Ikona (w) stylu vintage – Jackie Kennedy

Nigdy nie była jedną z wielu. Zawsze doskonale wiedziała, czego chce od życia i jak to zdobyć. Świetnie wykształcona, wysportowana, o nienagannych manierach i wysublimowanym stylu. Żona prezydenta Kennedy’ego, jego największa broń w kampanii. Poznajcie naszą dzisiejszą ikonę w stylu vintage: Jacqueline Kennedy, kobietę która zmieniła życie Amerykanek i w której rolę wcieliła się ostatnio Natalie Portman. „Jackie” już od jutra w kinach!

„Kobietom z mojego pokolenia mówiło się, że nie powinny pracować, jeśli mają rodziny. Ale co w momencie, kiedy dzieci dorosną i wyfruną z gniazda – czy te same kobiety mają siedzieć w domu i liczyć uderzające o parapet krople deszczu?”. To jedno z wielu przełomowych zdań Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych, która dla żeńskiej części społeczeństwa w latach 60. była nie tylko niedoścignioną ikoną stylu, ale także autorytetem, dzięki któremu miały więcej siły i ambicji. Określanie „żona swojego męża” czy, nieco gorsze, „kura domowa” zmieniło swój charakter o 180 stopni. Za sprawą urodzonej w Nowym Jorku Jacquline, córki zamożnego brokera giełdowego i królowej hippiki, świetnie wykształconej i doskonale znającej dobre maniery ulubienicy elit, młode i te nieco starsze Amerykanki wreszcie miały prawdziwy autorytet, który był niczym drogowskaz „jak żyć”.

Dzięki zamiłowaniu do jazdy konnej, wpojonym przez matkę Janet, Jackie już jako jedenastolatka była juniorską mistrzynią kraju w hippice. Prócz tego świetnie tańczyła (od małego uczęszczała na lekcje baletu) i uczyła się kilku języków (co szło jej zaskakująco łatwo, w związku z talentem lingwistycznym). Znajomość języków przydawała jej się w małżeństwie z Johnem Kennedym, kiedy to tłumaczyła wiele rozmów, a nawet książek. Mówiła płynnie po hiszpańsku, francusku i włosku, dzięki liczny podróżom i rocznym studiom w Paryżu. Okres studiów zresztą wspominała z największą nostalgią, twierdząc, że Paryż dał jej prawdziwą wolność, jednocześnie zaspokajając głód wiedzy.

W związku z tym, że Jackie nie miała zamiaru zostać stojącą w cieniu męża domową gospodynią, tuż po zakończeniu nauki w George Washington University zaczęła robić reportaże dla „Washington Times-Herald”. Była etatowym fotografem dziennika, przemierzającym ulice w poszukiwaniu ciekawych tematów. Jednym z jej najsłynniejszych wywiadów był ten przeprowadzony z prezydentem Nixonem, którego w wyborach w latach 60. pokonał jej przyszły mąż John Kennedy.

Zanim poznała Johna, była krótko zaręczona z bankierem i weteranem z II wojny światowej, Johem Hustedem. Kilka miesięcy po odwołaniu ślubu, na jednym z wielu przyjęć wpadła w oko kongresmenowi, który zamierzał objąć fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. I, podobnie jak Jackie w prawie stu procentach przypadków, dopiął swego.

Jacquline Kennedy została Pierwszą Damą i z dnia na dzień ważną figurą w domach amerykańskich gospodyń. Na początku zabrała się za przerobienie wystroju Białego Domu – stworzyła Komitet Sztuki, wykorzystując, bagatela, 50 tysięcy dolarów budżetu i sprowadziła do wnętrz pałacu antyki z muzeów i prywatnych kolekcji. W 1962 roku pokazała swoje dzieło na łamach programu telewizyjnego Charles’a Collingwooda z CBS-TV i zaczęła wielką karierę narodowej gwiazdy (nic dziwnego, program obejrzało 56 milionów widzów!). Znała nie tylko ABC savoir-vivre’u, doskonale wyczuwała też trendy wnętrzarskie i modowe. Dla Jackie elegancja była wszystkim. Dzięki zgrabnym kostiumom, specjalnie dla niej szytym ubraniom z kolekcji Diora, Givenchy i Balenciaga oraz idealnie dobranym dodatkom wykreowała „Jackie look” – prosty w formie, ale idealnie wyważony, o nowoczesnym sznycie, dobry do naśladowania. Kupienie podobnej w formie sukienki w kształcie litery A, które uwielbiała pani prezydentowa, było zdecydowanie prostym zadaniem za małe pieniądze. Podobnie jak kopie jej dizajnerskich kapeluszy i pudełkowych żakietów. Początkowo jednak, w trakcie trwania kampanii prezydenckiej Kennedy’ego, Jackie bywała przez media krytykowana za kosztowne gusta i miłość do francuskiego couture. Aby zapobiec wizerunkowej katastrofie, ojciec męża, Joseph Kennedy przedstawił jej projektanta Olega Cassini, który został jej „nadwornym” stylistą i projektantem. Spod jego ręki wyszło ponad 300 stylizacji Pierwszej Damy.

