczas 10. edycji Art & Fashion Forum, aby porozmawiać z nim o kondycji współczesnej mody oraz roli jaką odgrywa edukacja przyszłych projektantów. Warto!

Jak czujesz się w roli nauczyciela oraz mentora?
Świetnie. Nareszcie mogę dzielić się wiedzą, którą zdobyłem przez wszystkie lata nauki i pracy. Uczyłem się na Central Saint Martins w Londynie, u najlepszych wykładowców, takich jak Louise Wilson i to zmieniło moje życie. Dlatego teraz chcę zmienić coś w życiu innych i już w tym momencie widzę, jak wiele daje mi to satysfakcji. Moja rodzina zajmowała się też nauczaniem, więc mam to chyba we krwi.

Doszukałam się informacji, że masz polskie korzenie. To prawda?
Tak. Moja babcia była Niemką, ale mieszkała w małej wiosce w Polsce. Gdy wybuchła wojna, musiała z niej uciekać. Wczoraj nawet chciałem tam pojechać, żeby zobaczyć jej farmę, która wciąż istnieje. Nie udało się, ale obiecałem sobie, że wrócę do Polski na dłużej, żeby odnaleźć ludzi, którzy znali moją babcię.

A więc to jest twoja pierwsza wizyta w Polsce?
Tak, zgadza się.

Wróćmy do edukacji. Co najbardziej chcesz przekazać swoim uczniom, którzy przybyli na warsztaty Art & Fashion Forum?
Żyjemy w świecie, w którym jest bardzo wiele ograniczeń odnośnie tego, co możemy robić w życiu, a czego nie powinniśmy. Chcę przekazać moim uczniom, że wszystko jest możliwe i że warto szukać swojej ścieżki rozwoju. Jesteśmy stworzeni, aby komunikować się z innymi i nigdy nie jest tak, że robimy coś, bo ludzie nam każą, ale dlatego, że sami tego chcemy. Niestety wydaje mi się, że przebłyski kreatywności gubią się obecnie w hałasie współczesnego świata.

Co konkretnie masz na myśli?
Współczesne społeczeństwo żyje w bardzo szybkim tempie. Wszystko zmienia się bardzo szybko, a my nawet nie mamy czasu, żeby poznać samego siebie. Nauczenie się czegoś lub zdobycie nowych umiejętności, szczególnie w branży mody, zajmuje trochę czasu i wysiłku, a wielu osobom wydaje się, że mogą dojść do celu w mgnieniu oka.

Co powoduje taki stan rzeczy?
Przede wszystkim nowe technologie. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się dzieje i idzie z tym „prądem”, podczas gdy inni próbują wrócić do korzeni, żeby na nowo odkryć to, co kiedyś czyniło modę ekscytującą, tak jak miało to miejsce w latach 80. i 90. Projektanci mają nadzieję, że dzięki zwrotowi ku właśnie tym dziesięcioleciom, ubrania znowu staną się elektryzujące. Doszliśmy do momentu, kiedy wszystko idzie w zawrotnym tempie, z Instagramem i Twitterem na czele. Trendy pojawiają się tylko po to, żeby chwilę później zniknąć i nikt już o nich nie pamięta.

A jaki jest twój stosunek do mediów społecznościowych?
Lubię je. Wszyscy się w nie angażują, ja i ty szczególnie, ale jednocześnie przyznaję, że czegoś brakuje mi w tym technologicznym świecie. Ten stan potęgują ludzie, którzy mówią, że jeśli nie ma cię na Instagramie, to nie istniejesz.


Jak osoby, które są introwertykami powinny promować swoje marki w mediach społecznościowych? Czasami jest naprawdę ciężko pokazać prawdziwego siebie, a co dopiero wykreować spójny wizerunek.
W takich sytuacjach można mieć tylko nadzieję, że talent oraz bycie sobą okażą się najważniejsze. W dodatku, jeśli wierzysz w siebie, swoje umiejętności oraz pewne przeznaczenie, to nie masz się o co martwić. Jeśli coś ma się wydarzyć, to się wydarzy. Naprawdę jestem co do tego przekonany.

Jaka jest największa różnica między polską a brytyjską edukacją modową?
Podczas Art & Fashion zauważyłem, że polscy studenci są niezwykle skupieni, ambitni, tak samo jak ludzie w czasie studiów magisterskich w Wielkiej Brytanii. A ambicja jest tym, czego potrzebuje projektant na początku swojej kariery zawodowej. Jednocześnie zauważyłem, że obecnie w Polsce trwa dyskusja na temat edukacji modowej. Wkładacie dużo energii w samą sztukę, ale niewiele w biznes. Dlatego ludzie po studiach są bardzo pogubieni, szukają jakiegoś pierwiastka, który połączy świat mody z biznesem, bo wcześniej czy później będą musieli jakoś ten biznes poprowadzić.

