Jak zmotywować miliony – wywiad z Ewą Chodakowską

To od niej wszystko się zaczęło – Polki ćwiczą na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki treningom, jakie proponuje, można osiągnąć wymarzoną sylwetkę, ale, naszym zdaniem, ważniejsze jest to, że Ewa potrafi stale motywować do zmiany stylu życia. W trakcie naszej rozmowy spytałyśmy ją o plany na przyszłość, o to kto ją inspiruje  i czy czasem robi sobie dzień przerwy od zdrowej diety i ćwiczeń?

Skąd wziął się pomysł na zostanie trenerką fitness?
Nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Uczęszczałam do wielu różnych szkół i kształciłamsię przede wszystkim dla siebie, bo praca trenera nie wydawała mi się profesją na tyle ambitną, żeby iść w tym kierunku. Dopiero, gdy 7 lat temu poznałam mojego męża, spojrzałam na trenera jak na człowieka, który poprawia jakość życia swoich podopiecznych i faktycznie wprowadza w ich życie zmianęprzez co spotyka się z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością. Mój mąż łączył tę motywację z pasją i miłością do sportu. I nagle okazało się, że to także moja droga – miałam i mam takie przekonanie, że każdej osobie, która do mnie przychodzi, mogę pomóc – ukierunkować ją, pokazać, że można inaczej, lepiej. Kiedyś robiłam to zupełnie nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z tego, że pomagam. Po jakimś czasie te same osoby przychodziły mi dziękować, co mnie uszczęśliwiało i motywowało do dalszego działania. I tak to się zaczęło.

Można powiedzieć, że Twój mąż jest Twoją motywacją i inspiracją?
Tak. Gdybym nie poznała mojego męża prawdopodobnie zajmowałabym się czymś innym. Sport byłby naturalnym dodatkiem, higieną ciała i umysłu na co dzień, a nie zawodem.

Czy miłości do sportu ktoś Cię nauczył, czy masz go w genach?
Nie mam w rodzinie sportowców, ale już jako dziecko nie mogłam usiedzieć w miejscu. Wszystkie trzepaki, drzewa, gumy do skakania, skakanki, rowery, pływanie, narty, deski, były moje. Uwielbiałam biegać – w szkole byłam sprinterką i jeździłam na różne zawody. W mojej rodzinie nie było osoby, która by to we mnie zaszczepiła, po prostu od zawsze byłam pasjonatką aktywności fizycznej.

Czy czasem zdarza się, że masz słabszy dzień i masz ochotę się polenić?
Przychodzi taki moment, kiedy mówię sobie, że położę się, odpocznę i nie będę robiła nic. I w takim stanie wytrzymuję może 15 minut. To jest maksymalny czas, przez jaki leżenie mi nie przeszkadza – bardzo szybko muszę wstać, muszę coś zrobić i się poruszać. Nie ma dla mnie nic gorszego niż bezczynność i lenistwo, bo nie lubię marnować czasu. Na pewno jest to w dużym stopniu związane z pracoholizmem, więc obijanie się jest dla mnie czymś bardzo nienaturalnym.

W jaki sposób odpoczywasz?
Najczęściej na treningu. To dla mnie najlepszy sposób na zresetowanie, bo samo prowadzenie treningu bardzo mnie relaksuje. Krzyczę do dziewczyn, jestem absolutnym wariatem i zostawiam na sali treningowej bardzo dużo energii. Dziewczyny czerpią z mojej energii i przekuwają ją na swoją siłę i to jest fajne. Cieszę się, że z mojego nastawienia może wyjść coś pozytywnego.

Zdaje się, że w taki sposób łatwo się uzależnić od treningów…
Tak. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że co za dużo to niezdrowo i do treningów podchodzimy z rozsądkiem, to takie uzależnienie nam nie zaszkodzi. Wszystkie powinnyśmy mieć nawyk systematycznego uprawiania sportu. Jednak jeżeli przesadzamy z treningami, to pojawiają się kontuzje, osłabienia, a kondycja spada. Jeżeli eksploatujemy za bardzo swój organizm, to on zaczyna się przed tym bronić. Ja na przykład, trenuję 4 godziny tygodniowo i to mi w zupełności wystarcza.