Najbardziej znanym kostiumem był z pewnością ten w kolorze bladego różu, który miała na sobie w Dallas w 63′, w dniu zamachu na swojego męża. Splamiony krwią jest przechowywany do dziś w specjalnym archiwum i będzie dostępny dla szerokiej publiczności dopiero w 2103 roku. Ten strój był faworytem zarówno Jackie jak i jej męża. To on zresztą namówił ją do tego wyboru, twierdząc, że musi pokazać paniom z Dallas, w futrach i diamentach, na czym polega prawdziwa elegancja.

Ten różowy zestaw z widocznymi plamami po zbrodni Jackie zresztą nosiła przez dłuższy czas po śmierci Johna Kennedy’ego. Miała go również na sobie w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta, Lyndona Johnsona. Zapytana przez nową pierwszą damę o to, czy nie chciałaby zmienić ubrania, Jackie odparła, że „Nie, chcę żeby zobaczyli, co zrobili Johnowi”.

Po tragicznym odejściu prezydenta, Jacqueline, matka dwójki dzieci, ponownie wyszła za mąż, tym razem za greckiego magnata, Arystotelesa Onassisa. Towarzyszyła mu aż do ostatnich dni życia, a kiedy po raz drugi została wdową, wróciła do kariery, którą zawiesiła na czas pełnienia obowiązków wobec ojczyzny – została edytorką w wydawnictwie (na koncie ma m.in. autobiografię Michaela Jacksona „Moonwalk”).

Jackie Kennedy Onassis była dla Ameryki niczym powiew świeżości i elegancji po latach II wojny światowej. Podziwiano ją od stóp do głów, była kochana i naśladowana przez miliony. Mawiała, że „jest przede wszystkim kobietą krwi i kości, potem dopiero pierwszą damą i że jej jedyną rutyną jest brak rutyny.” Z pewnością zmieniła oblicze Ameryki, w sobie tylko znany, kobiecy sposób i do tej pory ją inspiruje. Już wkrótce zobaczymy kolejny film poświęcony jej postaci, z Natalie Portman w roli głównej.

Natalie Portman w filmie „Jackie”

Mit Jackie Kennedy nigdy się nie zestarzeje. 

ZobaczSchowaj komentarze

Świat przed sprowadzeniem do Polski chrześcijaństwa. Zobacz niezwykłe prace polskich artystów

Konserwatywny mainstream trwający w Polsce od dziesięcioleci sprawił, że niemal zapomnieliśmy, że na ziemiach Polski nie zawsze dominowało chrześcijaństwo. Przed Mieszkiem I istnieli bowiem poganie, którzy mieli swoje rytuały, zasady i stylistykę. Marcin Nagraba i Agnieszka Osipa swoimi niedawnymi pracami przypominają o tamtych czasach.

Świat przed sprowadzeniem do Polski chrześcijaństwa. Zobacz niezwykłe prace polskich artystów

Choć historia w szkołach zaczyna się praktycznie od Mieszka I i Chrztu Polski, historia naszych ziem jest o wiele dłuższa i bardziej skomplikowana, niż chciałby tego Kościół. Dekady zaniedbań edukacyjnych sprawiły, że mało kto jest świadom, jak wyglądała, czym cechowała się i co reprezentowała sobą ludność, która zamieszkiwała ziemie dzisiejszej Polski.

Fotograf Marcin Nagraba i projektantka Agnieszka Osipa postanowili we wspólnym projekcie przypomnieć o tamtych czasach. Na zdjęciach widzimy postaci stylizowane na te sprzed ponad tysiąclecia. Modele i modelki ubrani są w stroje stylizowane na epokę i widać w nich niezwykły kunszt Osipy i pracę, jaką włożyła w przygotowanie poszczególnych strojów.

Co ciekawe, sesja zyskała duży rozgłos dzięki portalowi Bored Panda, gdzie została opublikowana. Jak donoszą redaktorzy strony, dotąd kojarzyli nasz kraj z wódką, futrzastymi czapkami (serio?) oraz ortodoksyjnym Kościołem. Dobrze, że mamy do zaprezentowania więcej!

Fashion Post udało się porozmawiać z Agnieszką Osipą.

Patryk Chilewicz: Skąd wziął się taki pomysł? Mało się mówi o czasach przed chrystianizacją terenów Polski…

Inspiracja tymi konkretnymi czasami nadeszła z muzyki, której słuchałam od czasów studiów. Od lat słuchałam takich zespołów, jak Dakha Brakha, Svarga czy Krynitza. Poza stylistyką ogromne inspiracyjne oddziaływanie ma siatka legend, o których często traktują teksty w niej zawarte. Jednak staram się nie zawierać przekazu politycznego i religijnego w moich projektach.