A jak się ma twoje biznesowe podejście?
Nigdy go nie miałem (śmiech).

Ale przecież powiedziałeś, że jest ono niezwykle potrzebne?
Kiedyś na pewno, ale jeśli będąc projektantem skupiasz się na samym biznesie od początku działalności, to musisz wziąć pod uwagę, że nie stworzysz kolekcji, o której skrycie marzysz, jaka siedzi w twojej głowie. Wydaje mi się, że studia licencjackie i magisterskie dają studentom 2-3 lata na odkrycie swojego stylu oraz odpowiedzenie na pytanie „kim jestem?”. O robieniu biznesu można pomyśleć potem.

Myślisz, że może ono poczekać?
Oczywiście, że tak. Uczenie się prowadzenia biznesu już na pierwszym roku studiów, według mnie, wcale nie jest takim dobrym pomysłem. Podobno Francis Bacon nigdy nie studiował na uczelni artystycznej, bo nie chciał, żeby ktoś mówił mu jak ma tworzyć sztukę. Ja sam nigdy nie poznałbym Louise Wilson i nie uczył się na jej zajęciach, gdybym myślał inaczej. Moja kariera mogłaby potoczyć się wtedy w zupełnie innym kierunku. Właśnie dlatego edukacja jest niezwykle ważna.

Zapewne sporo nauczyłeś się współpracując z markami takimi jak Topshop, Pinko oraz Christian Louboutin. Który z projektów najbardziej zapadł ci w pamięć i dlaczego?
Jedną z nich była Pinko. To bardzo duża firma, która w bardzo szybkim tempie przekłada trendy na modę pojawiającą się na ulicy. Dochodzi do tego polityka cenowa oraz marketing, które także mają ogromny wpływ na projektanta – w pewien sposób nakładają na niego jakieś ograniczenia, ale jednocześnie dyscyplinują go. To bardzo otwiera oczy na sposób, w jaki działa biznes modowy. Trzeba nauczyć się zachowywać balans pomiędzy kreatywnością a komercją.

Z  kim chciałbyś współpracować w przyszłości?
To bardzo trudne pytanie. Jeszcze nie wiem.

Pytam, ponieważ chciałabym się dowiedzieć jak obecnie chcesz wykorzystywać zdobyte doświadczenie. Zasłynąłeś jako specjalista tworzący stroje z dzianiny i wełny.
Każdy sezon był dla mnie bardzo różny, ponieważ starałem się nieustannie eksperymentować z bawełną i wełną. Cały czas myślę o innych technikach pracy nad tymi tekstyliami, tak aby się rozwijać i nie nudzić. Obecnie myślę nad kolekcją, która mogłaby silnie oddziaływać na emocje, bo inaczej to zawsze będzie tylko nowy kawałek materiału czy ubranie.

Kiedyś twoje stroje były bardzo sexy, potem „uspokoiłeś” swoje kolekcje. Czy myślisz, że ludzie są już znudzeni nagością? Obecnie wydają się być bardziej zainteresowani modą konceptualną, powrotem do poprzednich dekad?
Sam jestem znudzony tym, co widzę na wybiegach. I nie wiem, czy to wynika ze mnie osobiście czy ze stanu biznesu mody. Chodzi chyba o to, że ubrania nie mają żadnego podłoża emocjonalnego, jakiejś głębi, być może są pokazywane w zły sposób. Czy tobie także brakuje czegoś w modzie?

Uważam, że wcale nie potrzebujemy tylu ubrań, które są nam oferowane. Obecnie nie kupuję aż tyle nowych, a bardziej wracam do moich starych ubrań ze szkoły średniej.
I dlatego wkrótce może się zaraz okazać, że człowiek potrzebuje jedynie 10 sztuk odzieży. Nie sądzisz?

Myślę, że im bardziej wiesz jak chcesz wyglądać, tym mniej ubrań potrzebujesz. Ale wróćmy do twojej pracy. Odkryłam, że ostatnio zajmujesz się video i instalacjami. Co zatem z modą?
Postanowiłem zrobić sobie krótką przerwę, aby przemyśleć swoje dalsze projektowanie. Mieszkałem w tym czasie w Kanadzie, robiłem mniejsze, bardziej niszowe projekty. Czasami trzeba oderwać się od mody, aby później powrócić z czymś nowym i świeżym. W lutym pokażę efekty mojej pracy.