A kiedy prowadzisz zajęcia?
Na zajęciach sama nie ćwiczę. Dopinguję swoje podopieczne, pokazuję ćwiczenia, kontroluję poprawność wykonywanych przez nie ćwiczeń, ale sama trenuję tylko w domu. I czasem zdarza mi się ćwiczyć samej ze sobą.
Gdy byliśmy ostatnio na Kosie, to jak wariatka włączałam swoje płyty – nie było tam studia fitness. Fajnie jest, kiedy każdy ma kogoś, kto go prowadzi, a gdy nie ma możliwości, może sobie włączyć płyty treningowe swojego trenera. Mąż leżał na łóżku, a ja rozkładałam ręcznik bez maty i ćwiczyłam. Oczywiście miałam buty sportowe na stopach, stawałam z boku i jak szalona robiłam Chodakowską. I wierzcie mi – też wyzywam tę trenerkę, która mnie drażni, bo jest nieustająco uśmiechnięta, chociaż morduje innych ćwiczeniami. Szczerze? Nie wiem, skąd ja mam tyle siły przy nagrywaniu tych płyt.

Co cię najbardziej kręci w Twojej pracy?
Kontakt z ludźmi – świadomość tego, że mogę komuś pomoc, poprawić jakość czyjegoś życia. Pozytywny feedback, który dostaję od niektórych osób. Fakt, że naprawdę zabrały się za trening, zdrowo się odżywiają, zmieniają swoje życie. To, ile wyciągnęły pracując narzędziami, jakimi są ruch i zdrowy styl życia. One nie zmieniają tylko siebie, ale również swoje ciało. Niektóre zaczynają po to, żeby wskoczyć w jakąś sukienkę w mniejszym rozmiarze. Rozumiem to – jeżeli to jest twoja motywacja do sportu, to ok! Ważne, żeby zacząć. Po drodze ten proces fantastycznie ewoluuje – kobieta, która na początku myślała tylko o rozmiarze w dół, teraz już myśli o tym, żeby inaczej spojrzeć na swoje pasje i nabrać trochę więcej odwagi do spełniania marzeń, a swoje cele przekuwa w plan działania.

No i ten przepływ pozytywnej energii pomiędzy wami…
Tak, z tym, że dziewczyny często trenują, kiedy są same w domu. Tylko gdzieś tam zza ekranu mówię “dziękuję, że dałaś radę”, bo ten przekaz również jest bardzo ważny. I oczywiście, taka dziewczyna, która trenuje sama przed telewizorem też odczuwa satysfakcję. 

Zdarza Ci się zgrzeszyć kulinarnie, zjeść coś niezdrowego?
Mam słabość tylko do deserów. Na przykład musu czekoladowego z biszkoptami albo dobrego tiramisu. W ciągu tygodnia mam jeden cheatday, kiedy pozwalam sobie na więcej niż jeden deser. Bez wyrzutów sumienia sięgam po wszystko, na co mam ochotę, a zwykle są to słodycze. Ale nie jem w ogóle żywności przetworzonej, fastfoodów. Jestem największym przeciwnikiem szybkich rozwiązań. Błyskawiczny może być tylko zielony koktajl.

Jakie polskie marki modowe lubisz?
Z polskich projektantów cenię sobie bardzo Agnieszkę Maciejak. Robi fajne rzeczy dla kobiet niezależnych, silnych. Jej projekty mają pazur, ale też kobiecość i delikatność – często są przezroczyste, zwiewne, z jedwabiu, ale też ze skóry.
Uwielbiam adidas, szczególnie adidas originals i nie mówię tego dlatego, że jestemambasadorką tej marki. Spójrzcie – jestem teraz w eleganckich szortach, koszuli i sportowych butach – i to jest właśnie moja ulubiona kombinacja. Lubię mieszać style. Nie przejmuję się tym, jakie są trendy i jak trzeba wyglądać, a jak wypada. Noszę to co mi się podoba i w czym się dobrze czuję.