Czy uważasz, że tamten okres dla nas, potomków, powinien być szczególnie istotny?

Nie uważam, że szczególnie bardziej niż każdy inny okres naszej historii. Jednak jest niesprawiedliwe pomijany w stwierdzeniu, że historia Polski zaczęła się od jej chrztu, tak popularnym w szkołach. Wcześniej przez setki lat nasz naród kształtował się inaczej.

Modelki na zdjęciach są ubrane w niezwykłe konstrukcje. Jak zrodziły się te pomysły i jak powstawały? Wyglądają na bardzo czasochłonne.

To prawda, wszystkie moje projekty wykonuję własnoręcznie, bez pomocy asystentów, co pochłania ogromne ilości czasu. Pomysł na wykonywanie kostiumów nie miał wyraźnego początku, jednak wiedziałam od lat, że to co będę robić znajdzie swoje korzenie w muzyce folkowej. Wcześniej wspomniany zespół Dakha Brakha był dla mnie podstawową inspiracją przy tworzeniu kolekcji dyplomowej, jednak z tej mrocznej strony, nie dosłownej i biesiadnej, która dociera do większości osób. Kultura i muzyka słowiańska od wielu lat są moją fascynacją i inspiracją, szukam w niej tej skrytej pradawnej ciemności.

Sam proces powstawania kostiumów jest bardzo chaotyczny, nigdy nie wiem co dzisiaj powstanie. Rozpoczynając pracę nad czepcem, po trzech dniach kończę z gorsetem w rękach. Taka niezorganizowana forma pracy najbardziej mi odpowiada i daje mi dużo swobody. Wykonując kostium świadomie nie używam sformułowania „szyć”, bo moja praca polegająca na łączeniu ze sobą różnych dziwnych przedmiotów bardzo odbiega od tej definicji. Rzeczy których używam w kostiumach są zupełnie z nimi funkcjonalnie nie związane, dla przykładu stworzyłam ostatnio gorset z wycieraczki pod drzwi. Pozwala mi to mieć pewność, że uniknę monotonii oraz przewidywalności.

Często spędzając kilka dni na wyszywaniu fragmentu kostiumu lub malowaniu czepca i klejeniu jego konstrukcji moje dłonie kończą podrapane i poniszczone, przy szyciu w jego normalnej formie tego nie doświadczyłam.

W tych zdjęciach sporo mroku, niepokoju i makabry, jak nóżki kurczaka – dla niektórych to bardzo mocne. Czy bliski jest ci taki klimat? Łatwo ci było odnaleźć się w takim klimacie?

W opisanym klimacie czuję się jak ryba w wodzie. Ludzie, dla których kurze łapki użyte w innej formie są makabryczne, mnie zastanawiają i konsternują. Domyślam się, że nie są przyzwyczajeni do innych kontekstów. Jak wspominałam wcześniej świat strzyg, Południcy, Nocnicy, wodnic i Baby Jagi, czyli mroczniejsza strona legend słowiańskich, są dla mnie inspiracją. Jednak są to tylko bajki i sposoby, w jaki ludzie z przeszłości tłumaczyli sobie rzeczy, których nie mogli zrozumieć, jednocześnie tworząc inspirujące i bogate źródło. Osobiście nie przepadam za szokowaniem publiczności „krwią i flakami” dla samego szokowania. To tanie chwyty tak zupełnie różne od tego co przedstawia niedosłowną złowrogość w folklorze i co mnie w nim zauroczyło.

ZobaczSchowaj komentarze

Maseczki nawilżające: szybko ukoją i zregenerują każdy rodzaj skóry

Youth To The People

Age Prevention Superfood Mask
175 zł

SKIN79 Animal Mask

Maska Nawilżająca w Płacie Animal Mask - For Dry Monkey
14,90 zł

Biotherm

Skin Best Wonder Mud
199 zł

Cettua

Nawilżająca maseczka
12,90 zł

Dior

Glow Better - Fresh Jelly Mask Maseczka
269 zł

Polaar

Maseczka intensywnie nawilżająca
119 zł
Modę tworzą ludzie. Jest to zjawisko społeczne, które dotyczy każdego w mniejszym lub większym stopniu. To rozpędzony mechanizm, napędzany energią stylistów, projektantów, modelek, bloggerów, trendsetterów. Odkrywamy tajemnice największych osobowości branży. W inspirujących wywiadach opowiadają o bodźcach, które stymulują ich do działania, o własnym stylu, o otaczającym ich środowisku. Rozmowy z osobowościami świata mody zawierają ciekawe prognostyki i poruszają zjawiska angażujące uwagę. Mówiąc o ludziach pragniemy pokazać nie tylko mainstream. Odważnie demonstrujemy stylizacje osób śledzących trendy i zachowujących własny, niepowtarzalny styl. Przekazujemy krótkie newsy oparte na fotografiach. Chętnie prezentujemy szyk prosto z ulic światowych stolic mody.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.