Czy to będzie kolekcja ubrań czy coś innego?
Nie mogę zdradzić za wiele, ale z pewnością będę miksował modę z filmem.  Jest tak wiele pomysłów, które chcę zrealizować i które niekoniecznie są związane z modą, że mam nadzieję, że wszystkie dojdą do skutku.

Czy to stanie się już podczas najbliższego londyńskiego tygodnia mody?
Dam ci znać, ponieważ nie znoszę pracy pod presją czasu. Jak tylko skończę, z pewnością się o tym dowiesz. Moda już nie raz pokazała, że praca od fashion weeku do fashion weeku, od lutego do września, wcale nie wpływa dobrze na projektantów i ich kreatywność. To problem wielu dyrektorów kreatywnych, co doskonale wiesz. Oni cały czas zmieniają miejsca pracy, nie są w stanie zagrzać dłużej miejsca w jakimkolwiek domu mody. Nie mogą sprostać narzucanym im terminom.

Może przydałaby im się jakaś rewolucja systemowa?
Szczerze marzę o tym, abyśmy wrócili do lat 90., kiedy modę tworzyli kreatorzy, a na wybiegach rządziły supermodelki, które uosabiały ideały kobiecego piękna, a do tego miały charyzmę.

Zatem która z gwiazd noszących Twoje projekty miała najwięcej charyzmy? Lady Gaga, Kylie Minogue, Tilda Swinton, Nicki Minaj, Rita Ora, Kylie Minogue, Julia Restoin-Roitfeld a może Rihanna albo Ciara? Która z nich była Twoją idealną klientką?
One wszystkie były jak kameleon w moich ubraniach. Najbardziej jednak nadawała im charakteru Tilda Swinton. Wybrałem ją ponieważ jest osobą, która łączy modę, film, sztukę, a przy tym ma silna osobowość. Chyba nie ma innej klientki idealnej.

Lubisz niestandardowe piękno. Teraz sporo się mówi o rozmiarach modelek. Byłeś pierwszym projektantem, który zatrudniał modelki plus size do pracy na wybiegu. Czy pamiętasz jak ludzie na to zareagowali?
Tak zgadza się. Uważałem i nieustannie uważam, że skoro na ulicach są dziewczyny o różnych rozmiarach, tak samo na wybiegu powinno być dla nich miejsce. One są, nie znikną i nie ma sensu udawać, ze ich nie ma. Dlatego postanowiłem, że pojawią się u mnie na wybiegu. Wynikło z tego niezłe szaleństwo i medialny szum.

Zastanawiam się, czy moda powinna promować nieuchwytne ideały o których marzmy, czy coś, co jest blisko nas?
Jestem ostatnią osobą, która chce mówić jak inni projektanci powinni promować własne marki. To jest ich wizja, ich sposób ekspresji, ich muzy. Coś, co działa u jednych, wcale nie musi u drugich. Nie ma czegoś takiego jak standardowa modelka, figura czy twarz. Powinniśmy wyglądać naturalnie, po swojemu. Kultura nie powinna wpędzać nas w kompleksy.

Zatem czym obecnie się inspirujesz? Wiem, że kiedyś słuchałeś Eminema, potem elektroniki i indie rocka, a co jest teraz na twojej playliście?
Staram się jak najczęściej odwiedzać wystawy i galerie, ale lubię także wąskie ciemne uliczki mniejszych miast, murale oraz rysunki graffiti. Jest coś pięknego w takich opuszczonych, mrocznych miejscach. Jako nastolatek byłem gotem, dlatego w pierwszej mojej kolekcji było sporo referencji do tej subkultury. Pewnie zawsze będę miał do niej sentyment – to stan umysłu, który zostaje. Teraz ta stylistyka jest mocno eksplorowana przez wiele marek. Gotycki krój pisma jest wszędzie, tyle, że kiedyś była za tym ukryta pewna wiadomość, teraz jest to tylko trend. Jeżeli chodzi o muzykę to lubię słuchać bardzo różnorodnych wykonawców: od Alice Boman aż po Carly Rae Jepsen. Każdy ma swoje „guilty pleasures”.

Czy zdradzić jakie masz plany zawodowe?
Poważnie rozważam otwarcie swojego studio w Warszawie. Chciałbym pokazywać dwie kolekcje rocznie – jedną autorską, a jedną wynikającą ze współpracy.

Twoja postawa jest skrajnie odmienna od nazwiska Fast?
Dokładnie, nie wolno oceniać mnie poprzez nazwisko (śmiech). Moje priorytety zmieniły się na przestrzeni lat, ewaluowały, doprowadzając mnie tu, do Poznania. Uważam, że dla mnie i dla innych nadchodzi bardzo ciekawy czas, w którym projektanci będą musieli niejako „stworzyć się” na nowo, aby z powodzeniem pracować w branży mody i sztuki.