Masz jakieś ulubione kosmetyki bez których nie jesteś w stanie funkcjonować?
Na co dzień bardzo mało się maluję, bo prowadzę aktywny tryb życia. Nie lubię, gdy makijaż waży mi się na twarzy, więc staram się używać jak najmniej kosmetyków. Jest to też kwestia komfortu skóry, która powinna być zadbana przede wszystkim od środka. Poza tym mam zawsze podkreślone rzęsy. Z kosmetyków do ciała bardzo lubię te naturalne, które nie są testowane na zwierzętach. Teraz pracuję nad swoją własną linią kosmetyków, które nie będą zawierały ani grama chemii, co jest to dla mnie bardzo ważne. Same pyszne, zdrowe olejki i wyciągi z roślin.
Jeżeli chodzi o trening, to antyperspirant adidas jest zawsze w mojej torbie. Nie wyobrażam sobie treningów bez niego. Jest niezbędny, jeśli prowadzi się aktywny styl życia. Technologia i ich rozwiązania poszły bardzo do przodu. Ten dezodorant to kolejny produkt, na który długo czekałam. Oddycha razem ze mną, nie ma soli aluminium, nie zatyka porów, jest naturalny, nie podrażnia. Tbardzo istotne dla każdej kobiety, która intensywnie trenujei która chce .

Gdzie widzisz siebie za 10 lat?
Jestem pewna że będę robić dokładnie to samo co teraz, bez względu na to, czy będę miała 60 lat czy 100,  czy odzew będzie milionowy, czy będzie to tylko grupa bliskich osób, która skupia się gdzieś wokół mnie. Byłam promotorką zdrowego życia jeszcze zanim zaczęłam robić to profesjonalnie. Bardzo chciałabym, i tego nie ukrywam, rozmawiać z ludźmi i pokazywać im, że to co widzą na portalach społecznościowych, na moim fanpage, to mój prawdziwy wizerunek. To powód, dla którego chcę się spotykać z moimi obserwatorami na wystąpieniach nietreningowych, bo chciałabym im wszystkim pokazać, że każdy ma w sobie siłę i potencjał do tego, aby osiągnąć swój cel i spełnić swoje marzenia. Jestem przykładem na to, że można zacząć od zera, bez znajomości, bez zaplecza finansowego, a ważna jest wyłącznie pasja i ciężka praca. Taka, która sprawia przyjemność. Wszystko jest do zrobienia, jeśli mamy wystarczająco dużo wiary w siebie i przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Czy masz ambicje żeby zawojować rynek międzynarodowy?
Bardzo bym się cieszyła, gdyby wszystko poszło w takim kierunku, abym mogła ruszyć także za granicę – oczywiście jest to zależne od tego jakie będzie zainteresowanie. Możliwości rosną razem z partnerami, z którymi współpracujemy. Adidas zaprosił mnie do globalnej kampanii, to dla mnie kolejne otwierające się drzwi. Myślę, że wejście na rynek międzynarodowy to kwestia czasu.

Jak sobie radzisz z zazdrośnikami?
Chociaż jest to naturalna kolej rzeczy, nie mogę i nie chcę poświęcać temu uwagi. Krótko mówiąc, tam gdzie są negatywne emocje, tam nie ma rozwoju, a ja chcę się rozwijać. Jasne, czasem zdarza mi się odbić piłeczkę, bo też jestem człowiekiem. Ale staram się to szybko wyrzucać z głowy, bo to nie ma sensu.

Kiedy zastanawiamy się nad modą na  fitness w Polsce, nie potrafimy sobie przypomnieć epoki przed Chodakowską. Można powiedzieć, że obudziłaś w Polkachducha walki.
Była Cindy Crawford i Jane Fonda. Tak naprawdę było wielu, z tym że nikt się do tego nie zabrał od tej dobrej strony. Myślę, że Polki wiele razy słyszały schudnij”, ale pierwszą myślą osoby, która to słyszy jest  jeśli dobrze się ze sobą czuję, to dlaczego miałabym chudnąć?”. Gdy ktoś nas nieprzyjemnie ocenia, to mamy prawo się zbuntować. Zupełnie inaczej jest, jeżeli ktoś mówi – bądź zdrowa, popraw jakość swojego życia, wyznacz cel – to wpływa pozytywnie na samoocenę i zachęca do pracy nad sobą. Trening ma to do siebie, że nadaje naszemu życiu sens, rytm, spaja wszystko w jedną całość. Stajemy się lepszą wersją siebie, gdy jesteśmy aktywni. Ja mam w nosie to, jaki kto ma rozmiar – ważne, czy ktoś jest zdrowy i szczęśliwy.

ZobaczSchowaj komentarze

Zuza Bijoch o „Azji Express”: To był ciągły pęd [WYWIAD]

Zuza i Julia Bijoch, siostry, prowadzą zupełnie odmienny styl życia. Decydując się więc na wspólny udział w „Azji Express” ryzykowały nie tylko ośmieszenie się przed milionami widzów i przegraną, ale też nadwyrężenie siostrzanej miłości. Na szczęście ta pozostała niezagrożona. A z czym jeszcze zmagały się uczestniczki, które dla wielu są teraz faworytkami w telewizyjnym wyścigu?

Patryk Chilewicz: Co was najbardziej zaskoczyło w całym programie „Azja Express”?

Zuza Bijoch: Zaskoczyło nas to, że wszystko działo się tam naprawdę bez udawania. Uczestnicy pierwszej edycji mówili: „Oj dziewczyny, przygotujcie się, bo łatwo nie będzie”. Przed wylotem do Azji miałam jeszcze myśli, że skoro jest to tak duża produkcja, to jej scenariusz musi być już z góry ustalony. To było złudzenie. Podczas programu nie możesz się nawet zapytać kogoś z boku gdzie masz biec, nic! Jesteś sam i jeśli pomyliłeś trasę, poruszasz się w całkowicie innym kierunku przez cały dzień, to nikt ci tego nie powie. Zorientujesz się najprawdopodobniej pod wieczór, gdy reszta uczestników będzie już dawno na mecie odcinka.

Julia Bijoch: Tak, każdy uczestnik mógł liczyć tylko na siebie i swojego partnera.

Zuza: Dla mnie niesamowite było też to, że w momencie, kiedy zaczyna się program i Agnieszka mówi, że za 300 km w innym mieście będzie flaga, to myślisz sobie: jestem na Sri Lance w mieście x, nie wiem gdzie jadę, jakaś flaga przy jakimś sklepie, przecież w życiu tego nie znajdę… A później, po czterech godzinach, dojeżdżasz do tego punktu i okazuje się, że niemożliwe staje się możliwe.

Obie macie swoje światy i tak naprawdę znalezienie się w samym środku tego zamieszania musiało być trochę traumatyczne. Miałyście w trakcie nagrywania taką myśl „nie, to był błąd, trzeba było nie brać tej propozycji”?

Julia: Pierwszego dnia tak miałyśmy. Początkowo, nie było łatwo odnaleźć się w całkiem nowej sytuacji. Były chwile zwątpienia, myśli, że to nie jest program dla nas, że co my najlepszego zrobiłyśmy, że na pewno będziemy ostatnie na mecie. Jednak z biegiem czasu się rozkręciłyśmy. (śmiech)

Zuza: Początkowe dni wyścigu były szokiem. Tak jak wcześniej mówiłam, my nigdy nie jeździłyśmy na wycieczki z plecakiem, kempingi, wspinaczki, nawet obozy szkolne często omijałyśmy. Sytuacja, gdzie mamy świadomość, że jeśli nie znajdziemy szybko jakiegoś domu to będziemy spać pod namiotem, była dla nas czymś zupełnie nowym. My nawet nie wiedziałybyśmy jak ten namiot się rozkłada! Było ciężko, ale na szczęście nie musiałyśmy go nigdy użyć. (śmiech)

With my crazy unicorn @juliabijoch 💕

A post shared by Zuzanna Bijoch (@bijochzuzanna) on

Jesteście siostrami i już w pierwszym odcinku mówicie, że łączy was niezwykła więź, ale wiem, że tak czasami jest, że nawet jak ludzie się kochają i są rodziną to mimo wszystko gdy spędzają ze sobą dużo czasu to gdzieś te napięcia się pojawiają. U was były momenty „kocham cię, ale cię zabiję”?