Zatem powodzenia i czekam na wieści od Ciebie. Najlepiej z Warszawy.
Dziękuję i do zobaczenia.

ZobaczSchowaj komentarze

6 stylizacji księżnej Diany, które możesz odtworzyć w tym sezonie!

W tym tygodniu to oczywiście księżna Kate i jej stylizacje były na ustach wszystkich – podziwialiśmy kostium od Alexandra McQueena, w którym przyleciała do Polski czy sukienkę od Gosi Baczyńskiej, w jakiej pojawiła się na oficjalnej kolacji w warszawskich Łazienkach. My dziś jednak bliżej przyjrzymy się stylizacjom nieodżałowanej Lady Diany, które nie tylko zapisały się na kartach historii mody ostatniego trzydziestolecia, ale w większości mogą stanowić świetną inspirację w tym sezonie.

6 stylizacji księżnej Diany, które możesz odtworzyć w tym sezonie!

Dżinsy z prostą nogawką, dopasowany, biały t-shirt i oversize’owa marynarka. Jedna z ulubionych kombinacji Diany to także hit tego sezonu i ulubione zestawienie szczególnie francuskich blogerek. Całości dopełnią czółenka na niskim obcasie w stylu retro, koniakowy pasek (znajdziecie taki za grosze w second handzie) oraz pojemny, zamszowy shopper.

Zakupy

TOPSHOP

DŻINSY
OK. 200 ZŁ

H&M

T-SHIRT
19,90 ZŁ

H&M

TOREBKA
299 ZŁ

MANGO

BUTY
139,90 ZŁ

MANGO

PASEK
49,90 ZŁ

STELLA MCCARTNEY

ŻAKIET
OK. 4700 ZŁ

ASOS

OKULARY
OK. 60 ZŁ

ISABEL MARANT

PASEK
OK. 400 ZŁ

TOME

SUKIENKA
OK. 4000 ZŁ

ASOS

BUTY
OK. 75 ZŁ

TOPSHOP

SPODNIE
OK. 250 ZŁ

REEBOK

BLUZA

MANGO

ŻAKIET
199,90 ZŁ

BALENCIAGA

CZAPKA
OK. 1000 ZŁ

REVOLVE

BUTY
1087 ZŁ

TOPSHOP

SPÓDNICA
OK. 220 ZŁ

JACQUEMUS

BLUZKA
OK. 2000 ZŁ

RAG&BONE

PASEK
OK. 960 ZŁ

ASOS

OKULARY
OK. 60 ZŁ

H&M

SWETER
99,90 zł

ZARA

BUTY
OK. 99,90 ZL

TIBI

SPÓDNICA
OK. 1700 ZŁ

H&M

DŻINSY
199 zł

MANGO

BUTY
99,90 ZŁ

MANGO

PASEK
39,90 zł

ASOS

OKULARY
OK. 60 ZŁ

JIL SANDER

KOSZULA
ok. 1800 zł
ZobaczSchowaj komentarze

Ubrania i dodatki z wyprzedaży idealne na karnawał 2018!

Top Shop

Długie kolczyki
75,20 zł

Zara

Długa marynarka ze sztucznego zamszu z metalizowanym wykończeniem
159 zł

Aldo

Ozdoba na szyję
28,80 zł

Isabel Marant

Długie, skórzane kozaki
ok. 3242 zł

Missguided

Torebka wyszywana cekinami
51,60 zł

Zara

Sweter z prążkowanej dzianiny z odwijanym golfem
59,90 zł
Modę tworzą ludzie. Jest to zjawisko społeczne, które dotyczy każdego w mniejszym lub większym stopniu. To rozpędzony mechanizm, napędzany energią stylistów, projektantów, modelek, bloggerów, trendsetterów. Odkrywamy tajemnice największych osobowości branży. W inspirujących wywiadach opowiadają o bodźcach, które stymulują ich do działania, o własnym stylu, o otaczającym ich środowisku. Rozmowy z osobowościami świata mody zawierają ciekawe prognostyki i poruszają zjawiska angażujące uwagę. Mówiąc o ludziach pragniemy pokazać nie tylko mainstream. Odważnie demonstrujemy stylizacje osób śledzących trendy i zachowujących własny, niepowtarzalny styl. Przekazujemy krótkie newsy oparte na fotografiach. Chętnie prezentujemy szyk prosto z ulic światowych stolic mody.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.