Julia: Myślałyśmy o tym przed wyjazdem. Wiedziałyśmy, że albo będzie super albo pożremy się tak, że będziemy mieć siebie dosyć już po drugim dniu.

Zuza: I żałować, że pojechałyśmy.

Julia: To była trochę ruletka, bo tak naprawdę człowiek nigdy nie wie jak zachowa się w ekstremalnych warunkach. Można mieć wizję tego oglądając to na kanapie, a jednak jak się jest już w samym środku tej całej wichury to reaguje się zupełnie inaczej.

Czego wam najbardziej brakowało podczas wyjazdu?

Zuza: Przed pójściem spać brakowało mi czegoś w stylu miłego resetu i odpoczynku. To był ciągły pęd, nie było momentu żeby zrobić cokolwiek innego niż związanego z amuletem, checkpointem, wyścigiem… Wszystko było sfokusowane na grze.

Julia: Wchodzi się do zupełnie innej rzeczywistości. Nagle najważniejszym punktem dnia jest to, czy zdobędzie się amulet, czy uda się złapać samochód…

Zuza: I immunitet.

Julia: I immunitet, to były aspekty, które nagle przybierały rangę najważniejszych.

Zuza: Pamiętam, że pierwszą rzeczą jaką zrobiłam po powrocie do Polski było sprawdzenie wszystkich maili, rachunków… To był powrót do rzeczywistości. Uświadamiasz sobie, że przez cały czas, kiedy uczestniczyłeś w niezwykłej grze, życie toczyło się dalej.

Kochani już dzisiaj kolejny etap wyścigu!📍👭🎒 Godzina 21:30 @tvn.pl @azjaexpresstvn

A post shared by Julia Bijoch (@juliabijoch) on

Co po programie? Obie nie uczestniczycie w takim stricte życiu show-biznesowym w Polsce. Na pewno wasza popularność po „Azji Express” wzrośnie i pojawią się różne propozycje. Myślicie o swoich dalszych planach związanych z polskimi czerwonymi dywanami?

Zuza: Prowadzimy bardzo intensywne życie. Każda z nas działa w innej branży. Julia właśnie skończyła studia stomatologiczne. Przez kolejne pół roku pewnie będzie można częściej zobaczyć nas razem. To jest fajnie, bo dla mnie jest to zawsze okazja żeby spotkać się z siostrą i spędzić z nią cały dzień, dwa, trzy… tydzień, miesiąc, ile ze mną wytrzyma! (śmiech)

Our team😄💃🏻💃🏻today @azjaexpresstvn #pressday

A post shared by Julia Bijoch (@juliabijoch) on

ZobaczSchowaj komentarze

TREND ALERT: kolorowa krata

Top Shop

Kombinezon
222 zł

Mango

Sukienka w kratkę vichy
139,90 zł

& Other stories

Płaszcz
850 zł

H&M

Pleciona torba typu shopper
129,90 zł

Zara

Bluzka z 3/4 rękawem
139 zł

Zara

Tweedowa spódnica
139 zł
Modę tworzą ludzie. Jest to zjawisko społeczne, które dotyczy każdego w mniejszym lub większym stopniu. To rozpędzony mechanizm, napędzany energią stylistów, projektantów, modelek, bloggerów, trendsetterów. Odkrywamy tajemnice największych osobowości branży. W inspirujących wywiadach opowiadają o bodźcach, które stymulują ich do działania, o własnym stylu, o otaczającym ich środowisku. Rozmowy z osobowościami świata mody zawierają ciekawe prognostyki i poruszają zjawiska angażujące uwagę. Mówiąc o ludziach pragniemy pokazać nie tylko mainstream. Odważnie demonstrujemy stylizacje osób śledzących trendy i zachowujących własny, niepowtarzalny styl. Przekazujemy krótkie newsy oparte na fotografiach. Chętnie prezentujemy szyk prosto z ulic światowych stolic mody.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.